Historyczne bitwy w Świdnicy [program]

  0

  Blisko 120 wojów z Polski i Czech przyjedzie do Świdnicy na III rekonstrukcje historycznych bitew. Rozbiją obozowisko i stoczą liczne walki. Imprezę zaplanowano od piątku do niedzieli (4-6 czerwca).

  Wtedy Świdnica po raz kolejny przeniesie się w czasie kilkaset lat wstecz. Jak przed laty pojawią się wojowie, rycerze i żołnierze minionych epok – od X do XX w. Będzie można oglądać: pokazy walk rycerskich i ćwiczeń, musztry, sposób obozowania, obyczaje panujące w minionych epokach i piękne historyczne stroje żołnierzy biorących udział w rekonstrukcjach. Nie zabraknie zawodów w strzelaniu z łuku, tańców i zabaw, kramów kupców i rzemieślników. Imprezę zakończy inscenizacja bitwy o Świdnicę w wykonaniu oddziałów osiemnastowiecznych z Polski, Czech i Niemiec. Imprezie towarzyszyć będą koncerty, przestawienia teatralne i prezentacje.

  III Rekonstrukcja historycznych bitew – Świdnica 2010

  Data: 4 czerwca (piątek)

  Miejsce: teren OSiR, ul. Śląska

  Czas:

  • godz. 16.00 – Teatros Show: Piotruś Pan i Jego Przyjaciele – przedstawienie dla dzieci,
  • godz. 17.00 Blok Taneczny: Zespół Pieśni i Tańca JUBILAT, Mały JUBILAT, The Second,
  • godz. 19.00 Teatr Muzyczny FRANT: Frantowska Biesiada,
  • godz. 21.00 The FLORETS: gotyk rock.

  Data: 5 czerwca (sobota)

  Miejsce: teren OSiR, ul. Śląska

  Czas:

  • godz. 09.30 przemarsz grup historycznych do Rynku,
  • godz. 10.00 prezentacja uczestników i koncert orkiestry dętej,
  • godz. 11.00 przemarsz grup na teren obozu OSiR,
  • godz. 11.30 otwarcie obozu żołnierskiego dla zwiedzających,
  • godz. 14.00 pokaz walk i ćwiczeń rycerskich – grupy wczesnośredniowieczne,
  • godz. 15.00 musztra w wykonaniu oddziałów z XVIII wieku,
  • godz. 16.00 Teatros Show: Schoko Koko – przedstawienie dla dzieci,
  • godz. 17.00 pokaz walk i ćwiczeń rycerskich – grupy późnośredniowieczne,
  • godz. 18.00 oblężenie Świdnicy – inscenizacja bitwy,
  • godz. 19.00 Blok kabaretowy: Improwizowana Komedia Absurdu -Tomasz Nycz,
  • godz. 19.30 Sony Big Band,
  • godz. 20.30 CASTLE DREAMS – gwiazda wieczoru.

  Imprezy towarzyszące: prezentacje starych zawodów, pokazy życia obozowego, gry i zabawy historyczne oraz przaśne potrawy

  Data: 06.06.2010 (niedziela)

  Miejsce: Rynek

  Czas:

  • godz. 10.00 – 11.00 przemarsz przez Rynek i podpisanie traktatu pokojowego

  Informacje i ostrzeżenia dla widzów III Rekonstrukcji historycznych bitew:

  • parking przy ul. Śląskiej (naprzeciwko OSiR) będzie wyłączony z ruchu. Osoby wybierające się własnym pojazdem zachęcamy do korzystania z miejsc postojowych przy hali sportowej przy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej oraz na terenach zielonych po drugiej stronie ulicy, a także przy al. Brzozowej;
  • wybuchy podczas rekonstrukcji generują duży hałas. Prosimy o ostrożność, a przede wszystkim o niezabieranie zwierząt oraz małych dzieci.

  Historia

  Świdnica to jedno z najstarszych i najważniejszych miast na Dolnym Śląsku. Ufortyfikowane już w XIII w. wielokrotnie było oblegane i zdobywane. W XVIII wieku wokół miasta powstała potężna pruska twierdza. Boje o nią toczyły wojska pruskie, austriackie, bawarskie, wirtemberskie i francuskie. Najkrwawsze walki toczyły się w czasie wojny siedmioletniej (1756-1762), a ostatnie oblężenie Świdnicy miało miejsce 1807 r.

  Król Fryderyk II (po przejściu Śląska w ręce pruskie) wyznaczył miastu bardzo ważną rolę w systemie twierdz broniących Śląsk od południa. W połowie XVIII w. rozpoczęto przebudowę dawnych murów miejskich oraz budowę drugiego pasa umocnień – wysuniętych fortów i redut. Rozwój artylerii i doświadczenia płynące z kolejnych oblężeń wymusiło na budowniczych powstanie kolejnych dzieł obronnych – flesz i hangarów. Jednocześnie rozbudowywano system podziemnych chodników kontrminowych, wychodzących daleko w przedpole twierdzy. Trwało to aż do roku 1807, kiedy to Francuzi po zdobyciu twierdzy wysadzili większość umocnień. W latach późniejszych kilkakrotnie planowano odbudowę twierdzy, jednak nigdy nie zostało to zrealizowane. W 1866 r., po zwycięskiej wojnie z Austrią, Świdnicę ogłoszono miastem otwartym, a w roku następnym rozpoczęto rozbiórkę pozostałych umocnień. Z fortyfikacji średniowiecznych i twierdzy fryderycjańskiej, zachowały się do dziś m. in. niewielkie fragmenty murów miejskich, kaponiery i kazamaty bramne, magazyny prochowe, fragment wielkiej kazamaty mieszkalnej oraz część budynków koszarowych i magazynów. Najlepiej zachowanym dziełem potężnej niegdyś twierdzy jest Flesza Nowomłyńska.

  III rekonstrukcje historycznych bitew są imprezą organizowaną w ramach projektu „Rekonstrukcje historyczne wspólnym produktem turystycznym polsko-czeskiego pogranicza”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej RCz – RP 2007-2013. W projekcie uczestniczą partnerzy z Czech i Polski. Partnerami projektu po stronie polskiej są: Gmina Miejska Kłodzko, Gmina Kędzierzyn-Koźle, Gmina Nysa, Gmina Stoszowice i Gmina Miasto Świdnica, a po stronie czeskiej: Miasto Jaromierz, Miasto Kraliki, Miasto Zlate Hory oraz stowarzyszenie pod nazwą „Komitet w sprawie zachowania pamiątek z wojny z roku 1866″.

  Poprzedni artykułKręgle są cool
  Następny artykułOstatni turniej siatkówki plażowej