Strona główna 0_Slider Jakie szkody powódź wyrządziła w Świdnicy? Jak zapobiec powtórce? Będzie dyskusja na...

Jakie szkody powódź wyrządziła w Świdnicy? Jak zapobiec powtórce? Będzie dyskusja na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej

0

Przedstawieniu informacji dotyczących działań podejmowanych przez służby ratunkowe, samorząd, jednostki i instytucje uczestniczące w akcji przeciwpowodziowej, podsumowaniu strat spowodowanych w mieście przez wrześniową powódź, a także omówieniu kwestii związanych z zarządzaniem kryzysowym służyć będzie nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Świdnicy, która została zwołana na 4 października.

Zasypana workami z piaskiem wyrwa w nabrzeżu Bystrzycy przy ulicy Wodnej (2024-09-20)

O przedstawienie sprawozdania w sprawie sytuacji powodziowej oraz popowodziowej w Świdnicy już podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Rady Miejskiej wnioskowały dwie grupy radnych. – Dyskusja na temat powodzi na forum Rady Miejskiej jest nie tylko uzasadniona, ale także konieczna, aby zaspokoić oczekiwania społeczne i podjąć ewentualne działania zmierzające do poprawy sytuacji. Zaniepokojeni mieszkańcy oczekują od nas, radnych oraz władz wykonawczych, szczegółowych informacji na temat tego, co działo się podczas sytuacji powodziowej w Świdnicy, jak i podjętych działań oraz środków zapobiegawczych, które miasto zamierza wdrożyć w celu ochrony przed powodzią i minimalizacji skutków podobnych zdarzeń w przyszłości – podkreślała radna Sylwia Osojca-Kozłowska. Z kolei radna Anna Światowa zgłosiła wniosek o przedstawienie informacji o podjętych działaniach w związku z powodzią.

Myślę, że duża grupa mieszkańców naszego miasta oczekuje od nas takiej debaty i chciałaby usłyszeć jakieś wnioski, które po tej debacie powinny się urodzić, które spowodują, że w przyszłości podobna sytuacja się nie powtórzy. Debata jest potrzebna i niezbędna, ale niezbędnym warunkiem rzetelnej debaty jest obecność i sprawozdanie wielu osób. My, radni musimy się posiłkować osobami, które zostały do tego powołane, żeby w czasie takiego kryzysu, jakim jest powódź, podejmować stosowne działania w imieniu naszym oraz mieszkańców – wskazywał Krzysztof Lewandowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy.

W gronie tym wyliczał dyrektora biura zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego, komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdnicy, komendanta Straży Miejskiej, przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji, przedstawiciela powiatowego sztabu zarządzania kryzysowego, a także prezydent Świdnicy. – Wszystkie te osoby są odpowiedzialne za przygotowanie, za zarządzanie kryzysem, jakim jest powódź – przekonywał przewodniczący, tłumacząc, że „z uwagi na ich nieobecność i zbyt krótki odstęp czasowy po powodzi” wskazane jest przeprowadzenie dyskusji za trzy tygodnie, na następnej sesji Rady Miejskiej.

Sugestia odłożenia dyskusji o kolejne tygodnie spotkała się z krytyką ze strony części radnych, którzy wnioskowali o przedstawienie informacji już podczas trwającego wówczas posiedzenia. – Rozumiem państwa oburzenie, bo otrzymuję również głosy od mieszkańców, którzy są podobnie oburzeni, bo brali udział w akcji ratowniczej, układali wały i wiele rzeczy im się nie podobało, ale teraz już wiele nie zmienimy. Teraz musimy przygotować się, żeby nie być tylko mądrzy po szkodzie, do takiej okoliczności, żeby się to więcej nie powtórzyło – mówił Lewandowski.

Ostatecznie decyzją radnych zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Odbędzie się ona w piątek, 4 października w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego. Początek o godzinie 15.00. W obradach wezmą udział m.in. przedstawiciele służb ratunkowych, kierownicy powiatowych oraz miejskich wydziałów zarządzania kryzysowego, a także przedstawiciel spółki Tauron Ekoenergia będącej zarządcą elektrowni wodnej Lubachów oraz operatorem zapory na Jeziorze Bystrzyckim. – Wszyscy mamy jeden cel: na podstawie tego, co się wydarzyło, przeprowadzić dokładną analizę wszystkich podjętych działań i wyciągnąć wnioski, aby zabezpieczyć się na przyszłość. (…) Nie będziemy uchylać się przed żadnymi pytaniami – podkreślał przed kilkoma dniami wiceprezydent Świdnicy, Krystian Werecki.

Internetową relację z posiedzenia rady będzie można śledzić na stronie Urzędu Miejskiego.

Porządek obrad VI sesji Rady Miejskiej w Świdnicy (nadzwyczajnej):

  1. Otwarcie VI sesji Rady Miejskiej i stwierdzenie quorum.
  2. Przedstawienie porządku obrad VI sesji Rady Miejskiej.
  3. Przedstawienie sytuacji powodziowej i popowodziowej w mieście Świdnica w miesiącu wrzesień 2024 r., wystąpienie zaproszonych gości:
    – Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego
    – Dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego
    – Przedstawiciela TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. – zarządcy zbiornika EW w Lubachowie
    – Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej
    – Komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej
    – Komendanta Powiatowego Policji
    – Komendanta Straży Miejskiej
    – Prezydent Miasta Świdnicy
  4. Dyskusja i wolne wnioski.
  5. Zakończenie VI sesji Rady Miejskiej w Świdnicy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułBluzeczki dla dziewczynek na różne pory roku – jak dostosować garderobę?
Następny artykułCzęści do kopaczki elewatorowej — oryginały, zamienniki czy używane?