Trwa szacowanie strat

  0

  Ponad 5 tys. wydanych worków, 300 ton piasku, liczne podtopienia w ponad 17 miejscowościach to wstępny bilans zniszczeń w gminie Świdnica wywołanych intensywnymi opadami deszczu. W nocy z 25/26 czerwca br. w wyniku gwałtownych opadów deszczu najbardziej ucierpiała wieś Mokrzeszów. Zalaniu uległo ok. 20 gospodarstw domowych, zniszczone zostały wszystkie drogi dojazdowe do posesji. Droga gminna na odcinku ponad 1800 m została kompletnie zniszczona i wymaga gruntownego remontu – wymyta została nawierzchnia i podbudowa. Potok Kotarba w wyniku nadmiernych opadów  spowodował rozerwanie umocnienia brzegów, a w zakolach wystąpiły  liczne zamulenia. Na drodze powiatowej w Mokrzeszowie w  kilku miejscach uszkodzona została nawierzchnia, a pobocza zostały rozmyte. W tym dniu do działań ratowniczych skierowano jednostki OSP Mokrzeszów, Witoszów i Burkatów.

  Również tej samej nocy w Komorowie zalanych zostało kilka piwnic oraz uszkodzona została droga gminna w kilku miejscach. W wielu przypadkach zniszczeniu uległy również drogi i wjazdy do posesji prywatnych.

  Obfite opady deszczu od 22-26 czerwca br. spowodowały lokalne podtopienia gospodarstw i dróg lokalnych, urządzeń kanalizacyjnych dróg transportu rolnego, rowów i urządzeń melioracyjnych.
  Największe zagrożenia powstały w Bojanicach, Lutomi Dolnej, Lutomi Górnej, Słotwinie, Krzyżowej, Pankowie, Mokrzeszowie, Jagodniku, Makowicach, Pszennie, Bystrzycy Dolnej, Lubachowie, Grodziszczu, Wilkowie, Wiśniowej, Pszennie,  Niegoszowie, Burkatowie. Przepełnione rowy melioracyjne, zatory na ciekach wodnych wywołane połamanymi konarami, podtopione gospodarstwa domowe  były w zdecydowanej większości przyczyną licznych interwencji wszystkich Ochotniczych Straży, które w prowadzonych akcjach ratowniczych również odniosły straty w sprzęcie pożarniczym.

  W chwili obecnej trwa szacowanie strat w mieniu gminy oraz uprawach rolnych, a do najbardziej poszkodowanych gospodarstw docierają pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Już teraz wiadomo, że największe zniszczenia wywołane gwałtownymi opadami deszczu poniosła gminna infrastruktura drogowa. W ciągu najbliższych kilku dni wójt gminy zwróci się z wnioskiem  do Wojewody Dolnośląskiego o uruchomienie specjalnych środków na usuwanie skutków tegorocznej powodzi w gminie Świdnica. To już drugie tak intensywne opady w ciągu niespełna miesiąca jakie nawiedziły Gminę Świdnica. 31 maja br. w wyniku krótkotrwałych lecz intensywnych opadów deszczu zostały podtopione gospodarstwa domowe w miejscowości Panków i Krzczonów. Poszkodowanym zostały wypłacone zasiłki celowe na usuwanie zdarzeń losowych, które w całości pokryte zostały z budżetu gminy. Skala poniesionych zniszczeń w wywołanych ostatnimi opadami deszczu zdecydowanie przekracza możliwości finansowe gminy. Z chwilą poprawy sytuacji pogodowej przeprowadzone zostaną szczegółowe  wyliczenia poniesionych strat z uwagi na fakt, że w dalszym ciągu na terenie gminy Świdnica obowiązuje alarm przeciwpowodziowy wprowadzony Zarządzeniem Wójta Gminy 24 czerwca 2009 r. od godz. 9.00. W chwili obecnej wszystkie działania służb ratunkowych i Gminnego Zespołu Reagowania skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom gminy oraz ich mienia.

  Poprzedni artykułRusza Festiwal Teatru Otwartego
  Następny artykułŚlub jak z bajki