Strona główna 0_Slider 35 lat od Mszy Pojednania w Krzyżowej. To był ważny gest sąsiadów

35 lat od Mszy Pojednania w Krzyżowej. To był ważny gest sąsiadów

0

– Okrutne rozdziały historii nie są zakończone, ale tak wiele się zmieniło – powiedziała 10 lat temu w Krzyżowej koło Świdnicy była już kanclerz Niemiec Angela Merkel. – Spotykamy się jako sąsiedzi, partnerzy, przyjaciele – akcentowała premier Polski Ewa Kopacz, a Władysław Bartoszewski mówił wprost – w Krzyżowej wydarzył się cud. 12 listopada 2024 roku minie 35 lat od Mszy Pojednania w Krzyżowej, która była ważnym punktem naprawy polsko-niemieckiego sąsiedztwa. W połowie listopada planowane są uroczystości z udziałem przedstawicieli rządów Polski i Niemiec.


W dniach 15-17 listopada 2024 r. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz ze współorganizatorami: powiatem świdnickim, gminą Świdnica, Grupą Kopernika oraz Fundacją Konrada Adenauera w Polsce organizuje obchody jubileuszu 35. rocznicy Mszy Pojednania. O najważniejszych punktach tegorocznych obchodów rozmawiał wójt gminy Świdnica Bartłomiej Strózik razem z Dorotą Krajdochą – dyrektor zarządzającą i Aleksandrą Królak – Wąsowicz- dyrektor ds. rozwoju i innowacji Fundacji Krzyżowa.

To wyjątkowe wydarzenie, objęte patronatem pełnomocników rządów ds. stosunków polsko-niemieckich, Dietmara Nietana i prof. Krzysztofa Ruchniewicza, będzie nie tylko okazją do refleksji nad przeszłością, ale także do podjęcia działań na rzecz przyszłości naszych dwóch narodów. W obliczu współczesnych wyzwań, takich jak wojna na wschodzie, kryzys demokracji, czy rosnący eurosceptycyzm, potrzebujemy nowej energii do zacieśniania polsko-niemieckiej współpracy – podkreśla Janusz Waligóra, rzecznik prasowy UG Świdnica.

– Spotkanie było także okazją do dyskusji o nowych formatach projektów skierowanych do mieszkańców naszej gminy. „Lato Artystyczne” otwarte dla wszystkich chętnych mieszkańców Krzyżowej i sąsiednich miejscowości może być jedną z takich propozycji. Nie zapominamy oczywiście o młodzieży i projektach wymian młodzieżowych. Listopadowe uroczystości na pewno zainicjują dyskusję o współpracy z naszymi gminami partnerskimi, a mianowicie jak ściślej ją budować wykorzystując potencjał miejsca, jakim jest Fundacja „Krzyżowa” – mówi Bartłomiej Strózik wójt gminy Świdnica.

Centralnym punktem obchodów będzie nabożeństwo ekumeniczne, które odbędzie się w sobotę, 16 listopada 2024 r. o godzinie 12:00 w Krzyżowej. Nabożeństwo poprowadzą  biskupi Kościoła katolickiego i ewangelickiego z Polski i Niemiec.

12:00 – nabożeństwo ekumeniczne
13:15 – przemówienia przedstawicieli rządów RP i RFN: wiceministra Henryka Mościska-Dendys, ministra Klara Geywitz
14:00 – przerwa
15:30 – Jak wspólnie kształtować dobre relacje polsko-niemieckie?
Dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, szkół, domów spotkań młodzieży.
17:00 – Podsumowanie i komentarz: pełnomocnicy rządów: prof. Krzysztof Ruchniewicz i Dietmar Nietan

Msza Pojednania jest jednym z najważniejszych wydarzeń, z jakimi kojarzona jest Krzyżowa. Została odprawiona 12 listopada 1989 r. na dziedzińcu dzisiejszej Fundacji „Krzyżowa”. W mszy uczestniczyły głowy dwóch państw – Polski i Niemiec – premier RP Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Helmut Kohl, którzy podczas przekazywania sobie znak pokoju uścisnęli się w wymownym geście, uwiecznionym na fotografiach jako symbol pojednania polsko-niemieckiego. Gospodarzem uroczystości był ówczesny proboszcz parafii św. Anny w Grodziszczu, ks. prałat Bolesław Kałuża, Honorowy Obywatel Gminy Świdnica. To wydarzenie stało się ważnym krokiem na drodze budowania przyjaznych relacji polsko-niemieckich, a także powstania Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

/UG Świdnica, opr. red./
Zdjęcia archiwalne z archiwum Fundacji Krzyżowa

Poprzedni artykułRzucili ponad 50 „bramek” w jednym spotkaniu
Następny artykułWyremontowali 8 ulic za 14 milionów złotych [FOTO]