Grafiki światowej sławy artysty obejrzymy w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Na ekspozycję będą składały się 24 kolorowe litografie, ilustrujące opowieści biblijne, które zostały odbite jeszcze za życia znakomitego twórcy. Wystawa „Marc Chagall. Ilustracje do Biblii” zostanie zainaugurowana podczas Europejskiej Nocy Muzeów 2025. Wernisażowi zaplanowanemu na 16 maja będą towarzyszyć – kuratorskie oprowadzanie i inspirowany Chagallem koncert. Wstęp wolny.
W Świdnicy będziemy mieli szansę z bliska przyjrzeć się niepowtarzalnemu stylowi i technice jednego z najbardziej znanych i cenionych artystów malarstwa współczesnego. Wernisaż wystawy „Marc Chagall. Ilustracje do Biblii” stanowi jeden z punktów program tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów 2025. Na bezpłatne wydarzenia zaprasza Muzeum Dawnego Kupiectwa w piątek, 16 maja w godz. 18.00 – 24.00.
Biblijne opowieści Marca Chagalla w Świdnicy
Marc Chagall (1887 – 1985) urodzony w Łoźnie, na terenie dzisiejszej Białorusi, jest jednym z najbardziej znanych i cenionych artystów malarstwa współczesnego. Jego twórczość, łącząca w sobie elementy surrealizmu, kubizmu oraz folkloru żydowskiego, zachwyca zarówno bogatą paletą barw, jak i głębią emocjonalną. W swoich pracach często nawiązywał do tematów biblijnych, co wynikało z jego głębokiej religijności oraz fascynacji mistycyzmem.
Pod wieloletnim wpływem religii, wiosną 1931 roku, Marc Chagall udał się do Ziemi Świętej, co stało się doświadczeniem zmieniającym jego życie zarówno pod względem duchowym, jak i twórczym. Jako jeden z owoców tej podróży powstała seria zatytułowana „Rysunki do Biblii” składająca się z 24 kolorowych litografii ilustrujących opowieści biblijne, której prace zostały odbite na prasach Atelier Mourlot w Paryżu w latach 1958-1960. Litografie pokazują obrazy biblijne w niekonwencjonalny, ale charakterystyczny dla Chagalla, wyśniony, sposób, bo jak sam powiedział: „Nie przeczytałem Biblii, ja ją wyśniłem”.
Inspiracją dla tych prac była nie tylko wizyta w Ziemi Świętej, ale także jego własne dzieciństwo w Rosji. W książce „Marc Chagall: The Graphic Works” biograf Chagalla, Franz Meyer, stwierdza: „Związki Chagalla z Biblią są doprawdy bardzo głębokie; formy, które zaludniają jego (biblijny) świat, są częścią jego własnego życia wewnętrznego, częścią żywego dziedzictwa żydowskiego, a zatem są archetypami większego, bardziej intensywnego świata”.
Wystawa „Marc Chagall. Ilustracje do Biblii” powstała we współpracy z Epicentrum. Art. Gallery z Opola, z kolekcji której pochodzą wszystkie eksponowane grafiki światowej sławy artysty. Jej inauguracji w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy będą towarzyszyły również dodatkowe atrakcje, w tym – kuratorskie oprowadzanie oraz koncert pt. „Marc Chagall w muzycznym kręgu francuskiej elegancji i argentyńskiej energii” w wykonaniu duetu Beata Bartko (fortepian) i Sylwia Waindok (flet). Ekspozycja będzie dostępna w Świdnicy zacznie dłużej, bo aż do 15 czerwca.
Zwiedzanie świdnickiego muzeum z latarką
Tegoroczna Europejska Noc Muzeów w Świdnicy to nie tylko wystawa Marca Chagalla. Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza także do obejrzenia stałych ekspozycji. Dostępne będą – aranżacje dawnej apteki, karczmy, sklepu kolonialnego, domu wagi, urzędu miar, stacji paliw, kantoru kupieckiego, a także gotyckiej Sali Rajców. Warto też spojrzeć na nowe szklane plansze, przedstawiające średniowieczne kramy bogatych przekupniów, które istniały w Świdnicy. Stanowiły one jedne z najstarszych sklepów na Śląsku. Ich pozostałości są także obecne w muzealnych murach. Wyjątkowe wizualizacje historyczne uzupełnia tablica informacyjna, która pozwala poznać więcej szczegółów tej ciekawej historii.
Program Europejskiej Nocy Muzeów 2025 w Świdnicy:
piątek, 16 maja 2025 – Muzeum Dawnego Kupiectwa
godz. 18:00 – Wernisaż wystawy „Marc Chagall. Ilustracje do Biblii”
godz. 19:00 – otwarcie Muzeum dla bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałych, w tym: dawnej apteki, karczmy, sklepu kolonialnego, domu wagi, urzędu miar, stacji paliw, kantoru kupieckiego, a także gotyckiej Sali Rajców
godz. 19:00 – zwiedzanie ekspozycji muzealnych z przewodnikiem
godz. 20:00 – zwiedzanie ekspozycji muzealnych z przewodnikiem
godz. 21:00 – koncert pt. „Marc Chagall w muzycznym kręgu francuskiej elegancji i argentyńskiej energii”
godz. 22:30 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Marc Chagall. Ilustracje do Biblii”
godz. 24:00 – zakończenie bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałych, zamknięcie muzeum.
Wstęp wolny!
/oprac. AN/
/komunikaty, plakaty – Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy/