Budowa żłobka w proszku i bez dozoru?

Budowa żłobka w proszku i bez dozoru? [FOTO]

13
PODZIEL SIĘ

Zastępca prezydenta Świdnicy ma nadzieję, że dzieci już 1 czerwca tego roku znajdą się w nowym żłobku na osiedlu Zawiszów. Tymczasem dosłownie każdy, niezatrzymywany przez pracowników czy nadzór budowy, może obejrzeć na jakim etapie są prace. Najdelikatniej mówiąc, na budowie panuje cisza i spokój.

Drugi miejski żłobek miał być gotowy 7 listopada 2016, potem w styczniu 2017 roku, kolejnym terminem był marzec 2017. Opóźnienia tłumaczono problemami z podwykonawcą, który dwa miesiące później niż się zobowiązał wykonał dach. Jednak opóźnienie całej inwestycji sięga już pięciu miesięcy.

– Chciałbym powiedzieć, że jest bardzo dobrze, ale nie jest – mówi zastępca prezydenta Marek Suwalski. – Wykonawca ma drobny problem z realizacją tego, do czego się zobowiązał, ale mam nadzieję, że zgodnie z ustaleniami poczynionymi z wojewodą, dzieci 1 czerwca znajdą się już w żłobku.

Tymczasem dzisiaj na budowie było zaledwie kilka osób. Budowy nikt nie pilnuje, można na nią wejść bez żadnych przeszkód. Jak usłyszeliśmy od pracowników jednego z podwykonawców, kierownik budowy przeważnie siedzi w „kanciapce”. Zastępca prezydenta zapewnia, że budowa jest przez miasto nadzorowana, a ostatnie spotkanie miało miejsce wczoraj. Zarówno przejawów nadzoru, jak i szczególnie wytężonych prac nie widać.

Inwestycja będzie kosztowała ok. 4,5 miliona złotych. Z programu Maluch 2016 miasto otrzymało 1,83 miliona złotych dotacji. Dofinansowanie miało zostać rozliczone do końca 2016 roku. Zastępca prezydenta zapewnia, że z wojewodą zostało zawarte porozumienie o wydłużenie tego terminu do czerwca.

Umowa z firmą przewiduje kary za opóźnienie. To kwota około 100 tysięcy złotych za każdy miesiąc zwłoki.

Żłobek ma już dyrektora i zapełnioną do ostatniego miejsca listę 100 przyszłych podopiecznych.

Agnieszka Szymkiewicz

 • Harrison Jones

  Tak to jest jak najważniejszym wymogiem w przetargu jest cena, im niższa tym lepiej, bo wykonawca wygrywa, a dopiero później się martwi o wykonanie inwestycji… Ach te nasze piękne przepisy.

  • Wilkołak Krzysztof Paweł

   Wg mnie to niezgodne z prawem chodzić sobie po placu budowy tak jak pani redaktor… nie ma się czym chwalić … a budowa tak złe nie wyglada wcale bo postępy są skoro już jest malowanie i kafelki?

   • michbaner

    Jak już są gdzieniegdzie kafelki i ściany są malowane to już dzieci mogą się wprowadzać do nowego żłobka.

 • hanka

  A czy to przypadkiem nie jest nieuprawnione wejście na teren budowy? To budowa żłobka a nie tajnego obiektu o strategicznym znaczeniu dla obronności więc trudno się spodziewać ochrony na „bramie” zwłaszcza w dzień, kiedy trwają prace..to ze jest opóźnienie to wiemy od końca zeszłego roku a po zdjęciach widać ze postęp w pracach jest.

 • Joanna

  Najważniejsze, że są postępy i w końcu żłobek będzie. Poprzednia ekipa jakoś przez 12 lat totalnie nie ogarnęła tematu. Nie tylko tego tematu, bo ani mieszkań socjalnych, ani komunalnych. Ale jak oglądam zdjęcia, to nie jest źle.

  • BA

   JOANNA KŁAMCZUCHA i to bez żadnych zahamowań moralnych, bo jeśli nie budowano za poprzedniej ekipy mieszkań socjalnych, to w takim razie co robi przy ul. Rolniczej stojący tam od 5, może więcej trochę lat, budynek składający się z samych mieszkań socjalnych, nie mówiąc już o mieszkaniach w innych częściach miasta. Nowatorski pomysł poprzedników, który potem kopiowały inne miasta, to budowa mieszkań np. przy Kopernika, które zasiedlano mieszkańcami z komunałki, a komunalne remontowano i przeznaczano między innymi na socjalne. A żłobek, dobrze że się buduje, bo 500+ działa 🙂

   • haab

    Pani Jolu, no jak na 12 lat rządów, to rzeczywiście „super” wynik. Naprawdę, niech pani już przestanie, bo to tak żenujące, jak wczorajsze wystąpienie premier z broszką. Za szczególny sukces można uznać zostawienie w zasobach miasta ruder bo dobre mieszkania poszły za grosze często do handlarzy. I drugi sukces – zamiana mieszkań komunalnych na socjalne. Po prostu EXTRA. Żenada, żenada, żenada….

    • BA

     Jola też ładnie. Nie pouczaj mnie proszę, bo zawsze będę reagować na kłamstwa, Nie wiem, czy zauważyłeś, ale nigdy nie robię wpisów wychwalających dawną ekipę jako sposób zagajenia dyskusji, czy rodzaj przypominajki, bo po co, za wyjątkiem sytuacji, gdy ktoś , aby tylko dokopać (jest to jedyny cel patrząc na sposób złośliwych wpisów) rzuca sobie kłamstwa i oszczerstwa ot tak sobie, jakby był zaprogramowany. Twoje złośliwości również nie zmienią faktu, że patrząc na rządy różnych prezydentów, ekipa Murdzka zrobiła nieporównywalnie więcej. Zostawiono miasto rozkwitające, o dobrej kondycji finansowej i choćbyś się tu zapowietrzył nie zmienisz faktów. Dodam, że ani Murdzek, ani jego współpracownicy nie byli bogami i nie mieli różdżki czarodziejskiej, ale dysponowali realnym budżetem i patrząc no to, dokonali bardzo dużo.

    • Jolanta Pałac

     Paranoja maniakalna. To się leczy 🙂 Jak by pana/pani szare komórki pracowały prawidłowo to by odkryły kim jest BA. Bynajmniej nie ma na imię Jola 🙂 Serdecznie z resztą pozdrawiam BA .Niezły ubaw co nie?

 • Grzegorz

  W jakim proszku? Przecież to już końcówka. Ja cieszę się że nareszcie ktoś pomyślał o najmłodszych mieszkańcach. Cierpliwości potrzeba nam we wszystkim. Miasto wybrało firmę w drodze przetargu, zapewne najtańszego i teraz ma problem na który nie ma wpływu. Powinni teraz wystawić temu wykonawcy takie rekomendacje żeby inni wiedzieli z kim mają do czynienia.

  • Jolanta Pałac

   Jakiś tam wpływ ma. Jest instytucja odstąpienia od umowy z winy wykonawcy. Ciekawe czy taka klauzula jest w umowie.

 • haab

  Pani Jolu, no jak na 12 lat rządów, to rzeczywiście „super” wynik. Naprawdę, niech pani już przestanie, bo to tak żenujące, jak wczorajsze wystąpienie premier z broszką. Za szczególny sukces można uznać zostawienie w zasobach miasta ruder bo dobre mieszkania poszły za grosze często do handlarzy. I drugi sukces – zamiana mieszkań komunalnych na socjalne. Po prostu EXTRA. Żenada, żenada, żenada…

  • Jolanta Pałac

   Był kiedyś taki dowcip , który kończył się słowami: „a on dalej drzewo rąbie” .
   Jak ulał pasuje do tych pseudopostów 🙂