Od dzisiaj powiat świdnicki ma oficjalnie drugi rezerwat przyrody, a w Dolnym Śląsku jest on jednym z trzech kolejnych szczególnie chronionych miejsc. Dzisiaj Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska przy udziale Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych podpisała zarządzenie w tej sprawie, a na miejsce wybrano lasy w okolicach Krukowa i Łażan w gminie Żarów.
– Są to obszary cenne przyrodniczo, typowane w ramach inicjatywy „Sto rezerwatów na stulecie Lasów Państwowych” – mówi Katarzyna Łapińska, Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Mamy trzy rezerwaty, każdy trochę inny. – „Lasy Doliny Strzegomki” jest to obszar związany z rzeką Strzegomką i charakterystycznymi siedliskami roślin, z lasami łęgowymi, o powierzchni 75 hektarów. Drugi rezerwat „Krowiarki” z lasami buczyny storczykowej, ma powierzchnię około 90 hektarów i otulinę 240 hektarów. Trzeci rezerwat to „Mały Śnieżnik”, 350 hektarów wokół Śnieżnika wraz z otuliną 130 hektarów. Tam mamy chronione gołoborza i lasy świerkowe. Razem ze Śnieżnikiem i Jaskinią Niedźwiedzią jest to zwarty obszar ochrony.
– Co do zasady obowiązuje zakaz wstępu do rezerwatu, natomiast wiemy, ze ten teren był wykorzystywany przez mieszkańców, dlatego przeanalizujemy, jak udostępniać ten obszar. Natomiast nie wolno już zbierać roślin i nie będzie można zbaczać z wyznaczonych szlaków – tłumaczy Katarzyna Łapińska. Zarządzenie wejdzie w życie za 14 dni.
Rezerwat przyrody „Lasy Doliny Strzegomki”. Rezerwat o powierzchni 75,54 ha, położony na terenie gminy Żarów w powiecie świdnickim. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie kompleksu leśnego położonego w dolinie rzeki Strzegomki stanowiącego dobrze zachowany, naturalny, leśny ekosystem nadrzecznych łęgów i grądów wraz z wiekowym drzewostanem oraz licznymi populacjami geofitów, m.in. śnieżycy wiosennej Leucojum vernum i czosnku niedźwiedziego Allium ursinum.
Rezerwat przyrody „Krowiarki”. Rezerwat o powierzchni 89,30 ha, położony na terenie gmin Bystrzyca Kłodzka i Kłodzko w powiecie kłodzkim. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ekosystemów leśnych, w tym ciepłolubnych buczyn storczykowych wraz ze stanowiskami rzadkich i zagrożonych przedstawicieli flory, w szczególności z rodziny storczykowatych.
Rezerwat przyrody „Mały Śnieżnik”. Rezerwat o powierzchni 359,51 ha, położony na terenie gmin Bystrzyca Kłodzka i Międzylesie w powiecie kłodzkim. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie w stanie naturalnym elementów przyrody ożywionej i nieożywionej obszaru Małego Śnieżnika oraz zboczy sąsiadujących szczytów – Wysoczki, Goworka i Średniaka, stanowiących dobrze zachowany ekosystem tworzony m.in. przez rzadkie siedliska przyrodnicze, w tym torfowiska przejściowe i trzęsawiska, piargi i gołoborza krzemianowe, bory i lasy bagienne oraz górskie bory świerkowe.
– Na Dolnym Śląsku będziemy mieli w sumie osiem nowych rezerwatów. Mam nadzieję, że do końca roku powstanie pięć kolejnych, dwa na terenie Nadleśnictwa Świeradów i jeden na terenie Nadleśnictwa Śnieżka, kolejne na terenie Nadleśnictwa Pieńsk i Nadleśnictwa Kamienna Góra – wylicza dyrektor RDLP Jan Dzięcielski.
/opr. asz/
Na zdjęciach Lasy Doliny Strzegomki w dniu podpisania zarządzenia.
Fot. Malwina Sokołowska, rzeczniczka RDLP