Fotowystawa – Jičín w obiektywie

  0

  Jeszcze do 26 listopada można obejrzeć wystawę zdjęć Jičína i okolic, która prezentowana jest w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Wystawa fotograficzna to kolejny element promocji tego czeskiego regionu w Polsce. Zorganizowana została w ramach projektu “Brána do pohádky – Wrota do bajki!” realizowanego przez Powiat Świdnicki wspólnie z partnerem z Miasta Jičín, na który uzyskano dofinansowanie w wysokości 240.949,37 euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

  -„Poprzez wystawę chcemy w jak najlepszy sposób wypromować region naszego czeskiego partnera w Powiecie Świdnickim. Na fotografii uwiecznione zostały bowiem najpiękniejsze zakątki Jičína i okolic z uwzględnieniem jego walorów turystycznych, krajobrazowych i kulturalnych. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się zachęcić mieszkańców powiatu do wizyty u południowych sąsiadów.” – mówi starosta Zygmunt Worsa.

  Położenie nacisku na taki kierunek rozwoju partnerskiej współpracy wspaniale wpisuje się w główny cel projektu “Brána do pohádky – Wrota do bajki!”, którym jest ożywienie ruchu turystycznego po obu stronach granicy, jak również promocję partnerskich regionów. Służyła temu także wycieczka, którą powiat świdnicki wspólnie z czeskim partnerem zorganizowali we wrześniu br. Wycieczka skierowana była do wszystkich mieszkańców naszego powiatu, którzy chcieli obejrzeć i wziąć udział w trwającym w tym czasie Festiwalu Bajki. Dodatkowo z wystawą zdjęć z Jičína mogli zapoznać się już mieszkańcy Świdnicy. Wystawa przez długi czas gościła na tamtejszym Rynku.

  Przypomnijmy: Miasto Jičín leży w odległości ok. 120 kilometrów od Świdnicy. Jest to niewielkie miasto liczące 17 tysięcy mieszkańców, które stanowi administracyjne, kulturalno – historyczne i turystyczne centrum regionu.

  -„Do najczęściej odwiedzanych miejsc należą Prachovské skály ze śladami osadnictwa prehistorycznego, będące jednocześnie bramą do przepięknej części Czech, zwanej Czeskim Rajem.” – relacjonuje Agnieszka Nocuń – Jurek, z biura promocji świdnickiego starostwa, odpowiedzialna za realizację projektu -„Do miejsc wartych odwiedzenia należą także: gotycki zamek Kost, ruiny zamku Trosky, pałace Humprecht i Staré Hrady, pozostałości zamków Pařez, Kumburk i Bradlec.” – dodaje.

  To właśnie tam urodzili się pisarze Josef Štefan Kubin i Karl Kraus oraz kompozytor Josef Bohuslav Foerster. Wybitną osobowością miasta jest również pisarz Václav Čtvrtek, który stworzył bajkowe postacie szewca, a później rozbójnika Rumcajsa, jego żony Manki i synka Cypiska. Do bogatej tradycji kulturalnej nawiązuje organizowany corocznie Festiwal „Jičín – miasto bajki” i wznowione niedawno „Dni Valdštejnskie”. Miasto ma do zaoferowania również inne atrakcje, liczne szlaki spacerowe i do przejażdżek konnych oraz wycieczki lotnicze.

  Poprzedni artykułŚwiatowy odniósł sukces w Warszawie
  Następny artykułBudowali dach nad głową – zobacz zdjęcia