Zakon Białej Róży strzelał najlepiej [FOTO]

  0

  Kolejna edycja Festynu Średniowiecznego w Pastuchowie zbiegła się z dwiema wielkimi rocznicami: 600-lecia bitwy pod Grunwaldem oraz 860-lecia wsi Pastuchów. Pomimo deszczowej pogody zaproszeni goście, gospodarze i widzowie doskonale bawili się podczas imprezy.

  Na “kozim rynku” w Pastuchowie na krótko przed imprezą zaczęła powstawać rekonstrukcja średniowiecznej osady. Członkowie bractwa przygotowali historyczną scenografię. Wśród uczestników imprezy nie zabrakło rycerzy, nadobnych niewiast, mnichów i bardów. Na miejscu stawili się członkowie Zakonu Białej Róży, Chorągwi Piastów Śląskich, Bractwa Zakonnego Św. Jana ze Strzegomia, Bractwa Zamku Grodno oraz gospodarzy – Bractwa Rycerskiego Świętej Barbary.

  W strugach deszczu rozegrano po raz pierwszy Turniej Rycerski (miecz jednoręczny i tarcza), w którym bezkonkurencyjny okazał się reprezentant Chorągwi Piastów Śląskich – Wiesław Kurek. Warto odnotować fakt iż Wiesław Kurek w podobnej konkurencji zwyciężył pod Grunwaldem. W turnieju łuczniczym równych nie mieli członkowie Zakonu Białej Róży, zajmując trzy pierwsze miejsca. Najlepszym z nich okazał się Pan Ryszard.

  Impreza przeplatana była konkursami dla dzieci oraz pokazami tańców dawnych. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z repliki średniowiecznego łuku, przeciąganiu liny oraz tańcach dawnych.

  Wszyscy wiedzą, że ulubionym zajęciem rycerzy jest robienie mieczem. Przybyli do Pastuchowa zbrojni stoczyli więc kilkanaście pojedynków, prezentując przy okazji widzom na czym polega krąg zdrady, krąg honoru, czy też zwykła bijatykę.

  Na zakończenie imprezy i uspokojenie gorących głów, wszystkim obecnym zagrał zespół wczesnośredniowieczny “Tryzna” ze Szczecina.

  Środki finansowe na organizację tegorocznej edycji festynu Gmina Jaworzyna Śląska zdobyła z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

  [photospace]

  Poprzedni artykułW Świdnicy będzie Liceum z klasą sportową
  Następny artykułPolonia – Sparta przegrywa z Górnikiem