O szansę na prawidłowy rozwój walczy 3-letnia Oliwia Okarmus z Jaworzyny Śląskiej, u której lekarze zdiagnozowali autyzm. Dziewczynka na co dzień mierzy się z wieloma trudnościami – zmaga się z zaburzeniami integracji sensorycznej, opóźnionym rozwojem mowy, zaburzeniami napięcia mięśniowego, nieprawidłowym wzorcem chodu. Trwa zbiórka środków w celu sfinansowania leczenia oraz rehabilitacji.
– Oliwia jest bardzo pogodnym dzieckiem, jednak bariery komunikacyjne, problemy z wyrażaniem emocji czy zachowania autoagresywne stanowią obecnie barierę nie do pokonania w kontaktach z rówieśnikami. Problemy ze snem, nadpobudliwość, brak poczucia bezpieczeństwa, nadwrażliwość na dotyk i dźwięki – to tylko niektóre z wielu trudności, które stanowią przeszkodę w prawidłowym rozwoju Oliwii – mówią rodzice dziewczynki, która pozostaje pod regularną kontrolą medyków. – Oliwka miała wykonane badania metaboliczne, EEG głowy, rezonans mózgu, oraz badanie WES trio, nadal oczekujemy na wyniki. W zapisie badań głowy lekarzy zaniepokoiły widoczne napady padaczkowe, dlatego wprowadzili odpowiednie leczenie. Oliwka często się zawiesza, mówi na zasadzie echolalii – powtarza wszystko to, co usłyszy, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie wykonuje poleceń, nie interesują ją inne dzieci, żyje w swoim świecie, nie ma poczucia zagrożenia, często też wykazuje zachowania autoagresywne – opisuje Aleksandra, mama Oliwii.
Obecnie trzyletnia dziewczynka od urodzenia ma też problemy ze snem. – Nie przesypiała nocy, często się wybudzała, nie potrzebowała tyle snu co inne dzieci w jej wieku. Do tego od postawienia pierwszych kroków córka chodziła na palcach, na szczęście dzięki wsparciu fizjoterapeutów i zaleconym ćwiczeniom chód jest już bardziej prawidłowy. Oliwka ma też problemy z załatwianiem się. Niekiedy było tak źle, że dochodziło do omdleń w trakcie parcia i musiałam wzywać pogotowie! Obecnie córka musi przyjmować leki, aby zapobiegać tak wykańczającym jej organizm sytuacjom – wskazuje matka Oliwki.
– Na co dzień córka uczęszcza do specjalistycznego przedszkola, gdzie objęta jest terapią. Dodatkowo korzysta z pomocy fizjoterapeuty, logopedy, neurologopedy oraz psychologa. Jest też pod stałą opieką neurologa i psychiatry. Niestety to wszystko jest bardzo kosztowne… Dlatego proszę o wsparcie. Dzięki zebranym środkom będę mogła zagwarantować Oliwce jeszcze lepszą pomoc i szansę na lepszy rozwój – apeluje pani Aleksandra. – Chcielibyśmy w przyszłości zabrać Oliwię na turnus rehabilitacyjny, którego celem jest bardzo intensywna terapia, jednak jego koszt mimo możliwości dofinansowania z PFRON, przekracza nasze obecne możliwości finansowe – dodają rodzice.
Finansowe wsparcie można przekazywać za pośrednictwem strony internetowej Fundacji Siepomaga, a także uczestnicząc w licytacjach charytatywnych prowadzonych na Facebooku.
/Fundacja Siepomaga, opr. mn/