Sportowo – fotograficzny tydzień

  0

  W Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej trwa projekt „Budowanie mostów”. W ramach projektu doszło do spotkania młodzieży  z Austrii, Czech, Niemiec i Polski. Wspólnie wezmą oni udział w szeregu imprez sportowych i fotograficznych.

  – W projekcie „Budowanie mostów” spotykają się młodzi ludzie by wspólnie podyskutować o sporcie, uczestniczyć w grach sportowych, poznać się na wzajem i rozpocząć nowe przyjaźnie –opowiada Sönke Wortmann, patronat projektu.

  Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że we wspólnych warsztatach tematycznych po raz pierwszy będą również brały udział osoby niepełnosprawne. Oprócz gier i zabaw uczestnicy spotkania podejmą tematy związane ze sportem i jego historią. Celem projektu będzie również umiejętność wzajemnego postrzegania zróżnicowanego trybu życia, czy odnajdywania się w życiu codziennym osób pełnosprawnych i tych z mniejszymi szansami. Tematyka ta odzwierciedlona zostanie na fotografiach wykonanych przez samą młodzież.

  Kulminacyjnym punktem będzie “Olimpiada na wesoło”, na którą uczestnicy wraz z organizatorami serdecznie zapraszają. Projekt organizowany jest przez Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Inicjatywę Krzyżowa Berlin e. V. ze wsparciem programu Unii Europejskiej Młodzież w działaniu.

  Podczas pierwszych projektów, zapoczątkowanych trzy lata temu, młodzież różnych krajów koncentrowała się między innymi na historocznych i aktualnych wydarzeniach sportowych ze świata, jak i na tych, które będą miały miejsce w przyszłości. Podłoże prowadzonych dyskusji w 2007 roku stanowiły m.in. Mistrzostwa Świata w piłce nożnej z roku 2006 w Niemczech. Uczestnicy starali się pokazać, jak duży wpływ sport ma na społeczeństwo i na nas samych. Dyskutowano również o sposobie postrzegania różnych krajów, ich zwyczajów i zasad, w świetle ważnych wydarzeń sportowych.

  Młodzież zwróciła uwagę na nadchodzące Mistrzostwa Europy Piłki nożnej w Polsce i na Ukrainie w 2012 roku. Przekonano się, że dzięki nim może zostać zbudowany most pomiędzy oba krajami Europy Wschodniej.

  Młodzi sportowcy podjęli również ważny, lecz często zapominany temat chuligaństwa sportowego i rasizmu w Polsce i w Niemczech, stanowiący wyraźny problem w społeczeństwie i niszczący etykę sportu i więzi międzyludzkie. Na przykładzie wyścigów kolarskich Tour de France dyskutowano o coraz bardziej rozpowszechnionym w każdej dziedzinie sportu dopingu.

  „Budowanie mostów” pozwoli nie tylko odkrywać znaczenie sportu w życiu młodego pokolenia, ale także przybliżyć perspektywę pedagogiki integracyjnej, wzmocnić więzi między krajami wschodnimi i zachodnimi, ludźmi dorosłymi i młodymi, jak i również między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

  Organizator programu: Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, Inicjatywa Krzyżowa Berlin e. V ze wsparciem Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Opiekunowie programu: Dominik Mosiczuk (Inicjatywa Krzyżowa Berlin e. V), Jan Kirchhoff (Fundacja Krzyżowa)

  Poprzedni artykułOstatnia sesja Rady Miejskiej
  Następny artykułZbiórka dla powodzian