Jeszcze w tym roku do Świdnicy trafi czternaście nowych „elektryków”. Dzięki realizacji tego zamówienia niemal wszystkie autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego będą posiadać napęd elektryczny. Sam przewoźnik przymierza się równocześnie do budowy farmy fotowoltaicznej oraz montażu turbin wiatrowych na terenie zajezdni przy ulicy Inżynierskiej. Inwestycja może pochłonąć 35 mln złotych.
– Do końca roku 2025 niemal wszystkie autobusy komunikacji miejskiej – za wyjątkiem jednego – będą autobusami elektrycznymi. Jedenastu nowych autobusów 12-metrowych spodziewamy się do końca kwietnia, a trzy autobusy przegubowe o długości 18-metrów mają zostać dostarczone do końca listopada – mówi Tomasz Kurzawa, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy. Dostarczenie „elektryków” w ubiegłym roku powierzono spółce Solaris Bus&Coach. Ich zakup pochłonie w sumie ponad 42 mln złotych. Wszystkie pojazdy będą w pełni niskopodłogowe, wyposażone w systemy informacji pasażerskiej oraz monitoringu wizyjnego, jak również w ogrzewanie i klimatyzację przedziału pasażerskiego, kasowniki z funkcją biletomatu, a także porty ładowania USB.
Świdnicki przewoźnik czyni też starania związane z budową instalacji pozwalającej pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych, która będzie wykorzystywana do ładowania autobusów elektrycznych. Inwestycja ma zostać zrealizowana na terenie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przy ulicy Inżynierskiej. – To duże przedsięwzięcie, które zakłada montaż części paneli fotowoltaicznych na wysokich carportach stanowiących niejako wiaty autobusowe nad naszymi stacjami ładowania. Powstanie 19 takich konstrukcji z panelami o mocy 1,39 MW. Zainstalowanych zostanie też 30 małych, pionowych turbin wiatrowych o łącznej mocy 0,3 MW. Przewidujemy też budowę magazynu energii o docelowej pojemności do 6 MWh – wylicza prezes MPK Świdnica.
Wymienia przy tym najbliższe kroki związane z realizacją przedsięwzięcia. – Przygotujemy się dokumentacyjnie i przetargowo do budowy. 31 stycznia została uchwalona zmiana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z naszym wnioskiem, nasz teren został objęty możliwością wybudowania elektrowni o mocy 1,69 MW. Po uprawomocnieniu się tej uchwały będzie składany wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Myślimy, że najpóźniej do końca marca będziemy mieć w ręku takie pozwolenie, dzięki czemu będziemy mogli ogłosić przetarg na budowę. Przetarg chcielibyśmy rozstrzygnąć do lata, natomiast realizację tego przedsięwzięcia planujemy do 30 czerwca 2026 roku. Dzięki temu oddanie instalacji do użytku mogłoby nastąpić w lipcu przyszłego roku – opisuje Kurzawa.
Wartość całego przedsięwzięcia szacowana jest na 35 mln złotych. – Celem tej inwestycji jest to, aby nasze autobusy elektryczne były ładowane z odnawialnych źródeł energii. Naładujemy je zieloną energią i będziemy mogli rzeczywiście powiedzieć, że element zeroemisyjności będzie zapięty na ostatni guzik – podkreśla prezes przewoźnika.
/mn/