Strona główna 0_Slider Mieszkańcy zyskają ochronę przed powodzią? Wody Polskie i samorządowcy chcą współpracować przy...

Mieszkańcy zyskają ochronę przed powodzią? Wody Polskie i samorządowcy chcą współpracować przy budowie zbiornika na Czarnej Wodzie

0

Nawet 90 mln złotych może pochłonąć budowa zbiornika przeciwpowodziowego na rzece Czarna Woda, który ma ochronić mieszkańców gminy Marcinowice przed kolejnymi powodziami oraz podtopieniami. Lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” zadeklarowali ostatnio współpracę w zakresie przygotowania i realizacji inwestycji.

O budowie suchego zbiornika przeciwpowodziowego „Kątki” mówi się od lat. W latach 2013-2015 przygotowania do realizacji inwestycji prowadzone były przez Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu. Opracowano koncepcję programowo-przestrzenną, program funkcjonalno-użytkowy, studium wykonalności oraz uzyskano decyzję środowiskową, jednak do samej budowy nie doszło. O konieczności utworzenia zbiornika na Czarnej Wodzie ponownie zaczęto mówić po powodzi z sierpnia 2022 roku. Zalanych lub podtopionych zostało wówczas blisko sto budynków w położonych nad rzeką miejscowościach Wiry, Zebrzydów, Szczepanów oraz Strzelce, a ponad 1300 mieszkańców podpisało się pod petycją dotyczącą budowy zbiornika przeciwpowodziowego.

W listopadzie 2022 roku przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” zadeklarowali przystąpienie do działań mających na celu jak najszybsze rozpoczęcie budowy zbiornika przeciwpowodziowego Kątki w gminie Marcinowice. – Budowa zbiornika przeciwpowodziowego pozwoli na zabezpieczenie doliny rzeki Czarna Woda na długości 35 kilometrów, aż do ujścia do Bystrzycy. Suchy zbiornik miałby ochronić mieszkańców takich miejscowości jak Kątki, Zebrzydów, Szczepanów czy Strzelce przed nadejściem powodzi błyskawicznych, jakie często w okresach letnich obserwowane są na rzece Czarna Woda w tym rejonie – tłumaczył wówczas Jarosław Garbacz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W lipcu 2023 roku Wody Polskie zleciły opracowanie dokumentów niezbędnych do uzyskania nowej decyzji środowiskowej dla planowanego zbiornika.

Kolejny krok wykonano pod koniec października 2024 roku. W obecności wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego, wójt gminy Marcinowice Stanislaw Leń i przewodniczący rady gminy Artur Fiołek podpisali list intencyjny w sprawie budowy zbiornika przeciwpowodziowego „Kątki”. Stronami porozumienia zostały Wody Polskie, gmina Marcinowice, gmina Sobótka oraz gmina Kąty Wrocławskie. – Strony deklarują chęć ścisłej współpracy w zakresie przygotowania i realizacji inwestycji, mając na uwadze konieczność budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego na cieku Czarna Woda. Celem jest wzmocnienie ochrony przed powodzią doliny rzeki na długości 35 km, aż do jej ujścia do rzeki Bystrzycy. Zbiornik będzie w stanie znacząco redukować falę powodziową, co przyczyni się do lepszego zabezpieczenia mieszkańców i infrastruktury na terenie trzech gmin: Marcinowice, Sobótka i Kąty Wrocławskie. To właśnie na tych terenach najczęściej w okresach letnich obserwowane są powodzie błyskawiczne na rzece Czarna Woda – podkreślano podczas konferencji prasowej.

Dziękujemy pani burmistrz Katarzynie Sebzda-Sztul i panu burmistrzowi Mirosławowi Jaroszowi za dołączenie do koalicji na rzecz budowy zbiornika – to nasza wspólna sprawa. List z jednej strony ma wymiar symboliczny, ale z drugiej strony pozwoli na ścisłą współpracę i podział zadań w kolejnych etapach przygotowania tej niezwykle ważnej inwestycji – mówił wójt Stanisław Leń. – Obecnie największym wyzwaniem jest zabezpieczenie pełnego wymiaru finansowania, który opiewa na 80-90 mln złotych. W tej sprawie również prowadzimy rozmowy m.in. z parlamentarzystami oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, które obecnie ma kompetencje do tego aby częściowo zabezpieczyć środki i przekazać je do głównego inwestora, czyli Wód Polskich – wskazywał z kolei przewodniczący rady gminy Artur Fiołek.

Sygnatariusze listu intencyjnego zadeklarowali, że będą dążyć do „przygotowania dokumentacji z założeniami finansowymi, uzyskania wszelkich niezbędnych zgód i decyzji potrzebnych do realizacji inwestycji, uzyskania finansowania przedsięwzięcia oraz współdziałania na każdym etapie realizacji”. – Zbiornik powstanie poprzez wybudowanie zapory ziemnej o długości 390 m na rzece Czarna Woda. Pojemność zbiornika przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynosić będzie około 1.225 tys. m3. Maksymalna wysokość piętrzenia na zaporze przy przepływie kontrolnym obejmie zalewem powierzchnię ponad 50 hektarów – informują pracownicy Wód Polskich.

/mn/

Poprzedni artykułPieszy widoczny również nocą. Policjanci zachęcają do noszenia odblasków
Następny artykułJaworzyna Śląska uczci Narodowe Święto Niepodległości na sportowo