Ulica Łukowa jak nowa

  0

  Kamienna nawierzchnia, mała fontanna, klomby na zieleń, ławki i stojaki na rowery tak już za kilka miesięcy będzie wyglądać ul. Łukowa prowadząca do świdnickiego Rynku. Na przebudowę tej reprezentacyjnej części miasta Świdnica otrzyma unijną dotację w wysokości 1,69 mln zł. Całość prac będzie kosztowała 2,88 mln zł, a rozpoczną się już 1 marca.

  – Ulica Łukowa to miejsce, którym codziennie przemierzają rzesze mieszkańców, ale też goście odwiedzający świdnicki Rynek. Chcemy, by zyskała nowe piękniejsze oblicze. Jestem przekonany, że tak reprezentacyjne miejsce, sąsiadujące z Rynkiem, zasługuje na to – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

  Prace, których rozpoczęcie planowane jest na marzec, zrealizuje wyłonione w przetargu konsorcjum, którego liderem jest świdnicka firma Steinbudex. Zgodnie z założeniami przebudowy całkowicie wymieniona zostanie istniejąca nawierzchnia z kostki betonowej na naturalną z kostki i płyt kamiennych, wybudowana zostanie fontanna, wymienione oświetlenie uliczne, a także pojawią się nowe elementy tzw. małej architektury: ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, klomby na zieleń uliczną – drzewa i krzewy. W ramach prac wymieniona zostanie kanalizacja deszczowa oraz sanitarna.

  – Ze względu na fakt, że ul. Łukowa jest wąska i stanowi główne dojście do Rynku prace będą prowadzone fragmentami przy zapewnionym ruchu pieszych. Spotkaliśmy się już z zarządcami nieruchomości oraz z właścicielami sklepów i punktów usługowych, by uprzedzić ich o utrudnieniach. Ze zrozumieniem przyjęli, że ograniczenia w ruchu nie da się uniknąć – dodaje Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

  Jeśli wszystko uda się przeprowadzić zgodnie z planem, to główna część, którą poruszają się piesi będzie gotowa do końca kwietnia, pozostały plac, który obejmuje przebudowa (przy budynku banku BGŻ) do końca maja.

  Na przebudowę miasto Świdnica przeznaczy ze swojego budżetu 1,19 mln zł.

  ***

  Ul. Łukowa znajduje się w centralnej części miasta i łączy Rynek z placem Grunwaldzkim. Przebudowa obejmuje istniejący ciąg pieszy oraz tzw. plac miejski przy budynku przy ul. Różanej 1. Obszar ul. Łukowej jest przestrzenią z naleciałościami z wielu epok, dlatego w projekcie architekci zastosowali współczesną formę dopełniającą zastaną tkankę.

  Początek ul. Łukowej od strony Rynku podkreślają rzeźby św. Jana Chrzciciela (kamienica ul. Łukowa 2) oraz gotycka rzeźba przedstawiająca walkę młodzieńca z lwem (kamienica ul. Łukowa 1), od strony placu Grunwaldzkiego przez wykusz w kamienicy przy ul. Budowlanej. Po zmierzchu elementy te będą podświetlane lampami z oprawami wbudowanymi w nawierzchnię. Linia kamienic zostanie podkreślona oświetleniem wbudowanym w nawierzchnię ulicy.

  Plac miejski na ul. Łukowej powstał przez wyburzenie w latach 30. XX wieku kilku kamienic. Zostanie podzielony na trzy strefy. W pierwszej zostaną ustawione klomby, a także przygotowane będzie miejsce na rzeźbę, która ustawiona zostanie w późniejszym czasie. Druga strefa o kameralnym charakterze będzie wyposażona w stylizowane drewniane siedziska rozdzielane przez klomby z zielenią. W strefie centralnej przylegającej do ciągu pieszego zaplanowano niedużą fontannę wyposażoną w trzy dysze spieniające, wyrzucające wodę na wysokość 50 cm. Strumień wody podświetlony będzie czterema źródłami światła. Podświetlane będą również klomby.

  Sam plac miejski zyska dodatkowe oświetlenie dzięki nowym oprawom znajdującym się na budynku przy ul. Różanej 1 i podświetleniu zachodniej elewacji banku lampami z oprawami wbudowanymi w nawierzchnię.

  ***

  Przebudowa ul. Łukowej realizowana jest w ramach programu rewitalizacji miasta Świdnica. Dofinansowanie na te działania miasto otrzymuje z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, którym dysponują władze województwa dolnośląskiego.

  [photospace]

  Poprzedni artykułWsparcie dla lokalnej przedsiębiorczości
  Następny artykułGroźny wypadek w Lubachowie