11 listopada świętowana jest rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w wielu miejscowościach powiatu świdnickiego zorganizowane zostały patriotyczne uroczystości, a pod pomnikami złożone zostały wieńce i znicze. Nie zabrakło również wydarzeń kulturalnych oraz sportowych.
- 106. rocznica odzyskania niepodległości. Rekonstruktorzy pojawili się na świdnickim Rynku
- Aktywne świętowanie w biało-czerwonych barwach. Za nami 16. Świdnicki Bieg Niepodległości
Jaworzyna Śląska
Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jaworzynie Śląskiej. Po jej zakończeniu władze gminy, poczty sztandarowe oraz uczestnicy uroczystości przemaszerowali spod kościoła do parku przy ulicy 1 Maja, gdzie nastąpiło złożenie okolicznościowych wiązanek pod pomnikiem ofiar walk o niepodległość.
W ramach obchodów przewidziano również aktywne świętowanie. Chętni mogli wziąć udział jaworzyńskim Bieg Niepodległości, który zorganizowany został na stadionie miejskim.
Marcinowice
Do wspólnego świętowania zaprosiły mieszkańców władze gminy Marcinowice. Gminne obchody rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ojczyzny, którą odprawiono w kościele pw. św. Wacława w Marcinowicach. Po jej zakończeniu biało-czerwony korowód przeszedł na skwer przy ulicy Świdnickiej, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów przez samorządowców oraz mieszkańców.
Pszenno
11 listopada po mszy św. w intencji ojczyzny odprawionej w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja nastąpiło odsłonięcie obelisku z tablicą poświęconą pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego.
Strzegom
Strzegomskie uroczystości rozpoczęły się tuż przed godziną 12.00 od wciągnięcia flagi narodowej na maszt przy Bazylice Mniejszej. Następnie odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny, której przewodniczył ks. bp. Marek Mendyk. Po liturgii uczestnicy święta przeszli patriotycznym korowodem się pod pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, gdzie odczytano Apel Pamięci, żołnierze Kompanii Honorowej Wojska Polskiego – X Brygady Logistycznej w Opolu oddali salwę honorową, a także odbyły się przemówienia.
– Dzięki bohaterstwie naszych przodków mamy dziś własny kraj, terytorium, hymn, flagę, godło, a także urzędy i szkoły, w których mówimy po polsku. Mamy własną kulturę i inne wartości narodowe. Młodzież i dzieci pytają nas często w jaki sposób dziś trzeba wyrażać miłość do ojczyzny. My odpowiadamy im, że poprzez między innymi pamięć, którą wyrażamy chociażby udziałem w dzisiejszej uroczystości. Miłość do ojczyzny to także nauka, praca i wzajemny szacunek. To stawianie przed sobą wyzwań i obrona ideałów. To oddanie i nieustanna gotowość do walki za Polskę, w obronie jej praw oraz wartości. Doceniajmy zatem dar wolności. Szanujmy siebie nawzajem i wspierajmy się – mówił burmistrz Krzysztof Kalinowski.
Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem działacza niepodległościowego. Po oficjalnych uroczystościach członkowie strzegomskiego oddziału Związku Strzeleckiego zaprezentowali militarny pokaz. Nie zabrakło też tradycyjnej, wojskowej grochówki.
Świebodzice
W Świebodzicach uroczystości patriotyczne z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od spotkania przed miejskim ratuszem, gdzie nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej oraz odśpiewanie hymnu. Następnie zaprezentowany został program artystyczny „Chwała Bohaterom” w wykonaniu Zespołu Szkół w Świebodzicach. Uczestnicy uroczystości przeszli później na plac Kościelny, wzięli udział we mszy w intencji ojczyzny, a także złożyli kwiaty pod płytą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego.
– Dziękuję uczniom Zespołu Szkół Świebodzice za piękny program artystyczny „Chwała Bohaterom”, a zespołowi Soltanto String Quartet za wspaniałą oprawę muzyczną nabożeństwa. Słowa uznania kieruję również do dyrektor Beaty Rejek i pracowników Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach za przygotowanie i poprowadzenie uroczystości – podsumował miejskie uroczystości burmistrz Paweł Ozga.
/opr. mn/