Strona główna 0_Slider 13 grudnia. Oddadzą hołd represjonowanym w stanie wojennym

13 grudnia. Oddadzą hołd represjonowanym w stanie wojennym

0

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku dwudziestu świdnickich  działaczy pierwszej Solidarności zostało siłą zabranych z domów. Część z nich została internowana i trafiła do Aresztu Śledczego. Walka o podstawowe prawa pracowników i wolną Polskę dla wielu z nich skończyła się wielomiesięczną izolacją, a potem utratą pracy i przymusową emigracją. 13 grudnia represjonowani spotkają się przy pamiątkowej tablicy na murze świdnickiego Aresztu Śledczego i do udziału zapraszają wszystkich świdniczan.


Tablicę dedykowaną pamięci internowanym, którzy 13 grudnia 1981 r. oraz w następnych dniach stanu wojennego, tracili wolność za przekonania polityczne i zostali umieszczeni w świdnickim areszcie, ufundował Instytut Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu, przy współpracy z Aresztem Śledczym w Świdnicy, w 2021 r., przy okazji obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Stan nadzwyczajny na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na mocy uchwały Rady Państwa z 12 grudnia 1981 roku, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Internowanych zostało ponad 10 tysięcy związkowców. Życie straciło 40 osób. W Świdnicy internowanych zostało 20 osób spośród liderów NSZZ Solidarność, NZS, Solidarności Rolników Indywidualnych i redakcji Niezależnego Słowa. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

Na spotkanie z okazji 43. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego zapraszają Stowarzyszenie „Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980r.”, które powołali represjonowani działacze pierwszego NSZZ Solidarność. Współpraca Areszt Śledczy w Świdnicy. Uroczystość przy tablicy pamiątkowej na murze Aresztu Śledczego (od al. Niepodległości) rozpocznie się o godz. 13.00 i będzie połączona z lekcją obywatelską dla świdnickich licealistów.

/red./

Poprzedni artykułJak wybrać idealną kołdrę na zimę? Poradnik dla każdego
Następny artykułMalta – praktyczne wskazówki dla turystów