Wieża z tarczami

  0

  Nie chodzi o oręż, lecz o tarcze zegarowe. Pięknie odnowione tarcze ratuszowego zegara w Świebodzicach są już na swoim miejscu od kilku dni. Po zamontowaniu całość została zabezpieczona specjalnymi siatkami tak, aby nikt niepowołany nie mógł się tu dostać. Obiekt jest także pilnowany.

  Ale serce ratuszowego czasomierza nadal pozostaje w profesjonalnych rękach pana Adama Mroziuka, świebodzickiego pasjonata zegarów, który jak mało kto zna się na zabytkowych mechanizmach. Renowacja blisko stuczterdziestoletniego zegara potrwa jeszcze kilka miesięcy.

  • Mechanizm zegara właściwego już chodzi u mnie w garażu, myślę, że we wrześniu trafi na wieżę. Ale moduły bicia będą dołożone w dalszym czasie – mówi pan Adam.

  Wszystko to świadczy, że bez wątpienia remont ratusza zbliża się ku końcowi. W przyszły piątek, 20 sierpnia, na wieżę trafi kula wieńcząca ozdobę ratusza. W kapsule czasu znajdą się pamiątki życia współczesnego, które chcemy pozostawić dla następnych pokoleń świebodziczan. Obejrzą je przy okazji kolejnego remontu, być może dopiero za sto lat.

  foto Adrian SitKO

  Poprzedni artykułNa Jagodnik jak po stole
  Następny artykułWypięknieje Franciszkańska