Strona główna 0_Slider Zmieniamy czas na zimowy. Jak pojadą pociągi?

Zmieniamy czas na zimowy. Jak pojadą pociągi?

0

W nocy z soboty, 26 października na niedzielę, 27 października 2024 roku przestawiamy wskazówki zegarów z godziny 3:00 na godzinę 2:00, tym samym przechodząc na czas zimowy.


W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 roku: „Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

Czy znieść zmianę czasu?

Od kilku lat w Unii Europejskiej toczy się dyskusja na temat zasadności zmiany czasu. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84% respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii). Komisja Europejska – na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych – we wrześniu 2018 roku zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu.

W najbliższych latach nie zanosi się jednak na wprowadzenie zmian w tym zakresie. – Aktualnie wśród państw członkowskich UE nie zostało wypracowane jednoznaczne stanowisko, ani co do rezygnacji ze zmian czasu, ani co do wyboru opcji czasu, ani co do zmiany czy wyboru konkretnej strefy czasowej lub grupy stref czasowych. W październiku 2021 roku Komisja Europejska wydała komunikat ws. zmian czasu w latach 2022-2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie EU „muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu”. Oznacza to, że najbliższe zmiany czasu z zimowego na letni oraz z letniego na zimowy odbędą się – wskazują Albin Czubla oraz Maciej Gruszczyński z Głównego Urzędu Miar.

Jak pojadą pociągi?

Na zmianę czasu opracowany jest specjalny rozkład jazdy. W weekendową noc z soboty na niedzielę, pociągi kursujące bliżej godz. 3:00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą drogę. Godziny przyjazdu do docelowych miejscowości nie zmienią się. Natomiast składy wyjeżdżające w niedzielę 27 października, będą kursować już normalnie, zgodnie z obowiązującym rozkładem.

W momencie zmiany czasu, na sieci kolejowej PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie 27 pociągów pasażerskich. Postój obejmie 13 pociągów PKP Intercity, 2 RegioJet, 4 składy Kolei Mazowieckich, 1 Kolei Śląskich, 2 SKPL Cargo, 2 PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, 2 warszawskiej SKM oraz 1 POLREGIO.

mat. Główny Urząd Miar

/GUM, PKP PLK, opr. mn/

Poprzedni artykułWsparcie bezpośrednie i obszarowe – środki Wspólnej Polityki Rolnej w zasięgu ręki polskiego rolnika
Następny artykułWeterani misji wojskowych w Świdnicy pomogli choremu dziecku [FOTO]