Lwów, Świdnica i kresowianie

  0

  Dokładnie dwadzieścia jeden lat temu – 12 listopada 1988 roku w świdnickim teatrze odbyło się zebranie organizacyjne pierwszej w Polsce pozawrocławskiej grupy terytorialnej Towarzystwa Miłośników Lwowa.

  Z tej okazji Witold Karst – prezes miejscowych lwowiaków i działacz Klubu Kresowian funkcjonującego przy świdnickim oddziale Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zorganizował wystawę retrospektywną poświęconą historii Towarzystwa i Klubu. Wernisaż miał miejsce dziś o godzinie 16.00 w  Galerii Fotografii. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością między innymi: ksiądz kanonik Ludwik Sosnowski – były proboszcz najstarszej świdnickiej parafii, urodzony i ochrzczony w Buczaczu, ksiądz prałat Jan Bagiński – aktualny duszpasterz parafii katedralnej oraz Witold Tomkiewicz – dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury. Wśród kilkudziesięciu obecnych kresowian i ich potomków oprócz świdniczan byli również zaproszeni goście z Wrocławia i Wałbrzycha.

  Zaprezentowane na wystawie materiały to w przeważającej większości zdjęcia i dokumenty pochodzące głównie z domowego archiwum organizatora. To Jemu także przypadła – po chóralnym wykonaniu przez zebranych „Roty” Marii Konopnickiej – rola gospodarza i głównego prezentera imprezy, z której wywiązał się doskonale z humorem oraz dogłębną znajomością tematu opisując szczegółowo krok po kroku poszczególne elementy ekspozycji.

  Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni uczestnicy udali się do Restauracji „Ziemiańska” na uroczystą kolację.

  Poprzedni artykuł“Śniadanie Patriotyczne” w Bystrzycy Górnej
  Następny artykułŚwięty Mikołaj w Muzeum