Strona główna 0_Slider Zasłużeni, społecznicy, nauczyciele, samorządowcy. Ich pożegnaliśmy w mijającym roku

Zasłużeni, społecznicy, nauczyciele, samorządowcy. Ich pożegnaliśmy w mijającym roku

0

Byli cenionymi nauczycielami, samorządowcami oraz działaczami społecznymi. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy mieszkańcy powiatu świdnickiego pożegnali wiele osób, które miały znaczący wpływ na życie lokalnych społeczności.

Hanna Alicja Nowakowska

10 listopada 2023 roku w wieku 67 lat zmarła Hanna Alicja Nowakowska – ceniona świdnicka nauczycielka geografii, przez wiele lat związana ze szkołą przy ulicy Kościelnej 32 w Świdnicy, w której pracowała od roku 1984 do roku 2000 – najpierw w Studium Nauczycielskim, a później w III Liceum Ogólnokształcącym.

Marian Kusaj

22 listopada 2023 roku w wieku 76 lat zmarł Marian Kusaj – prezes świdnickiego koła Polskiego Związku Niewidomych w Świdnicy, który całe swoje dorosłe życie poświęcił pomocy osobom z dysfunkcją narządu wzroku.

W latach 1986–1999 pracował na stanowisku Kierownika Okręgu Dolnośląskiego PZN. W 2014 roku został Prezesem Okręgu Dolnośląskiego i funkcję tę sprawował przez kilka lat. W środowisku był znany jako świetny brajlista, praktycznie do końca swego życia uczył pisma punktowego. Przez cztery lata był prezesem koła PZN w Świdnicy.

Franek Perchun

24 grudnia 2023 roku w wieku 2 lat zmarł Franio Perchun z Roztoki, który walczył z ostrą białaczką szpikową. Los chłopca poruszył wiele osób, które wspierały zbiórkę środków na jego leczenie i brały udział w licznych akcjach charytatywnych.

Andrzej Huszcza

17 stycznia 2024 roku w wieku 82 lat zmarł Andrzej Huszcza – wieloletni pracownik Świdnickiego Ośrodka Kultury, pomysłodawca świdnickiej Giełdy Staroci, Numizmatów i Osobliwości. – Pan Andrzej pracował w naszej firmie przez 30 lat i odegrał ważną rolę w rozwoju Świdnickiego Ośrodka Kultury. Był niezwykle oddany swojej pracy, zawsze zaangażowany i lojalny wobec kolegów. Jego obecność, profesjonalizm, radość, poczucie humoru i pozytywne podejście budowały wspaniałą atmosferę i więzi międzyludzkie w naszym zespole. Byliśmy zaszczyceni, mogąc pracować z Panem Andrzejem i czerpać od niego cenne doświadczenia. Zawsze mogliśmy liczyć na jego wsparcie i pomoc w pracy. Utrata tak zasłużonego i szanowanego kolegi napełnia nas wszystkich smutkiem. Będziemy zawsze wspominać Pana Andrzeja z szacunkiem i wdzięcznością. Giełda staroci, która była Twoim pomysłem i oczkiem w głowie przez lata, będzie teraz smutna bez Ciebie – żegnali zmarłego pracownicy ŚOK.

Iwona Maciejewska

21 stycznia w wieku 72 lat zmarła Iwona Maciejewska – działaczka społeczna zaangażowana w pomoc potrzebującym dzieciom, była prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” w Świdnicy, która za swoją działalność uhonorowana została Złotym Krzyżem Zasługi.

Iwona Maciejewska od 1992 roku związana była ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” w Świdnicy (późniejszą Fundacją „Serce”), które założone zostało przez Marka Michalaka, późniejszego Rzecznika Praw Dziecka a obecnego kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. „Serce” prowadzi Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej, w której najmłodsi mieszkańcy Świdnicy otrzymują pomoc wychowawczą i edukacyjną, prowadzi stołówkę, organizuje letni i zimowy wypoczynek, inicjuje konferencje i spotkania dotyczące wychowania, opieki nad dziećmi i praw dzieci.

W latach 2008-2016 Maciejewska pełniła funkcję prezesa SPDC „Serce”, wcześniej działając na stanowisku wiceprezesa tego stowarzyszenia. W 2012 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał jej Złoty Krzyż Zasługi za wybitne zasługi w działalności edukacyjnej i wychowawczej, za kształtowanie postawy obywatelskiej dzieci i młodzieży.

Danuta Kozłowska

26 stycznia w wieku 70 lat zmarła Danuta Kozłowska – prezes Związku Emerytów i Rencistów, oddziału rejonowego w Jaworzynie Śląskiej. Danuta Kozłowska funkcję prezesa jaworzyńskiego oddziału ZEiR pełniła od stycznia 2017 roku. Była niezwykle zaangażowana w pełnione przez siebie obowiązki. Organizowała m.in. wycieczki, wyjazdy do teatru, warsztaty komputerowe dla seniorów z gminy. Zarażała optymizmem, zawsze dla każdego miała czas. Zmarła nagle 26 stycznia.

Ewa Górecka

28 stycznia w wieku 60 lat zmarła Ewa Górecka – pedagog, była prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” w Świdnicy, bliska współpracowniczka byłego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Ewa Górecka stery Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” w Świdnicy (późniejszej Fundacji „Serce”) przejęła z rąk Iwony Maciejewskiej w 2016 roku. Wcześniej Ewa Górecka była wieloletnią dyrektorką Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bystrzycy Górnej.

Krzysztof Zapart

7 lutego w wieku 54 lat zmarł Krzysztof Zapart – pasjonat baloniarstwa, założyciel Balloon Club Świdnica, pomysłodawca organizowanego przez kilka lat Festiwalu Balonowego, który gościł w Krzyżowej oraz Świdnicy, utytułowany polski pilot balonów i wielokrotny uczestnik międzynarodowych zawodów balonowych. W 2014 roku wraz z Mateuszem Rękasem ustanowił rekord Polski w locie balonem na odległość 1515,21 km. Kolejny rekord pobił w 2017 roku z pilotem Andym Caytonem z USA – piloci przelecieli wówczas 3526 km w czasie 69,12 godzin. Jako reprezentant Polski dziewięciokrotnie uczestniczył w prestiżowych, międzynarodowych zawodach o Puchar Gordona Bennetta, w których dwukrotnie zajmował 4 miejsce.

7 lutego 2024 Krzysztof Zapart poniósł śmierć w wyniku katastrofy balonu na ogrzane powietrze, który w pobliżu miejscowości Asureti w Gruzji uderzył w linię przesyłową wysokiego napięcia. W wypadku zginęli również Revaz Uturgauri, prezes Federacji Balonowej Gruzji, pilot z 16-letnim doświadczeniem, instruktor pilotażu oraz 3-krotny rekordzista Gruzji w lotach balonem, a także operator filmowy Misho Bidzinashvili. W ramach przygotowań do bicia rekordu długości lotu balonem załoga planowała pokonać dystans 400 kilometrów na trasie z położonego na zachodzi Gruzji miasta Poti do położonego na wschodzie kraju parku narodowego Waszlowani.

Ryszard Wikliński

12 kwietnia w wieku 75 lat zmarł Ryszard Wikliński – były komendant gminny Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Strzegom, Honorowy Obywatel Strzegomia. Za swoją działalność został odznaczony m.in. medalami „Za zasługi dla pożarnictwa”, Złotym Krzyżem Zasługi, medalem honorowym im. Bolesława Chomicza, medalem honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego oraz brązową odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”.

Ryszard Wikliński w latach 1994-1998 pracował w Komisji Bezpieczeństwa, Ładu i Porządku Publicznego oraz Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Strzegomiu jako członek spoza rady. Przez okres czterech kadencji, do 2012 r., pełnił funkcję przewodniczącego Rady Sołeckiej wsi Żelazów.

Od kilkudziesięciu lat był zaangażowany w ochotnicze pożarnictwo. W roku 1980 zainicjował i założył w swoim miejscu zamieszkania. tj. w Żelazowie, Ochotniczą Straż Pożarną. Przez wiele lat piastował funkcję prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Strzegomiu oraz prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Świdnicy. Był także członkiem prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP we Wrocławiu.

Kazimierz Pająkowski

26 kwietnia w wieku 73 lat zmarł Kazimierz Pająkowski – świdnicki działacz NSZZ Solidarność w latach 80.XX wieku, uhonorowany odznaczeniem „Niezłomny” oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Kazimierz Ludwik Pająkowski od 1980 roku do 13 grudnia 1981 był przewodniczącym koła w Wydziale W1 w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych i aktywnym członkiem komisji zakładowej NSZZ Solidarność. Między 13 grudnia 1981 a 4 czerwca 1989 r. był działaczem opozycji antykomunistycznej. Przed manifestacją w Świdnicy, planowaną na 31 sierpnia 1982 r. z okazji podpisania porozumień sierpniowych, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa przeprowadzili z nim rozmowę ostrzegawczą. W październiku 1982 r. należał do grona współzałożycieli, a następnie członków redakcji konspiracyjnego czasopisma „Głos Solidarności”. Od 8 listopada 1982 do 2 lutego 1983 r. z uwagi na zaangażowanie w działalność opozycyjną był internowany w wojskowym obozie specjalnym w Rawiczu.

Po opuszczeniu ośrodka internowania kontynuował działalność antykomunistyczną, angażując się m.in. w Tajnej Komisji Zakładowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych, wskutek czego był rozpracowywany przez SB od 1 kwietnia 1983 r. do 11 grudnia 1985 r., a następnie od 24 listopada 1988 r. do 23 lutego 1990 r. Zajmował się głównie zbieraniem składek na potrzeby podziemnego związku oraz kolportażem wydawnictw bezdebitowych, ponadto aktywnie uczestniczył w Duszpasterstwie Ludzi Pracy przy parafii św. Józefa. 30 września 1988 r. był współzałożycielem Miejskiego Komitetu Organizacyjnego w Świdnicy, który dążył do legalizacji NSZZ „Solidarność”.

Jerzy Orabczuk

3 maja w wieku 92 lat zmarł Jerzy Orabczuk – wieloletni prezes strzegomskiego koła Związku Sybiraków, Kawaler Orderu Odrodzenia Polski, Honorowy Obywatel Strzegomia. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć na terenie gminy Strzegom upamiętniających katorgę wysiedlonych na Sybir. Dzięki jego staraniom strzegomscy Sybiracy mają swój sztandar, w Strzegomiu powstał pomnik Bezimiennej Matki Sybiraczki oraz Skwer Sybiraków. Ponadto współpracował z niemal wszystkimi szkołami z terenu miasta i gminy Strzegom, przekazując wspomnienia, wartości i wiedzę historyczną.

Zbigniew Staszków

15 lipca w wieku 87 lat zmarł Zbigniew Staszków – społecznik, wieloletni samorządowiec gminy Świdnica, były sołtys sołectwa Grodziszcze, uhonorowany tytułem Zasłużonego dla Gminy Świdnica.

Zbigniew Staszków od 1990 roku był zaangażowany w tworzenie samorządu terytorialnego. To dzięki jego staraniom w Grodziszczu powstała świetlica, nowa szkoła, boisko sportowe, wodociąg i kanalizacja. Był radnym Rady Gminy Świdnica w latach 1990-2002, przewodniczącym Rady Gminy Świdnica II kadencji. W latach 2003-2007 pełnił funkcję sołtysa sołectwa Grodziszcze.

W 1994 roku został wybrany na honorowego członka Rady Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. W 2002 roku uhonorowany tytułem „Zasłużony da Gminy Świdnica”. Zaangażowany w działalność LZS „Zgoda” Grodziszcze, za co otrzymał medal w uznaniu zasług dla Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS.

Dorota Strugała

21 lipca w wieku 40 lat zmarła druhna Dorota Strugała – instruktorka zuchowa, wychowawczyni i intendentka na obozach w Niesulicach. Aktywna wolontariuszka świdnickiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Bogusław Buczko

27 lipca w wieku 58 lat zmarł Bogusław Buczko – ceniony i lubiany nauczyciel III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy. – Bogusław Buczko uczył w Liceum Skłodowskiej wychowania fizycznego i wychowania zdrowotnego od 28 lat. Był wychowawcą kilku pokoleń licealistów; zawsze oddany swoim uczniom, których szacunkiem, sympatią i uznaniem zawsze się cieszył – bo i pracę z młodzieżą traktował jako wyjątkową misję. To człowiek niezwykle empatyczny, mądry i oddany swojej pracy – podkreślała społeczność szkoły.

Janina Szelewska

8 sierpnia w wieku 100 lat zmarła Janina Szelewska z Milikowic. Pani Janina była wielu osobom dobrze znana od czasów pandemii, kiedy to postanowiła wspomóc służbę zdrowia szyjąc maseczki dla miejscowej przychodni oraz mieszkańców. Została wtedy okrzyknięta najstarszą wolontariuszką w Polsce. Została też laureatką „Pozytywki Dzień Dobry TVN”, czyli wyróżnienia dla tych, którzy swoją energią, pasją, optymizmem i sercem dzielą się z innymi, wspierając, pomagając i wywołując uśmiech na twarzy. Pani Janina aktywnie włączyła się do pracy na rzecz 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i od tego czasu co roku przekazywała na licytacje swoje rękodzieła, które cieszyły się niemałym zainteresowaniem. Wśród przekazywanych przedmiotów znalazły się między innymi fartuszek, kapcie, koperta na chusteczki, czy duża haftowana poduszka w kształcie serca.

Izabela Katarzyna Mrzygłocka

10 sierpnia w wieku 65 lat zmarła Izabela Katarzyna Mrzygłocka – działaczka samorządowa, ekonomistka, posłanka na Sejm sześciu kadencji, odznaczona Orderem Uśmiechu.

W działalność samorządową oraz polityczną zaczęła angażować się od 1998 roku. W latach 1998-2005 była radną Rady Miejskiej w Wałbrzychu. W Sejmie zasiadała nieprzerwanie od 2005 roku (w V, VI, VII, VIII, IX i X kadencji). Od początku pracy w Sejmie reprezentowała okręg wałbrzyski. W X kadencji była wiceprzewodniczącą Komisji do Spraw Petycji, zasiadała też w Komisji Etyki Poselskiej oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Pracowała w Dolnośląskim Zespole Parlamentarnym, Parlamentarnym Zespole ds. Polsko-Czeskiej Współpracy Transgranicznej i Parlamentarnym Zespole na rzecz wspierania rozwoju uzdrowisk i gmin uzdrowiskowych. W bieżącej kadencji Sejmu przewodniczyła Radzie Ochrony Pracy.

Zenon Ochel

17 sierpnia w wieku 90 lat zmarł ks. Zenon Ochel – wieloletni proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie.

Zenon Ochel wraz z rodziną osiedlił się w Żarowie po II wojnie światowej. W 1952 roku rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, a po świeceniach kapłańskich trafił m.in. do Starej Kamienicy i Boguszowa Gorców. Jako kapłan w Żarowie pełnił posługę przez 25 lat.

Krystyna Kowara

20 sierpnia w wieku 76 lat zmarła Krystyna Kowara – wieloletnia sekretarz świdnickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Swoją karierę zawodową związała ze szkolnictwem zawodowym jako pracownik administracji, a ostatnim miejscem jej zatrudnienia było Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy. Przez szereg kadencji pracowała jako ławnik sądowy.

Urszula Kufner

25 sierpnia w wieku 87 lat zmarła Urszula Kufner, która przez wiele lat była związana z letnią bazą w Niesulicach nad jeziorem Niesłysz. – Przez ponad ćwierć wieku pełniła funkcję szefowej kuchni w naszej bazie obozowej w Niesulicach. Była wspaniałą i serdeczną osobą, szanowaną przez współpracujące z nią panie kucharki, lubianą przez kadrę obozów i uwielbianą przez dzieci – przywoływali harcerze z Hufca ZHP w Świdnicy.

Dorota Köhler

19 października w wieku 58 lat zmarła Dorota Köhler – radna Rady Gminy Świdnica, przewodnicząca komisji rolnictwa, zdrowia i ochrony środowiska w Radzie Gminy, zaangażowana w życie społeczności lokalnej i gminnej.

Dorota Köhler podczas przeprowadzonych w kwietniu 2024 roku wyborów samorządowych uzyskała mandat radnej Rady Gminy Świdnicy w okręgu wyborczym obejmującym Niegoszów, Panków, Sulisławice, Wilków, Wiśniową oraz Zawiszów. W ramach pracy na rzecz lokalnej społeczności pełniła wcześniej funkcję przewodniczącej rady sołeckiej w Wilkowie oraz działała w Kole Gospodyń Wiejskich Słowianki. Prowadziła kwiaciarnię w Pszennie.

Paweł Czyszczoń

21 października w wieku 50 lat zmarł Paweł Czyszczoń – wieloletni dyrektor i zastępca dyrektora Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Honorowy Obywatel Gminy Świdnica.

Paweł Czyszczoń był związany z dolnośląskim Urzędem Marszałkowskim od 1999 roku. Był doskonale znany wszystkim Dolnoślązakom związanym z rolnictwem. W 2012 roku decyzją Rady Gminy Świdnica został włączony do grona Honorowych Obywateli Gminy. Doceniono jego wieloletnią współpracę z gminą Świdnicy, kiedy to jako dyrektor wydziału rozwoju obszarów wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim wspierał lokalny samorząd w realizacji Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, dzięki którym gmina pozyskała unijne środki finansowe na remont świetlic, placów zabaw, boisk sportowych.

/opr. mn/

Poprzedni artykułBezpieczny dzień Wszystkich Świętych. Policjanci radzą, jak nie stać się ofiarą złodziei
Następny artykułIV Rajd Niepodległości wyruszy w Góry Kaczawskie