Dostarczyli broń [FOTO]

  0

  Osiem sztuk muszkietów z bagnetami sprowadzonych z… Indii otrzymał w sobotę, 23 maja świdnicki regiment pruski. Ponad dwudziestu mężczyzn ze Świdnicy i pobliskich miejscowości wraca do historii i przygotowuje się do wielkiej bitwy. Regimenty z Polski, Czech i Niemiec stoczą walkę w Świdnicy z początkiem czerwca.

  – Nasze wojsko bez broni sobie nie poradzi, dlatego musieliśmy dostarczyć regimentowi oręż. Zdobycie broni nie było łatwe, dlatego po rozpoznaniu rynku sprowadziliśmy ją z Indii. Historia pokazała, że szans na zwycięstwo nie mamy, ale uzbrojenie choć powinno pomóc zminimalizować straty – żartuje Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, który przekazał wojakom ze Świdnicy muszkiety.

  Żołnierze nie zawahają się użyć Brown Bess w sobotę i niedzielę (6-7 czerwca) podczas II rekonstrukcji bitew, które zostaną odtworzone w Świdnicy na Fleszy Nowomłyńskiej (ul. Śląska). Na dwa dni do Świdnicy przybędzie ponad 170 żołnierzy i wojowników. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji (ul. Śląska) wojacy rozbiją obozowisko. Nie zabraknie walk rycerskich i rekonstrukcji wojny siedmioletniej, prezentować się będą oddziały wojska od X do XVIII w. Największą atrakcją, poza samymi walkami, będą z pewnością pokazy musztry, sposób obozowania, obyczaje panujące w minionych epokach i piękne historyczne stroje żołnierzy biorących udział w rekonstrukcjach.

  Historia

  Na początku marca 1758 r. obsadzona przez Austriaków Świdnica została otoczona przez oddziały pruskiego korpusu gen. Treskowa. Pod koniec marca Prusacy rozpoczęli roboty oblężnicze od strony północnej i w nocy z 31 marca na 1 kwietnia wykopali pierwsze aprosze i baterie oblężnicze. Dowodzona przez gen. Thurhaimba załoga twierdzy, pozbawiona nadziei na odsiecz ze strony głównej armii, całkowicie pobitej w grudniu pod Lutynią, broniła się słabo. Pruskie baterie bez przeszkód ostrzeliwały wały twierdzy.

  W nocy z 12 na 13 kwietnia Fort Szubieniczny został zdobyty śmiałym atakiem pruskich grenadierów. Tego samego dnia podpisano akt kapitulacji, a 16 kwietnia austriacka załoga opuściła miasto i złożyła broń. Dla upamiętnienia tych wydarzeń grupy rekonstrukcyjne z Polski, Czech i Niemiec odtwarzają bitwę historyczną w Świdnicy – jedną z wielu podczas wojny siedmioletniej. Jednak wojna siedmioletnia to nie jedyne wielkie wydarzenie historyczne, które przetoczyło się przez Świdnicę. Już pod koniec XIV w. Świdnica należała do najważniejszych miast na Śląsku. W 1332 r. opór stawiony przez miasto wojskom czeskim Jana Luksemburskiego pomógł Władysławowi Łokietkowi w zwycięstwie pod Płowcami. Świdnica brała – bez własnej woli – aktywny udział w wojnach husyckich, wojnie trzydziestoletniej, wojnach śląskich i napoleońskich. Wielokrotnie była oblegana, bombardowana i niszczona. Dopiero ostateczna klęska cesarza Francji przyniosła miastu pokój, chociaż rozmaite oddziały wojska stacjonowały w Świdnicy aż do 1991 r.

  [photospace]

  Poprzedni artykułSVIDA gotowa
  Następny artykułMistrzowskie pływanie