Chińskie kino pod Kopułą

  0

  Film oparty jest na narodowych mitach, legendach o tworzeniu się wielkiego Imperium. Chiny ciągle nie są jeszcze jednym cesarstwem, a tylko siedmioma walczącymi między sobą królestwami.

  W czwartek 14 stycznia o godzinie 18.30 w restauracji “Pod Kopułą” przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 2 odbędzie się kolejne spotkanie Świdnickiego Klubu Filmowego. Tym razem organizatorzy w osobach: radnej Anny Bielawskiej i Marty Żywickiej po raz kolejny zabiorą widzów w odległe rejony Dalekiego Wschodu i zaprezentują dzieło chińskiego reżysera Yimou Zhanga pod tytułem “Hero”.

  Reżyser ten należy do tzw. „Piątej Generacji” chińskich twórców filmowych. To oni zapoczątkowali nowy rozdział w historii chińskiej kinematografii zaraz po Wielkiej Rewolucji Kulturalnej. Pragnęli skończyć z kinem będącym narzędziem propagandy, ich filmy miały być innowacyjne i złamać dotychczasowe reguły. „Piąta Generacja” przedstawiła Chińską Republikę Ludową w zupełnie innym świetle niż robiono to do tej pory.

  Nakręcony w 2002 roku “Hero” rozpoczął nowy etap twórczości Zhanga, w którym mit łączy się z jakże popularnym w Chinach gatunkiem „martial arts”. Film dostał sporo nagród, był nawet nominowany do Oscara za najlepszy obraz obcojęzyczny. W podobnej konwencji i stylu powstało w 2004 roku kolejne z wysokobudżetowych dzieł Zhanga – „Dom latających sztyletów”.

  “Hero” oparty jest na narodowych mitach, legendach o tworzeniu się wielkiego Imperium. Chiny ciągle nie są jeszcze jednym cesarstwem, a tylko siedmioma walczącymi między sobą królestwami. Największym i najgroźniejszym z nich jest królestwo władane przez władcę Qin. Dlatego też pozostałe sześć królestw nastaje na życie tego władcy, wysyłając przeciw niemu swych zabójców. Władca prowincji Qin marzy o zjednoczeniu Chin. Z tego powodu wiele osób chce go zamordować. Najniebezpieczniejszymi z jego wrogów są Niebo, Złamany Miecz i Śnieżynka. Pewnego dnia zjawia się wojownik o imieniu Bezimienny, który chce rozprawić się z wrogami swojego pana…

  Dodatkową atrakcją czwartkowego wieczoru będzie fakt pierwszych urodzin klubu. 15 stycznia 2009 roku w małej sali Klubu “Bolko” miała miejsce pierwsza projekcja filmowa w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, przemianowanego ostatecznie na Świdnicki Klub Filmowy. Z tej okazji na urodzinowym spotkaniu nie zabraknie miłych niespodzianek, wspomnień oraz dyskusji o przyszłości klubu. Obecność wszystkich klubowiczów obowiązkowa, a nowi amatorzy dobrego kina mile widziani.

  Zobacz trailer filmu Hero

  Poprzedni artykułSpalił się dom w Borowie
  Następny artykułWiata rozebrana, śledztwo rozpoczęte