Dutkiewicz pierwszy, Murdzek dwunasty

  0

  Znane są już wyniki rankingu N15 – najlepszych prezydentów wg tygodnika Newsweek Polska. Laureaci zostali zaprezentowani podczas gali otwierającej I Ogólnopolski Kongres Regionów, w środę 19 maja w Świdnicy. Samorządowcy nie zapomnieli o poszkodowanych przez powódź. Podczas akcji sprzedaży symbolicznych cegiełek – worków na piasek zebrano ponad 1,7 tys. zł

  Ranking w 2010 r. rozstrzygnięto po raz drugi. Zwycięzcą rankingu najlepszych prezydentów polskich miast został Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy zajął 12 miejsce. Tym samym zaliczył spadek o dwa miejsca w porównaniu z poprzednim rankingiem Newsweeka.

  – Prezydent miasta jest jak prezes banku. Mieszkańcy to jego klienci i rada nadzorcza zarazem. Gdy uznają, że jest im potrzebny sprawniejszy menedżer, nie zawahają się odwołać starego i mianować nowego. Różnica jest tylko jedna – firma nastawia się na zysk, zaś misją miasta jest robić wszystko, by klienci, czyli mieszkańcy, byli zadowoleni – tłumaczą organizatorzy rankingu.

  Ranking N 15 – najlepszych prezydentów „Newsweeka” promuje ludzi, którzy dobrze pracują dla lokalnych społeczności. Jurorzy plebiscytu wzięli pod lupę 106 największych miast – wszystkich rządzonych przez prezydentów. W rankingu nie brano pod uwagę prezydent Warszawy, ponieważ to miasto powinno konkurować z innymi europejskimi stolicami.

  Zwycięska piętnastka:

  1. Wrocław: Rafał Dutkiewicz
  2. Rzeszów: Tadeusz Ferenc
  3. Krosno: Piotr Przytocki
  4. Sopot: Jacek Karnowski
  5. Elbląg: Henryk Słonina
  6. Świnoujście: Janusz Żmurkiewicz
  7. Jelenia Góra: Marek Obrębalski
  8. Białystok: Tadeusz Truskolaski
  9. Bydgoszcz: Konstanty Dombrowicz
  10. Kraków: Jacek Majchrowski
  11. Poznań: Ryszard Grobelny
  12. Świdnica: Wojciech Murdzek
  13. Gliwice: Zygmunt Frankiewicz
  14. Rybnik: Adam Fudali
  15. Gdynia: Wojciech Szczurek

  Na I spotkanie samorządowców do Świdnicy już pierwszego dnia przyjechało blisko tysiąc osób. Kolejni uczestnicy będą rejestrowani w czwartek, 20 maja wezmą udział w sesji plenarnej i panelach dyskusyjnych.

  ***

  – Mamy nadzieję, że idea samorządności w Polsce będzie rozwijała się dzięki takim inicjatywom jak Ogólnopolski Kongres Regionów w Świdnicy. Blisko tysiąc uczestników pierwszego dnia to wielki sukces – mówi Wiesław Podkański, prezes honorowy Axel Springer Polska.

  – Wierzę, że Świdnica będzie dobrym miejscem do spotkania i dialogu samorządowców z samorządowcami, agendami rządowymi, biznesem i organizacjami pozarządowymi – dodaje Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

  Podczas uroczystości otwarcia I Ogólnopolskiego Kongresu Regionów nie zapomniano o osobach poszkodowanych w wyniku powodzi na południu Polski. Samorządowcy kupowali nietypowe cegiełki – worki na piasek. W wyniku charytatywnej zbiórki udało się zebrać 1.781 zł i 87 gr. Pieniądze zostaną wpłacone na konto Caritas Polska.

  Ale to nie koniec. W czwartek zlicytowane zostaną gadżety ufundowane przez wydawnictwo Axel Springer Polska, Miasto Świdnica oraz sponsorów – operatora sieci Plus GSM oraz Samsunga.

  ***

  Ranking N15

  Prace nad rankingiem trwały od kilku miesięcy. Skorzystano z wiedzy socjologów i specjalistów public relations, współpracujących z samorządami. Najpierw powstała ankieta, która trafiła do 106 prezydentów. Sprawdzano jak w czasie prezydentury rósł budżet miasta i skala miejskich inwestycji, jak prezydenci radzili sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom i czy umieli pozyskiwać środki z funduszy europejskich. Pytania dotyczyły sposobu komunikowania się z wyborcami, inicjatyw zmierzających do poprawy warunków życia mieszkańców, oraz o to, jak sobie radzą w czasach kryzysu. Prócz badania ankietowego przeprowadzono bezpośrednie rozmowy ze współpracownikami szefów miast, przedstawicielami organizacji pozarządowych i z mieszkańcami, co pomogło w nakreśleniu portretów kompetencyjnych prezydentów. W ostatniej fazie tworzenia rankingu zaproszono do współpracy prof. Krystynę Skarżyńską z PAN i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, autorkę opublikowanej kilka lat temu książki „Psychologia polityczna”, i Marcina Trzcińskiego, rzecznika Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Jerzego Buzka, gdy dokonywała się reforma administracyjna państwa, dziś właściciela firmy PR.

  W wyniku wielogodzinnej dyskusji w redakcji „Newsweeka” jury dokonało wyboru czołowej piętnastki, oceniając kandydatów pod kątem trzech rozbudowanych kryteriów: gospodarka miasta (kryterium najłatwiejsze do zmierzenia, bo stoją za nim twarde dane, takie jak budżet, środki pozyskane z Unii Europejskiej, miejskie inwestycje), warunki życia mieszkańców (brano pod uwagę dostęp do miejskiej infrastruktury służącej mieszkańcom: kin, teatrów, pływalni, boisk, ścieżek rowerowych itp.) i indywidualne cechy każdego z prezydentów (innowacyjność, zdolność do współpracy, umiejętność doboru kompetentnej kadry, atmosfera, jaką stwarzają w urzędzie, czy wreszcie coś, co niektórzy nazywają charyzmą – zdolność pozyskiwania i przekonywania ludzi do swoich pomysłów).

  Prezydent Wrocławia zajął pierwsze miejsce w każdej z trzech kategorii.

  ***

  W Świdnicy ogłoszone zostaną wyniki jeszcze 6 rankingów:

  20 maja – czwartek

  godz. 15:30, Teatr

  • Ranking najlepszych powiatów Związku Powiatów Polskich,
  • Ranking Energii Odnawialnej Związku Powiatów Polskich.

  godz. 21:00, Klub Bolko

  • Ranking miast przyjaznych dla biznesu Forbesa i TNS OBOP,
  • Ranking miast przyjaznych Newsweeka i TNS OBOP,
  • Ranking najlepszych portali miejskich Komputer Świata.

  21 maja – piątek

  • godz. 9:00 – 11:00, Teatr

  Ranking miast atrakcyjnych dla biznesu Forbesa.

  [photospace]

  Poprzedni artykułUkryto stoiska dla kwiaciarek
  Następny artykułMordercze pojedynki samorządowców