Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej gminy Świdnica zostanie przekształcony w Centrum Usług Społecznych, zmieni również siedzibę. To pierwsza taka inicjatywa w powiecie świdnickim i jedna z 11 na Dolnym Śląsku. – Oprócz obecnych zadań będziemy mieli całkowicie nowe usługi, na przykład społeczną taksówkę czy złotą rączkę – mówi kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Dorota Waliszak. – Jesteśmy pionierami w naszym regionie – podkreśla wójt Bartłomiej Strózik.

Projekt realizowany jest dzięki dotacji z programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska Łączna wartość projektów związanych z tworzeniem i rozwojem Centrów Usług Społecznych wynosi blisko 53 mln zł, z czego ponad 50 mln zł stanowi dofinansowanie. Wsparcie otrzymało 11 gmin z Dolnego Śląska, które będą rozwijać lokalne centra integrujące usługi społeczne, zdrowotne i opiekuńcze. Z efektów tych działań skorzysta blisko 2.700 mieszkańców regionu.
Jak informuje Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, w przypadku Centrów Usług Społecznych wsparcie zostanie przeznaczone m.in. na przekształcanie ośrodków pomocy społecznej w nowoczesne centra usług, rozwój usług opiekuńczych i prozdrowotnych, mobilną rehabilitację, transport społeczny, wypożyczalnie sprzętu wspomagającego oraz inicjatywy wspierające rodziny, seniorów i osoby z niepełnosprawnościami.
– Chcemy, aby mieszkańcy niezależnie od miejsca zamieszkania mieli dostęp do usług odpowiadających na ich codzienne potrzeby – od opieki nad seniorami, przez wsparcie rodzin, po pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem. Tak rozumiemy nowoczesną politykę społeczną opartą na bliskości, dostępności i współpracy lokalnych instytucji – podkreśla Wojciech Bochnak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
W gminie Świdnica szykuje się prawdziwa rewolucja, na którą pozyskano dotację w wysokości 5,72 mln złotych. Ośrodek Pomocy Społecznej zostanie przekształcony w Centrum Usług Społecznych. – Zostaną oczywiście dotychczasowe zadania, związane z wypłatą świadczeń, ale dojdzie cały pakiet usług, które dotychczas przez ośrodek nie były realizowane – mówi kierowniczka GOPS Dorota Waliszak, która wspólnie Magdaleną Bajor przygotowała projekt CUS.
Jak podkreśla, oferta będzie skierowana do wszystkich grup wiekowych i do wszystkich mieszkańców, nie tylko tych, którzy kwalifikują się do pomocy w oparciu o ustawy. – Nasza gmina jest bardzo rozległa, chcemy więc z naszymi usługami dotrzeć do mieszkańców, a nie odwrotnie – zaznacza pani kierownik. W projekcie jest m.in. wsparcie rehabilitacyjne, ale także pomoc w codziennych, życiowych sytuacjach. – Planujemy uruchomienie społecznej taksówki, która przede wszystkim osobom chorym i seniorom pomoże dotrzeć do lekarza lub po zakup leków, pojawi się też złota rączka, która pomoże w drobnych, domowych naprawach osobom, które same sobie z tym nie mogą poradzić.
To tylko skromny wycinek ambitnych planów, wśród których jest mocne wsparcie dla młodzieży. CUS zamierza wspierać Młodzieżową Radę Gminy, by mogła realizować znacznie więcej projektów niż obecnie, planuje także atrakcyjne spotkania i zajęcia dla nastolatków. – Mamy nadzieję, że przy tej okazji uda nam się „reanimować” nasz gminny wolontariat – dodaje Dorota Waliszak. Jednym z ważnych zadań będzie stworzenie gminnej wypożyczalni sprzętu medycznego – łóżek, wózków inwalidzkich, chodzików.
– Jestem dumny, że panie Dorota Waliszak i Magdalena Bajor przygotowały tak trudny i pionierski projekt, który znalazł się w zwycięskiej 11-tce na 25 złożonych projektów. Dla naszej gminy to prawdziwa rewolucja. Zależy nam na tym, by pomoc społeczna przestała kojarzyć się tylko z zasiłkami, ale stała się tym, czym powinna – pomocą dla wszystkich mieszkańców w wielu aspektach – podkreśla wójt Bartłomiej Strózik.
Centrum docelowo będzie się mieściło w budynku, zakupionym przez gminę za 1,8 mln złotych. Obiekt – dawne centrum fitness – znajduje się obok siedziby Urzędu Gminy. Udało się pozyskać środki na termomodernizacje, budynek zostanie zmodernizowany i zaadaptowany do nowych potrzeb. – Obok niezbędnych pomieszczeń do pracy, powstaną sale spotkań i sala konferencyjna. W piwnicach natomiast planujemy stworzenie miejsca schronienia dla ludności oraz gminnego magazynu w ramach Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej – wylicza wójt.
GOPS zostanie przekształcony wcześniej, zanim zakończy się remont nowej siedziby. – Przed nami mnóstwo pracy, a zgodnie z projektem Centrum musi zacząć działalność w styczniu 2027 roku. To duże wyzwanie, ale zmiana zawsze jest korzystna – podkreśla Dorota Waliszak. Obecny zespół dzięki dotacji zyska także wsparcie kadrowe.
Realizacja z obecnym dofinansowaniem projektu ma potrwać 24 miesiące. – To dobry czas na sprawdzenie, które z usług rzeczywiście trafią w zapotrzebowanie, a także czas na zebranie doświadczeń. Myślę, że na pewno powrotu do obecnego rozwiązania, czyli Ośrodka Pomocy Społecznej już nie będzie i Centrum Usług Społecznych pozostanie jako nasza jednostka także po zakończeniu aktualnego dofinansowania. Będziemy oczywiście szukać kolejnych możliwości zewnętrznego wsparcia, ale również oprzemy się na własnym budżecie – dodaje wójt.
/asz/
got. UG Świdnica
![Przechylona, przerdzewiała latarnia nad głowami spacerowiczów. Nie zauważyli, bo była zarośnięta [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/page-16-238x178.jpg)

![Spektakle pod gwiazdami. Zbliża się 28. edycja Festiwalu Teatru Otwartego [PROGRAM]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2021/07/Festiwal-Teatru-Otwartego-dzien-III-2021.07.11-11-238x178.jpg)

![Zalane piwnice i podtopione posesje. Bilans niedzielnej burzy nad regionem [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/burza-2026.06.21-mix-100x75.jpg)

![Ulewa i potężna burza sparaliżowały region, drzewo zablokowało tory [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/page-15-100x75.jpg)


