Strona główna 0_Slider „Mogą pojawić się uciążliwości zapachowe”. Będą prowadzić prace przy biogazowni

„Mogą pojawić się uciążliwości zapachowe”. Będą prowadzić prace przy biogazowni

0

W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się prace modernizacyjne prowadzone przy biogazowni działającej na terenie świdnickiej strefy przemysłowej. Z tego powodu „mogą pojawić się uciążliwości zapachowe w najbliższym sąsiedztwie biogazowni”.

Biogazownia przy ul. Metalowców w Świdnicy (zdjęcie archiwalne, 2020)

Biogazownia Ecoson [dawniej Bio-Wat – dop. red.] w Świdnicy informuje, że w dniach od 22 września do 3 października tego roku będą przeprowadzane prace modernizacyjne na jednym ze zbiorników służących do magazynowania masy pofermentacyjnej pochodzącej z beztlenowej fermentacji. W związku z tym mogą wystąpić czasowe uciążliwości zapachowe w najbliższym sąsiedztwie biogazowni – przekazano w komunikacie Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Aby przeprowadzić wszystkie zaplanowane prace modernizacyjne konieczne jest ściągnięcie ze zbiornika membrany dachowej. Może to spowodować chwilowe niedogodności zapachowe. Biogazownia jednocześnie informuje, że w przypadku wystąpienia niesprzyjających warunków atmosferycznych planowane prace mogą zostać przesunięte w terminie – dodano.

Biogazownia przy ulicy Metalowców w Świdnicy została uroczyście otwarta 25 lipca 2011 roku. Gaz wytwarzany w zakładzie poprzez fermentację kiszonki z kukurydzy i innych zielonych roślin, takich jak trawa czy liście buraków cukrowych, zamieniany jest w energię elektryczną. Budowa biogazowni pochłonęła 15 mln złotych, z czego połowę pokryło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach programu restrukturyzacji polskiego przemysłu cukrowniczego. Podczas otwarcia podkreślano, że biogazownia usytuowana została w oddaleniu od zabudowań mieszkalnych, a w procesie produkcji energii nie będą powstawały żadne szkodliwe substancje.

W ostatnich kilku latach okoliczni mieszkańcy skarżyli się na zapachy wydzielające się z zakładu, a o pomoc zwrócili się m.in. do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, wnioskując o przeprowadzenie kontroli. Wobec powtarzających się skarg inspektorzy przeprowadzili kontrole w zakładzie, a starostwo powiatowe nakazało firmie wykonanie przeglądu ekologicznego.

/mn/

Poprzedni artykułPijany kierowca z kontrabandą [FOTO]
Następny artykułSukcesy naszych młodych fighterów na czeskiej ziemi