Skok o osiemnaście miejsc!

  0

  O osiemnaście miejsc awansowała gmina wiejska Świdnica w Rankingu samorządów 2010, przygotowanym przez redakcję dziennika Rzeczpospolita. Miejscowości z województwa dolnośląskiego zajęły w tym rankingu wysokie miejsca. W tegorocznym rankingu gmina wiejska Świdnica znalazła się na 47 miejscu i jest jedynym reprezentantem naszego powiatu w rankingu.

  – Jest to już drugie wyróżnienie dla Gminy Świdnica, będące zarazem potwierdzeniem właściwie realizowanej strategii rozwoju naszego samorządu. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy na co dzień swoją pracą dbają o rozwój gminnego samorządu. Pragnę podkreślić, że jedną z najważniejszych spraw dla samorządów jest możliwość korzystania ze środków unijnych. Potwierdzeniem skutecznie pozyskiwanych środków unijnych jest właśnie przyznanie 47 miejsca w tegorocznym rankingu Rzeczpospolitej. – powiedziała po ogłoszeniu wyników rankingu Teresa Mazurek, wójt gminy wiejskiej Świdnica.

  Pierwsze miejsce w rankingu, wśród miast na prawach powiatu zdobył Poznań, który już czwarty rok z rzędu okupuje pierwsze miejsce, drugi jest Sopot, a trzeci Wrocław. W kategorii w której rywalizowała gmina wiejska Świdnica pierwsze miejsce zajął  Zabierzów (woj. małopolskie). Czwarta była Świdnica, ale niestety ta z województwa lubuskiego. Warto odnotować fakt iż w rankingu gmin miejskich i miejsko – wiejskich wysokie czwarte miejsce zajął Dzierżoniów.

  ***

  W każdej z trzech kategorii: gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast na prawach powiatu Kapituła Rankingu wybrała po sto najlepszych samorządów punktując przede wszystkim: dynamikę wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na jednego mieszkańca w latach 2006 – 2009, wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, które w latach 2007 – 2009 wpłynęły na rachunek budżetu gminy/miasta, zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów w latach 2006 – 2009, nadwyżkę operacyjną w stosunku do dochodów w latach 2007 – 2009, dynamikę wzrostu dochodów własnych w latach 2006 – 2009 (10 pkt), relację nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia w latach 2006 – 2009, dynamikę wzrostu wydatków ogółem na jednego mieszkańca w wybranych działach w poszczególnych latach 2006 – 2009.

  Poprzedni artykułWakacyjne remonty dróg
  Następny artykułPorażka ze Śląskiem Wrocław