Samorządowcy powalczą na śmierć i życie

  0

  Już tylko godziny pozostały 11 drużynom, które w tym roku zmierzą się w III Turnieju Rycerskim Księstwa Świdnicko-Jaworskiego w Krzyżowej. Wśród nich nie zabraknie Rycerzy z Grodu Teresy I Mocnej z Gminy Świdnica, organizatorów tegorocznych zmagań rajców powiatu świdnickiego.

  Pierwsza edycja Turnieju odbyła się na Zamku w Bolkowie w 2007 r. W długi majowy weekend zgromadziła ponad 1,5 tys. widzów. Turniej poprzedziło podpisanie porozumienia o utworzeniu Stowarzyszenia Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”. Druga edycja odbyła się w czerwcu 2009 r. Świebodzicach, podczas obchodów 730-lecia nadania praw miejskich miastu Świebodzice. W epokowych strojach samorządowcy walczyli w tajemniczych konkurencjach tj. narty Bolka, zbieranie pierścieni czy butach Bogusława.  W rycerskich zmaganiach w 2009 r. najlepszymi okazała się drużyna Grodu Zacnego z Gminy Świdnica zdobywając I miejsce. Dzięki zwycięstwu to właśnie Gmina Świdnica będzie organizatorem następnego III Turnieju Rycerskiego w Krzyżowej.

  Jak mówi Teresa I Mocna – wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek zasłyszawszy wiele o czynach zgromadzonych z rozległych krain Księstwa Świdnicko – Jaworskiego braci wojów oraz pięknie ich niewiast 19 czerwca 2010 r. o g. 13.30 potyczki rajców na terenie Fundacji „Krzyżowa” organizujemy. A że to idzie o honor Dam i Miecz Zwycięstwa ,który prawo organizacji turnieju na ziemie zwycięskiej drużyny przenosi, szczęk mieczy, trzask kruszących się kopii, rżenie koni i sapanie zmęczonych rycerzy zewsząd słychać będzie.

  W tym roku do morderczej walki przystąpiło 6 samorządów z powiatu świdnickiego, tj. Powiat Świdnica, Miasto Świdnica, Gmina Świdnica, Miasto Świebodzice, Miasto Jawor, Strzegom, a także drużyna z powiatu łowickiego (partnerski powiat – powiatu świdnickiego) . Na placu boju nie zabranie również nadwornych pisarzy w osobach średniowiecznych dziennikarzy z Wiadomości Świdnickich. Swoją wiedzą w zakresie nowych rozwiązań w budowie fortyfikacji i obrony zamków z bratnimi rycerzami Księstwa Świdnicko-Jaworskiego dzielić się będzie drużyna z hipermarketu Leroy Merlin w Świdnicy. Nad całością rycerskich zmagań czuwać będzie Bractwo rycerskie Zamku Bolków.

  W sobotę 19 czerwca br. z chwilą złożenia przysięgi na regułę przystojnego zachowania na turnieju rycerskim i przy wystrzałach z hakownic zostanie uroczyście obwieszczona wiadomość o otwarciu III TURNIEJU RYCERSKIEGO KSIĘSTWA ŚWIDNICKO-JAWORSKIEGO.

  Następnie jak przystało na walecznych rycerzy swoją pierwszą, morderczą walkę obronę honoru białogłowy stoczą rycerze z Bractwa Rycerskiego Zamku Bolków. Piękne białogłowy, obdarzone średniowiecznym talentem malarskim udadzą się do wyznaczonych miejsc, aby przyozdobić dzbany na eliksir miłości dla swoich rycerzy. W tym samym czasie, 5 osobowe drużyny zmierza się w równorzędnych wyścigach mając prototypy najlepszych nart BOLKA.

  Tym rycerzom, którym nie opadną siły i będą nadal chcieli bronić honoru swoich Dam, zmierzą się w konkurencji iście rycerskiej ŚCINANIE GŁÓW. To walka wymagająca dużego sprytu i odwagi, ale i energii, dlatego białogłowy będą miały ELIKSIR ŻYCIA, który w następnej konkurencji KWIAT DLA BIAŁOGŁOWY pozwoli ocucić nieco ranionych w boju rycerzy. W nagrodę za ten ożywczy napój dzielni wojownicy będą mogli swoim Damom zdobyć ozdobne trofeum w BIEGU DAM I RYCERZY.

  Na zakończenie swoją tężyznę fizyczną rycerze sprawdzą w Szkockich zapasach i Rzucie zapałką .

  Po obliczeniu wszystkich wyników z morderczych i tych przyjemnych konkurencji rycerskich Wójt Gminy Świdnica w asyście sławnego Rycerza Zamku Bolków ogłosi radosną wiadomość o zwycięstwie drużyny i wręczy Miecz rycerski, który będzie znakiem do organizacji turnieju w przyszłym roku.

  W dniu turnieju organizatorzy zapewniają bezpłatny transport na trasie:

  Świdnica: Pl. Grunwaldzki, ul. Westerplatte – Boleścin – Krzyżowa: 13.00,14.00, 15.00

  Krzyżowa- Boleścin- Świdnica: Pl. Grunwaldzki, ul. Westerplatte: 17.00,18.00,20.00

  Poprzedni artykułW Świdnicy będą „Noce Kościołów”
  Następny artykułNa Zosię nie ma mocnych