Trwa budowa kolektora

  0

  Trwające od początku czerwca br. prace przy budowie kolektora deszczowego potoku Wapienniczka dotarły do zbiegu ul. Esperantystów i Strzegomskiej.

  W rejonie znajdującej się w tym miejscu stacji paliw od kilku tygodni powstaje polder – suchy zbiornik retencyjny. Prace polegają na pogłębieniu terenu, na którym będą gromadzone wody opadowe. Zadaniem zbiornika będzie przetrzymanie wód, które wpłyną do niego nowym kolektorem. W sposób naturalny będą one odprowadzane ze zbiornika do rzeki Bystrzycy.

  Dzięki zbiornikowi, wody deszczowe z północno-wschodniej części miasta nie będą zalewały posesji na os. Młodych i sąsiednich ulicach w rejonie ul. Słowiczej oraz ul. gen. Władysława Sikorskiego.

  W związku z pracami modernizacyjnymi na odcinku 3 kilometrów konieczna jest wycinka w sumie ponad 80 drzew. Zgodnie z wydanym pozwoleniem w zamian za to miasto posadzi 100 drzew, które będą miały minimum 10 lat.

  Sieć odbierająca wody deszczowe w rejonie Osiedla Młodych została zaprojektowana kilkadziesiąt lat temu. Wtedy nikt nie przewidywał, że potrzeby będą zdecydowanie większe.

  Inwestycja warta 9 mln zł finansowana jest z budżetu miasta. To i tak zdecydowanie mniej niż wcześniej szacowali eksperci, którzy wycenili prace na 20 mln zł. Koszt został zmniejszony poprzez wykorzystanie naturalnego zagłębienia terenu w rejonie ul. gen. Władysława Sikorskiego, co pozwala na wykonanie tańszego zbiornika. Takie rozwiązanie zmniejsza koszty zadania o 8 mln. Dodatkowo z bardzo dobrym rezultatem zakończył się przetarg, gdzie wybrano ofertę tańszą o 3 mln zł od konkurencyjnej. Oznacza to, że na tej inwestycji, już na wstępie, miasto zaoszczędziło prawie 11 mln zł.

  Poprzedni artykułJest porozumienie. Będzie więcej pieniędzy!
  Następny artykułRozgromili Łucznik Strzelce Krajeńskie