Kara nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności grozi 43-latkowi uczestniczącemu w oszustwie metodą „na policjanta”. Mężczyzna został zatrzymany chwilę po odebraniu od 87-letniej mieszkanki powiatu świdnickiego pieniędzy w różnych walutach o łącznej wartości około 40 tys. złotych. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Jak opisują świdniccy policjanci, do 87-letniej seniorki zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika poczty, zapowiadając dostarczenie listów z ZUS i poczty. Przesyłki jednak nie dotarły. Kilka godzin z kobietą skontaktowała się fałszywa policjantka, która przekonała kobietę, że grozi jej oszustwo i nakłoniła do „zabezpieczenia” oszczędności. Seniorka przekazała numer telefonu męża, który również otrzymał instrukcje od oszustów. Mężczyzna zorientował się, że rozmawia z oszustami.
– W tym czasie 87-latka otrzymała polecenie przygotowania gotówki. Po chwili do jej miejsca zamieszkania przyszedł mężczyzna, któremu przekazała pieniądze w różnych walutach o wartości około 40 tysięcy złotych. Dzięki szybko podjętym działaniom świdnickich policjantów mężczyzna podejrzany o odebranie pieniędzy został zatrzymany w bezpośrednim pościgu. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego ustalili osobę mogącą mieć związek z przestępstwem, a przy zatrzymanym ujawnili gotówkę pochodzącą z oszustwa – relacjonuje Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
– 43-latek usłyszał zarzuty związane z udziałem w oszustwie. Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Świdnicy sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Mężczyznie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności – dodaje Ząbek.
/KPP Świdnica, opr. mn/
![Kolejne miliony na zabytki i rozwój regionu? Wiceminister Jan Szyszko z wizytą w Kościele Pokoju [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/wiceminister-Jan-Szyszko-w-Swidnicy-5-238x178.jpg)




![Wspólne ćwiczenia policjantów, strażaków i ratowników wodnych na Zalewie Mietkowskim [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/07/411-369186-100x75.jpg)



