Strona główna 0_Slider Dawniej mieściła się tam popularna gospoda i bar „U Michała”. Co stanie się...

Dawniej mieściła się tam popularna gospoda i bar „U Michała”. Co stanie się z niszczejącym budynkiem? [FOTO]

0

Na 900 tys. złotych szacowany jest koszt wyburzenia zdewastowanego budynku przy placu Grunwaldzkim 7 oraz zagospodarowania terenu po jego rozbiórce. Takie plany przewidziano w projekcie świdnickiego budżetu na 2025 rok.

Budynek przy placu Grunwaldzkim 7 wpisany jest do gminnego rejestru zabytków. – Nie rzucający się w oczy parterowy obiekt posiada bogatą historię i jest świadectwem swoich czasów. Dzięki kwerendzie archiwalnej udało się z dużym prawdopodobieństwem ustalić historię budynku, który wymieniany jest już w 1795 r. w księdze hipotecznej. Mamy więc do czynienia z obiektem o proweniencji barokowej, wzniesionym zapewne w II połowie XVIII wieku – wskazywali Sobiesław Nowotny i Andrzej Dobkiewicz na łamach „Świdnickiego Portalu Historycznego”.

Według ustaleń badaczy świdnickiej historii, niemal na pewno od początku swojego istnienia budynek pełnił rolę gospody. Z uwagi na korzystną lokalizację w pobliżu dworca kolejowego miała ona przynosić pokaźne zyski Adolfowi Birkemu, w latach 1847-1899 właścicielowi gospody funkcjonującej pod nazwą „Pod trzema Górami”. W 1879 roku na rogu placu Grunwaldzkiego i ulicy Dworcowej wzniósł on kilkupiętrową kamienicę, w której uruchomił hotel. Jak ustalili historycy, na początku XX wieku przy placu Grunwaldzkim 7 funkcjonowała gorzelnia, natomiast w czasach bardziej współczesnych działał tam bar „U Michała”.

Od kilku lat zabytkowy budynek stoi opustoszały i niszczeje. Zaczął on również sprawiać problemy sąsiadom z kamienicy przy placu Grunwaldzkim 6, którzy zwracali uwagę, że zawilgocony i zamieniający się w ruinę budynek był przeznaczony do rozbiórki. Do jego wyburzenia dotychczas jednak nie doszło. – Nieruchomość ta znajduje się w strefie konserwatorskiej i jest pod ścisłą ochroną Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Zabytków, z którym była konsultowana sprawa wyburzenia. Ze względu na charakter budynku, konserwator zabytków nie wydał zgody na jego wyburzenie – tłumaczyła w 2018 roku Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu. Zaznaczała przy tym, że urząd będzie podejmować próbę odwołania od decyzji konserwatora.

Do kwestii wyburzenia budynku przy placu Grunwaldzkim 7 powrócono w budżetowych planach miasta na 2025 rok. W projekcie budżetu uwzględniono zadanie obejmujące rozbiórkę tego obiektu. – Zadanie będzie polegało na rozbiórce istniejącego budynku ze względu na jego zły stan techniczny (uszkodzone stropy) w celu uzyskania dodatkowej przestrzeni dla zieleni miejskiej i ciągów komunikacji pieszej. W 2025 roku planuje się wykonać projekt rozbiórki nieużytkowanego budynku oraz prace rozbiórkowe. Natomiast w 2026 roku planuje się zagospodarować powstałą przestrzeń po rozbiórce – zapowiedziano w materiałach budżetowych. Zgodnie z projektem Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2025-2038, koszt całego zadania szacowany jest na 900 tys. złotych, z czego 300 tys. złotych miałyby pochłonąć prace realizowane w 2025 roku a 600 tys. złotych roboty planowane na rok 2026.

/mn/

Poprzedni artykułRadni będą obradować. Zbliżają się sesje Rady Miejskiej oraz Rady Powiatu Świdnickiego
Następny artykułZwycięzcy strzeleckich zmagań w Świdnicy