Prokurator warunkowo umorzył postępowanie

  0

  Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu skierował do Sądu Rejonowego w Świdnicy wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego prowadzonego przeciwko inspektorowi  Wydziału Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Był on jedyną osobą, która usłyszała zarzut niedopełnienia obowiązków po katastrofie autobusu na ulicy Śląskiej w Świdnicy.

  Przypomnijmy, że do katastrofy autobusu, który wbił się w wiadukt doszło w marcu 2009 roku. Grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej jechała do świdnickiego teatru na przedstawienie. W wyniku uderzenia w konstrukcję wiaduktu dach pojazdu został częściowo zerwany. 41 osób zostało rannych.

  Inspektorowi Wydziału Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy zarzucono, iż w okresie od 25 kwietnia 2005 r do 5 września 2008 r  nie dopełnił w sposób właściwy ciążącego na nim obowiązku sprawowania nadzoru i analizy istniejącej organizacji ruchu w zakresie bezpieczeństwa ruchu oraz przeprowadzania kontroli dróg m.in. w zakresie prawidłowości zastosowania, wykonania, funkcjonowania i utrzymania wszystkich znaków drogowych. Ustalono bowiem, że nie dokonywał we wskazanym wyżej okresie kontroli wszystkich dróg powiatowych i gminnych, a jedynie niektórych z nich wybranych losowo, a w związku z tym  nie zakwestionował występowania na ul. Polna Droga, Sprzymierzeńców, Śląskiej oraz Kopernika wiaduktów kolejowych o wysokości niższej niż 4,5 metra nie zawierających właściwego oznakowania w postaci powtórzonego znaku „B-16″ umieszczonego nad jezdnią przy wiaduktach i znaków U9 na wiadukcie. Obowiązek prowadzenia takiej kontroli przez  zarządzającego ruchem na drogach powiatowych i gminnych nie rzadziej niż dwa razy w roku, wynika bowiem z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003r.

  Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu uznał, że okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, pomimo nieprzyznania się podejrzanego do zarzucanego mu czynu,   wina i społeczna szkodliwość czynu nie przekroczyły znacznego stopnia, a właściwości i warunki osobiste podejrzanego, jego postawa oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają warunkowe umorzenie względem niego postępowania karnego, przy wyznaczeniu okresu próby wynoszącego 1 rok.

  Poprzedni artykułMarsz pamięci z tulipanami i zniczami
  Następny artykułProkurator warunkowo umorzył postępowanie