Mieszkańcy statystycznie

  0

  Więcej urodzeń niż zgonów, coraz większe grono dzieci o imieniu Maja i Jakub oraz podobna liczba małżeństw, to dane, które wynikają z podsumowania roku 2009 dokonanego przez Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy.

  W ubiegłym roku pracownicy świdnickiego USC sporządzili 1.137 aktów urodzeń, to o 12,5 proc. więcej niż w roku poprzednim. Niemal 90 proc. urodzeń miało miejsce w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy, niewielka część to akty urodzeń dzieci, które przyszły na świat za granicą.

  – Około 40 proc. noworodków zostało zameldowanych w Świdnicy, 11 proc. to nowi mieszkańcy gminy Świdnica, 10 proc. – gminy Strzegom – mówi Dorota Puć-Pietrzykowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy. – Najczęściej wybieranym przez rodziców imieniem żeńskim była Maja, a męskim Jakub. Zresztą to imię najczęściej nadawane jest chłopcom od 2000 roku.

  Pojawiały się też imiona bardzo oryginalne m. in. Mikko, Anika, Letizia, Chloe, Fiona, Cameron, Elvis, Alexia, Colin.

  Liczba małżeństw zawartych w ubiegłym roku na terenie miasta, gminy wiejskiej Świdnica oraz Marcinowic wyniosła 588 i utrzymuje się na poziomie roku 2008.

  – 41 proc. małżeństw zostało zawartych przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, 59 proc. to tzw. śluby konkordatowe, czyli zawierane w kościele. Ponad 3/4 spośród świeżo upieczonych małżonków zawierało związek małżeński po raz pierwszy. W ponad 66  proc. par mężczyzna brał za żonę kobietę młodszą od siebie. W 1/5 przypadków kobieta wiązała się z młodszym mężczyzną – wylicza Dorota Puć-Pietrzykowska.

  29 lat to największa różnica wieku dzieląca małżonków (starszy mężczyzna), lecz w USC odnotowano również zawarcie związku przez parę, gdzie to mężczyzna był 9 lat młodszy od swojej wybranki. Najstarsza osoba składająca oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński miała 85 lat.

  W minionym roku zarejestrowano 917 zgonów, liczba ta wzrosła o 7 proc. w stosunku do roku 2008. Wśród zmarłych 54 proc. to mężczyźni, 46 proc. – kobiety.

  W 2009 roku 24 pary małżeńskie zostały odznaczone medalami za długoletnie pożycie małżeńskie nadanymi przez Prezydenta RP, wśród jubilatów znalazła się para, która wytrwała w małżeństwie 63 lata

  [photospace]

  Poprzedni artykułWyprzedzał na skrzyżowaniu
  Następny artykułCzas na stypendia dla najzdolniejszych