W świdnickim Areszcie Śledczym trwa trzecia edycja programu resocjalizacyjnego „Psy na spacerniaku”, który udowadnia, że psia przyjaźń może mieć terapeutyczną moc nawet za murami więzienia.
– Za nami kolejne zajęcia, podczas których osadzeni uczyli się podstawowych komend, rozpoznawania sygnałów stresu u psów oraz technik nagradzania. Mieli oni możliwość pracy pod okiem wykwalifikowanych dogoterapeutów zarówno z psami wyszkolonymi do terapii, jak i z psami ze schroniska, gdzie opiekowali się nimi podczas spacerów, karmienia i prostej pielęgnacji – opisuje Barbara Furtak-Gałan, rzeczniczka Aresztu.
Dla osadzonych to zupełnie wyjątkowy program resocjalizacyjny, bowiem daje rzadką możliwość nawiązania bliskiej relacji ze zwierzęciem i zdobycia praktycznych umiejętności pod okiem doświadczonych dogoterapeutów. Jak sami skazani zgodnie podkreślają, „obcowanie ze zwierzętami to coś wyjątkowego – daje bezwarunkową akceptację i radość, buduje poczucie odpowiedzialności i własnej wartości, a jednocześnie wycisza i pomaga w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, takimi jak złość czy frustracja”.
Program „Psy na spacerniaku” w Świdnicy stanowi przykład innowacyjnego podejścia do resocjalizacji, pokazując, jak terapeutyczna moc zwierząt może wspierać proces powrotu do społeczeństwa.
/Źródło i zdjęcia Areszt Śledczy w Świdnicy/