W 77. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego ulicami Świdnicy przeszedł marsz ku jego pamięci. Żołnierz AK i dobrowolny więzień obozu zagłady w Auschwitz został zamordowany przez władze komunistyczne 25 maja 1948 roku. Pamięć o żołnierzu kultywuje Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne. Dzisiejszy marsz został również wykorzystany do wyborczej agitacji.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu. Był bohaterem wojny z bolszewikami i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. wszedł w “kocioł” podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, skąd uciekł pod koniec kwietnia 1943 r. Stworzonego przez niego raporty były obok raportów Karskiego pierwszymi świadectwami ludobójstwa w Auschwitz.
łużył w AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.
W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji, w śledztwie był torturowany. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie jego ciało wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
Do 1989 roku wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego, a w 2013 roku został awansowany do stopnia pułkownika. W Świdnicy imieniem rotmistrza została nazwana jedna z ulic.
Uroczystości VI Świdnickiego Marszu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego rozpoczęły się mszą w kościele pw. św. Józefa, skąd uczestnicy orkiestrą wojskową z Garnizonu Wrocław przemaszerowali przez Rynek na plac św. Małgorzaty, gdzie pod kamieniem katyńskim zostały złożone kwiaty. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele związków kombatanckich, samorządowcy związani z PiS, mieszkańcy Świdnicy. Nad całością czuwał Tadeusz Grabowski, prezes Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego.
Prawo i Sprawiedliwość marsz wykorzystało do agitacji wyborczej, rozdając gazety i ulotki kandydata popieranego przez partię kandydata na urząd prezydenta RP.
/red./
fot. Mariusz Ordyniec