Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to czas wzmożonych zakupów, poszukiwania okazji oraz korzystania z ofert internetowych. Niestety, to także okres, w którym szczególnie aktywni stają się oszuści, wykorzystujący nieuwagę i pośpiech konsumentów. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności podczas robienia zakupów i podejmowania transakcji online.
Oszustwa, do których dochodzi podczas internetowych transakcji, stały się w ostatnim czasie prawdziwą plagą. Policjanci informowali w ostatnim czasie m.in. o przypadkach wyłudzeń pieniędzy metodą „na pracownika banku”, czy też „na policjanta”. Liczne były również przypadki oszustów podających się za członków rodziny lub znajomych, którzy za pośrednictwem komunikatorów zwracali się z prośbą o pożyczenie pieniędzy i przekazanie ich BLIK-iem. Naciągacze korzystają też z metody „na Netflixa”, w ramach której rozsyłają e-maile informujące o problemie z płatnością za usługę i w celu uregulowania zaległości kierują do spreparowanej strony internetowej. Oszuści rozsyłają również fałszywe powiadomienia o dopłacie do przesyłki kurierskiej lub potrzebie aktualizacji danych do doręczenia.
Funkcjonariusze spodziewają się intensywniejszej działalności oszustów w okresie świąt Bożego Narodzenia. – Okres ten bardzo często wiąże się to z zakupami poprzez popularne portale aukcyjne i społecznościowe. Chcesz kupić komuś świąteczny prezent? Pamiętaj, że oszuści grasują również w Internecie i w przedświątecznym czasie ich działania mogą być intensywne. Nie daj się oszukać – apelują policjanci. Jak nie dać się nabrać? Jak nie stracić pieniędzy i bezpiecznie kupować w Internecie? Przeczytaj kilka porad by nie stracić głowy w gorączce przedświątecznych zakupów i promocji:
- zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedającego;
- korzystaj ze znanych i sprawdzonych witryn sklepów i portali społecznościowych;
- zapoznaj się z opiniami i komentarzami danego sprzedawcy;
- otrzymując ofertę drogą mailową lub SMS, nie korzystaj z wysłanych linków – na stronę sklepu wejdźmy, wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy;
- uważaj na „niepowtarzalne okazje”. Zbyt niska cena powinna wzbudzić Twoją czujność. Bardzo często atrakcyjna cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów.
- przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesłane dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter „https”, a na końcu symbol zamkniętej kłódki.
- jeżeli zdecydujesz się na zakup, wybierz raczej opcję płatności za pobraniem. Wpłata całej kwoty przed otrzymaniem towaru niesie wysokie ryzyko straty pieniędzy.
- rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikatory internetowe. Zobacz instrukcje płatności z portalu ogłoszeniowego;
- zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz swoje dane wrażliwe oraz bankowe. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie;
- czytaj uważnie SMS-y od banków. Zwracaj uwagę na to, co autoryzujesz.
Mundurowi apelują również aby:
- zawsze weryfikować informacje od osób podających się za członków rodziny – zadzwoń bezpośrednio do bliskiego, by potwierdzić jego historię,
- rozmawiać z seniorami w rodzinie o zagrożeniach i uczulać ich na tego typu oszustwa,
- nie podejmować żadnych działań pod presją czasu – oszuści często wprowadzają atmosferę pośpiechu.
Co zrobić w przypadku podejrzenia oszustwa? – Niezwłocznie skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. Zgłaszaj podejrzane numery telefonów i strony internetowe. Pamiętajmy, że nasza czujność i ostrożność są najlepszą obroną przed oszustami. Nie dajmy się nabrać na fałszywe okazje i alarmujące wiadomości – przypominają mundurowi.
/KWP Mazowsze, opr. mn/