Kolejowe świętowanie z okazji XX-lecia jaworzyńskiego muzeum, liczne atrakcje czekające na uczestników charytatywnych wydarzeń organizowanych w celu wsparcia potrzebujących mieszkańców regionu, a może spotkanie z sumo podczas odbywających się w Świdnicy Mistrzostw Dolnego Śląska Dzieci i Młodzików? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.
Noc Bibliotek w stylu Harry’ego Pottera w Bystrzycy Górnej (piątek)
„Przeżyliśmy Gross-Rosen” – wernisaż wystawy w Świebodzicach (piątek)
Świebodziczanin, Tomasz Przybylski zaprasza na wystawę „Przeżyliśmy Gross-Rosen”, której otwarcie nastąpi w piątek, 18 października o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach, przy ul. Wolności 13. – Wspomnienia osób, które przetrwały obóz koncentracyjny Gross-Rosen, poruszające historie świadków tamtych wydarzeń, ukazujące bolesne doświadczenia i okrucieństwo wojny, będą tematem wydarzenia. Nie przegapcie tej ważnej okazji, aby upamiętnić ofiary i poznać historie ludzi, którzy przetrwali jeden z najtrudniejszych okresów w historii – zapowiadają organizatorzy.
XX-lecie Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej (sobota-niedziela)
Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej świętuje 20-lecie swojego istnienia. Z tej okazji dyrekcja i pracownicy muzeum zapraszają mieszkańców naszej gminy na szereg wydarzeń oraz rozmów na temat przyszłości kolejnictwa. Na terenie placówki będzie można m.in. podziwiać zabytkowe lokomotywy, przejechać się zabytkowym taborem czy zwiedzić obiekty. Na bocznicę Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zawitają lokomotywy historyczne i współczesne: Alza 11-Ed016, Freightliner JT42M-66-21- Class66, Rail Polonia – Dragon2, Rail Polska – M62M-017, parowóz TKh 05353 Ferrum z Parowozowni Wolsztyn, Motorak M262.0 – czechosłowacki szynobus, drezyna kolejowa inspekcyjna Warszawa M20, parowy walec Ruthermeyer 704 z 1920 roku. Przez dwa dni organizowane będą prezentacje pojazdów wraz z omówieniem każdego z nich. Oprócz tego zorganizowana zostanie debata o roli muzeum w przestrzeni miasta i jego znaczeniu dla mieszkańców.
Program gali XX-lecia Muzeum Kolejnictwa
Sobota, 19.10.2024 roku:
- 10.00-18.00: prezentacje taboru kolejowego na obrotnicy kolejowej, warsztaty i gry terenowe dla najmłodszych, zwiedzanie muzeum, przejazdy symulatorem EN57,
- 12.00-17.30: przejazdy Trasą Parowozową,
- 16.00-18.00: debata mieszkańców.
Niedziela, 20.10.2024 roku:
- 10.00-18.00: prezentacje taboru kolejowego na obrotnicy kolejowej, warsztaty i gry terenowe dla najmłodszych, zwiedzanie muzeum, przejazdy symulatorem EN57,
- 12.00-17.30: przejazdy Trasą Parowozową
Świebodzicki Smaczny Weekend (sobota-niedziela)
– Rynek w Świebodzicach zamieni się w najsmaczniejsze miejsce w regionie. Przygotujcie się na prawdziwą ucztę dla podniebienia! Na miejscu możliwość spróbowania różnorodnych i pysznych potraw z całego świata. Do tego wyśmienite piwo rzemieślnicze wino i lemoniada w różnych smakach. Nasze wydarzenie to nie tylko kulinarna uczta, ale również świetna okazja do spotkania z przyjaciółmi i delektowania się jedzeniem na świeżym powietrzu. A to wszystko w towarzystwie przyjemnej dla ucha muzyki. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci – zapowiadają organizatorzy Świebodzickiego Smacznego Weekendu.
Rynek, Świebodzice
Sobota: 12:00 – 22:00
Niedziela: 12:00 – 20:00
Wstęp bezpłatny.
„Muzealny weekend z koleją” w Muzeum Dawnego Kupiectwa (sobota)
Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na cykl prelekcji o historii kolei w Świdnicy i okolicach, które odbędą się w sobotę, 19 października. – Cykl rozpocznie prezentacja pracownika działu naukowo-oświatowego Muzeum Dawnego Kupiectwa Andrzeja Deski o historii i dniu dzisiejszym najstarszej linii kolejowej przebiegającej przez Świdnicę czyli tzw. Magistrali Podsudeckiej biegnącej z Legnicy do Kędzierzyna-Koźla. Kolejna z prelekcji, przygotowana przez pana Rafała Wiernickiego – członka założyciela Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego oraz redaktora portalu POLSKA-ORG.PL, poświęcona będzie linii kolejowej ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju, malowniczo biegnącej wzdłuż rzeki Bystrzycy. Natomiast pan Dariusz Wójcik – przewodnik sudecki i pasjonat historii górnictwa w Sudetach przedstawi historię dróg węglowych, którymi wywożony był węgiel z zagłębia wałbrzyskiego do portu na Odrze w Malczycach zanim do tego celu wybudowano szlaki kolejowe – wyliczają organizatorzy wydarzenia. Wszystkich wymienionych prelekcji będzie można wysłuchać w sobotę od godziny 12.00 w holu na I piętrze Muzeum Dawnego Kupiectwa. Wstęp wolny.
Charytatywne zumba party dla 12-letniego Michała w Żarowie (sobota)
Lokalna społeczność z gminy Żarów zaprasza do udziału w zumba party „Charytatywnie dla Michałka”. Celem tanecznego wydarzenia będzie wsparcie zbiórki na leczenie i rehabilitację Michała Sztecha z Udanina. 12-letni chłopiec cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, padaczkę, niedotlenienie okołoporodowe, wrodzone zapalenie płuc, a także opóźnienie rozwoju psychoruchowego.
Charytatywne wydarzenie odbędzie się w sobotę, 19 października, w godz. 16.30-20.00, w hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Wstęp to 50 złotych i każda cegiełka zapłacona przez uczestników w całości będzie przeznaczona na pomoc Michałkowi. W programie także loteria fantowa, ciasta i przekąski, lody włoskie, wata cukrowa, kawa i herbata. Atrakcją towarzyszącą będzie także charytatywny turniej piłki nożnej „Dla Michałka”, który również odbędzie się w sobotę o godz. 12.00 na boisku Orlik w Żarowie. Wpisowe to 5 złotych darowizna do puszki w dniu imprezy.
Spektakl „Faktoria Przyjemności” w Strzegomiu (sobota)
Fundacja Mikro Teatr i Strzegomskie Centrum Kultury zapraszają na spektakl „Faktoria Przyjemności”. – To opowieść o losach Polaków podczas przemian politycznych o determinacji jednostki w dążeniu do celu, sile grupy, ale także dbaniu o swoje bezpieczeństwo i komfort w momencie zagrożenia. Przedstawienie to swego rodzaju połączenie teatru i interaktywnej wystawy muzealnej, zawierającej elementy teatru ruchu oraz ożywionej formy – opisują organizatorzy. Spektakl rozpocznie się w sobotę, 19 października 2024 o godz. 18.00.
Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w SCK.
Piknik Sumo oraz Mistrzostwa Dolnego Śląska Dzieci i Młodzików w Sumo w Świdnicy (niedziela)
Judo Świdnica, Dojo Sobótka, Ministerstwo Sportu i Turystyki zapraszają na Mistrzostwa Dolnego Śląska Dzieci i Młodzików w Sumo, które odbędą się w niedzielę, 20 października w hali sportowej na świdnickim Zawiszowie (ul. Galla Anonima 1a). Początek o godzinie 9.45.
Podczas wydarzenia odbędą się pokazy i walki dzieci i młodzików w ramach Mistrzostw Dolnego Śląska, będzie można poznania zasad walk sumo oraz tradycji japońskich zapasów, a także pojawią się medaliści Mistrzostw Świata Seniorów w Sumo 2024. – To świetna okazja, by zobaczyć profesjonalne sumo w Polsce, a także wspierać młodych sportowców! – zachęcają organizatorzy.
Charytatywny bieg dla Malwiny w Goczałkowie (niedziela)
Stowarzyszenie Kompas zaprasza do udziału w wydarzeniu charytatywnym, którego celem będzie wsparcie walczącej z nowotworem Malwiny Podlewskiej. Biegowa akcja w szczytnym celu odbędzie się w niedzielę, 20 października w Goczałkowie. – Dlaczego warto wziąć udział? Wszystkie zebrane środki zostaną przeznaczone na nierefundowane leczenie lekiem Abemacyklib, który daje jej szansę na życie. Przy okazji będzie to doskonała okazja, aby spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu, biegając lub maszerując z kijkami Nordic Walking w towarzystwie rodziny i przyjaciół – zachęcają organizatorzy.
Dla uczestników biegu i nordic walking przewidziany jest posiłek regeneracyjny – pyszna zupa grochowa. Dodatkowo, będzie możliwość zakupu domowych pierogów z różnymi farszami oraz ciasta. – Zapraszamy także na występy artystyczne dzieci ze szkoły w Goczałkowie, które swoimi występami uświetnią ten wyjątkowy dzień. To nie tylko okazja do aktywności fizycznej, ale przede wszystkim możliwość wsparcia Malwiny w jej walce o zdrowie! Zapraszamy wszystkich – biegaczy, spacerowiczów, dzieci i dorosłych. Razem możemy więcej! – podkreślają.
Data: 20 października 2024 r.
Miejsce: Świetlica Wiejska w Goczałkowie, ul. Rogoźnicka
Plan dnia:
• 9:00 – Otwarcie biura zawodów
• 12:00 – Wspólna rozgrzewka i przejście na linię startu (biała droga)
• 13.00 – Występy artystyczne dzieci
• 14.00 – Losowanie nagród dla uczestników
Dystanse i cegiełki: 5 km (bieg/nordic walking) – 30 zł, 11 km (bieg) – 40 zł
VII Koncerty Ziemi Świdnickiej – koncert w Witoszowie Dolnym (niedziela)
Koncerty Ziemi Świdnickiej po raz siódmy organizowane są przez Fundację Dobrej Muzyki. Dzięki nim muzykę klasyczną i sakralną usłyszeć można w mniej znanych, urokliwych zakątkach regionu. Kameralne muzyczne wydarzenia pojawiają się w wiejskich kościółkach, rzadziej odwiedzanych pałacach i zabytkach. – Ostatnie, długo wyczekiwane wydarzenie z cyklu Koncertów Ziemi Świdnickiej przed nami. Sytuacja powodziowa zmusiła nas do zmiany terminu koncertu Magdaleny Maniewskiej i Zbigniewa Gacha. Ten kameralny koncert uświetni najbliższe niedzielne popołudnie w uroczym trzynastowiecznym kościele, malowniczo położonej wsi powiatu świdnickiego – zapowiada świdnicka organistka Zuzanna Bator, prezes Fundacji Dobrej Muzyki.
VII Koncerty Ziemi Świdnickiej
niedziela, 20.10.2024, godz. 17.00,
Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Witoszowie Dolnym
Magdalena Maniewska (Gdańsk, Polska) – obój
Zbigniew Gach (Słupsk, Polska) – organy
Wstęp wolny
W programie: Johann Pachelbel – Aria Sexta „Sebaldina”, Domenico Cimarosa – Koncert na obój c-moll (cz. I Introduzione: Larghetto, cz. II Allegro, cz. III Siciliano, cz. IV Allegro), Fray Antonio Martin y Coll – Danza del „Acha”, Gabriel Fauré – Pavane, op.50, Johann Sebastian Bach – Piece d’Orgue BWV 572, Astor Piazzola – Tanti Anni Prima, Astor Piazzola – Oblivion.
/opr. mn/