Powstanie Młodzieżowa Rada Ziemi Świdnickiej

  0

  Do młodzieży ze Świdnicy i powiatu świdnickiego trafiły listy, w których młodzi ludzie z Parlamentu Młodzieży Wrocławia zapraszają delegatów świdnickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego powiatu na spotkanie inicjujące Młodzieżową Radę Ziemi Świdnickiej.

  – We Wrocławiu od kilkunastu lat działa Parlament. Spotykamy się, dzielimy pomysłami, spieramy o ważne sprawy i wspólnie pracujemy. Dzięki niemu głos młodych jest wyraźnie słyszany przez dorosłych. – mówi Grzegorz Kalinowski, szef PMW i dodaje – To naprawdę świetna przygoda, którą chcemy się podzielić z młodymi świdniczanami i mieszkańcami powiatu świdnickiego. Dużo dobrego słyszymy o Świdnicy, dlatego właśnie tu przyszliśmy z naszą propozycją.

  Inicjatywę wspiera miasto i powiat świdnicki. Wraz z listami do młodzieży trafił apel podpisany przez prezydenta Wojciecha Murdzka i wicestarostę Ryszarda Wawryniewicza. Samorządowcy proszą w nim, by dyrektorzy pomogli młodym zorganizować wybory delegatów w ich szkołach. Z każdej z nich do końca marca trzeba wyłonić dwie osoby – reprezentantów społeczności uczniowskiej. Spotkają się oni na warsztatach planowanych na 9-11 kwietnia w Świdnicy, by się poznać i wytyczyć kierunki dalszego działania. Pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej planowane jest natomiast na wrzesień.

  Zachęcam młodych świdniczan, by zaangażowali się w organizację Młodzieżowej Rady, by chcieli wystartować w szkolnych wyborach, a później współtworzyć Radę. Bardzo się cieszę, że to właśnie ze świdniczanami jako pierwszymi w regionie młodzi wrocławianie chcą współpracować. Sami poprosili o spotkanie, sami przygotowali konkretne propozycje, chcą się podzielić swoim własnym doświadczeniem. To dobra sprawa i na pewno będziemy ją wspierali. – stwierdza prezydent Wojciech Murdzek. Dobrze się stało, że do Rady zaproszona została młodzież z całego powiatu. Liczymy, że dobre wzorce szerokiej współpracy zaowocują w przyszłości, kiedy młodzi będą zajmować stanowiska w różnych instytucjach i działać w biznesie. A wicestarosta świdnicki Ryszard Wawryniewicz potwierdza: Pomysł utworzenia w naszym powiecie Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej jest ciekawy i warty wsparcia. Dzięki tej inicjatywie młodzież będzie mogła skuteczniej informować nas o swoich potrzebach i wprowadzać w życie własne inicjatywy. Młodzi ludzie są spontaniczni, mają głowy pełne świeżych pomysłów i często patrzą na pewne problemy z innej perspektywy niż radni i urzędnicy. Dlatego warto się wsłuchiwać w głos młodzieży. Cieszę się, że powstaje taka rada skupiająca sensowną młodzież, której przecież w całym powiecie nie brakuje. Wierzę też, że uda im się sporo zdziałać, choć z pewnością czeka ich mnóstwo obowiązków. To dobrze, bo w ten sposób nauczą się, na czym tak naprawdę polega samorządność.

  Co daje Rada i dlaczego warto w niej działać? O tym piszą w liście wrocławianie:

  • forum rozwijania współpracy między szkołami ziemi świdnickiej,
  • miejsce, gdzie pomysły młodych na zmiany, projekty i inicjatywy mogą od razu zostać przedstawione prezydentowi, burmistrzom, wójtom, staroście lub radom miejskim i radzie powiatu,
  • miejsce, gdzie można będzie pracować nad polepszaniem życia uczniów w szkołach i regionie,
  • możliwość współpracy z władzami gmin, powiatu i kuratorium,
  • możliwość wyjazdów na szkolenia i spotkania młodzieżowych rad miast, tam zawsze można nabyć ciekawych umiejętności.

  Bliższe informacje o działaniu Parlamentu Młodzieży Wrocławia oraz o organizacji przyszłej Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej będzie można uzyskać w najbliższych dniach na stronie www.pmw.org.pl.

  Poprzedni artykułMistrzostwa Polski w boksie w Strzegomiu!
  Następny artykułZ wizytą w Policach nad Metują