Świdniccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z osobami, które podają się za członków rodziny. Do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zgłosiła się 74-letnia mieszkanka powiatu, która padła ofiarą oszusta i straciła blisko 8 tysięcy złotych.

– Cała sytuacja rozpoczęła się od wiadomości SMS z nieznanego numeru. Nadawca, podszywając się pod syna kobiety, poprosił o dodanie jego nowego numeru do WhatsAppa, tłumacząc, że „jest w trakcie przerzucania wiadomości na nowy telefon” i więcej wyjaśni już w aplikacji. 74-latka nie podejrzewała podstępu – wiedziała, że jej syn niedawno rzeczywiście zmieniał telefon – opisuje asp. Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
– Po krótkiej wymianie wiadomości oszust poprosił o wykonanie przelewu w jego imieniu, podając dane odbiorcy i tytuł przelewu. Kobieta, przekonana, że pomaga synowi, wykonała natychmiastowy przelew na kwotę blisko 8 tysięcy złotych. Dopiero rozmowa z prawdziwym synem, którą przeprowadziła tego samego dnia, uświadomiła jej, że padła ofiarą oszustwa – relacjonuje Ząbek.
Policjanci prowadzą czynności w tej sprawie i po raz kolejny apelują o ostrożność. – Zawsze weryfikuj wiadomości od rzekomych członków rodziny – najlepiej poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny. Nie działaj pod wpływem emocji i presji czasu. Nie przekazuj pieniędzy osobom, z którymi nie rozmawiasz osobiście. Uczul swoich bliskich – szczególnie osoby starsze – na tego typu metody działania przestępców. Nie dajmy się oszukać! W razie jakichkolwiek podejrzeń skontaktuj się z najbliższą jednostką policji – przypominają.
/KPP Świdnica, opr. mn/
![Zderzenie dwóch pojazdów na krajowej „piątce” [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/1-238x178.jpg)


![Zderzenie dwóch pojazdów na krajowej „piątce” [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/1-100x75.jpg)


![Pożar sterty słomy w Strzegomiu [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/page-7-100x75.jpg)


![DRUMMERS FROM HELL Festival 2025. Kto wygrał zaproszenia? [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Drummers-From-Hell-Fest-2024-@-Swidnicki-Osrodek-Kultury-foto-Rafal-Kotylak-14_small-100x75.jpg)
