Wycinka drzew a biurokracja

  0

  Zarządcy dróg i tak nie mieli łatwo, by uzyskać zgodę na wycinkę drzew zagrażających bezpieczeństwu kierowców i pieszych. Będzie jeszcze trudniej, bo sprawa każdej sztuki musi teraz dodatkowo zostać zaopiniowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. – Jasne, że zdarzały się pochopne i patologiczne decyzje, ale to przejaw kompletnej niewiary w lokalne samorządy, które do tej pory samodzielnie wydawały takie decyzje – załamuje ręce wiceprezydent Świdnicy Ireneusz Pałac. Jeśli obrót papierami nie będzie sprawny można się więc spodziewać, że drzewo prędzej padnie na jezdnię niż uda się je wyciąć.

  Do tej pory gmina lub powiat oceniały, jakie jest faktyczne zagrożenie i czy należy ciąć. I tak w Świdnicy udało się podjąć rozsądną decyzję w sprawie lip rosnących przy ulicy Westerplatte. Dolnośląska służba Dróg i Kolei zamierzała usunąć wszystkie drzewa, miasto powiedziało nie i wydało zezwolenie na 3 najbardziej zagrażające. Notabene, drzewa nadal stoją, bo DSDiK nie chce w ich miejsce zasadzić dwóch innych drzew (oczywiście w innym miejscu), a tylko jedno. Sprawa utknęła na razie w Samorządowym Kolegium Odwoławczym.

  Teraz to już nie wójt, prezydent czy starosta na podstawie oceny urzędników z wydziału ochrony środowiska będzie mówił drzewu tak lub nie. Projekt wycinki musi zostać uzgodniony we Wrocławiu. Trzeba przygotować dokładną analizę, a w przypadku spróchniałych okazów, w których zalęgły się chronione chrząszcze, dodatkowo potrzebna będzie opinia entomologa. – Niedawno świętowaliśmy hucznie 20-lecie samorządności i wszyscy podkreślali, że przekazanie władzy „na dół” jest największym osiągnięciem naszego kraju – wspomina wiceprezydent. – Tymczasem coraz więcej kompetencji jest samorządom po prostu odbieranych, co zwyczajnie skomplikuje najprostsze sprawy miast i gmin. Papierologia nam się rozrośnie, a przecież chyba nie o to chodziło. Miasto zostało poinformowane o zmianach w sprawie wycinki listem napisanym w ugodowym tonie. Czy równie ugodowo będzie się układać współpraca? Czy może dojdzie do sytuacji, w której drzewa zaczną się przewracać na jezdnie?

  [photospace]

  Poprzedni artykułZnajdź siebie i podpisz się
  Następny artykuł30 lat Solidarności