Strona główna 0_Slider Co dalej z planami przebudowy ruchliwego skrzyżowania na „trzydziestce piątce”?

Co dalej z planami przebudowy ruchliwego skrzyżowania na „trzydziestce piątce”?

0

Jeszcze w tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje ogłosić przetarg na przebudowę skrzyżowania drogi krajowej nr 35 z powiatową trasą prowadzącą z Komorowa do Witoszowa Dolnego. W planach jest tam budowa ronda.

Ruchliwe skrzyżowanie krajowej „trzydziestki piątki” z drogą powiatową Komorów-Witoszów Dolny jest jednym z najbardziej niebezpiecznych punktów na drogowej mapie powiatu. Na skrzyżowaniu wielokrotnie dochodziło do wypadków i kolizji, dlatego już od kilku lat mówi się o konieczności jego przebudowy. W 2017 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zleciła opracowanie projektu przebudowy siedmiokilometrowego odcinka drogi krajowej nr 35 między Świebodzicami a Słotwiną, w tym skrzyżowania znajdującego się na wysokości Komorowa. Projektanci zaproponowali tam budowę ronda.

Biorąc pod uwagę aktualnie niezadowalający poziom bezpieczeństwa oraz znaczne natężenie ruchu występujące na tym skrzyżowaniu, rozbudowę skrzyżowania w formie ronda zaplanowano do wykonania w pierwszej kolejności – informowała w sierpniu 2021 roku Lidia Markowska, ówczesna dyrektor wrocławskiego oddziału GDDKiA. Zapowiadała przy tym, że inwestycja zostanie ujęta w drogowych planach na 2022 rok.

Pierwszy krok związany z planowaną przebudową podjęto w maju 2022 roku. Drogowcy wyłonili wówczas firmę, której za ponad 448 tys. złotych powierzono wykonanie dokumentacji projektowej. – Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie czterowlotowego ronda, które zastąpi obecne, zwykłe skrzyżowanie z czterema wlotami. Zaprojektowane zostaną również dwa przystanki autobusowe, chodniki i przejścia dla pieszych. Skrzyżowanie i przejścia dla pieszych zostaną doświetlone – wyliczała Magdalena Szumiata z wrocławskiego GDDKiA.

Dysponując stosowną dokumentacją, w 2024 roku drogowcy wystąpili do wojewody dolnośląskiego o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie przebudowy. – Przygotowywane są dokumenty przetargowe. Zakładamy, że ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy robót może nastąpić ok. połowy br. – zapowiada Szumiata.

/mn/

Poprzedni artykuł1886 wypadków, 5170 pijanych kierowców. Dolnośląscy policjanci podsumowali 2024 rok na drogach