Strona główna 0_Slider Co dalej z planami budowy obwodnicy Świdnicy? Drogowcy złożyli wniosek o decyzję...

Co dalej z planami budowy obwodnicy Świdnicy? Drogowcy złożyli wniosek o decyzję środowiskową

0

Wykonano kolejny krok w kierunku skompletowania niezbędnych dokumentów oraz zezwoleń związanych z planowaną budową południowo-zachodniej obwodnicy Świdnicy. Przed tygodniem wszczęto postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej, która ostatecznie zatwierdzi przebieg drogi i pozwoli na ogłoszenie przetargu na realizację  inwestycji.

Przymiarki do budowy obwodnicy trwają od 25 lat, jednak zawsze główną przeszkodą były pieniądze. W 2020 roku zarząd województwa dolnośląskiego zaproponował władzom Świdnicy podjęcie wspólnych działań związanych z przygotowaniem nowego projektu obwodnicy. W tej sprawie zawarto porozumienie dotyczące współfinansowania prac planistycznych przez samorządy miasta i województwa. W październiku 2022 roku zawarto umowę z firmą Lafrentz Polska, której powierzono opracowanie analizy techniczno-ekonomiczno-środowiskowej oraz koncepcji przebiegu obwodnicy, wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla wybranego wariantu nowej trasy. Na realizację tej części prac projektowych przeznaczono blisko 2 mln 454 tys. złotych.

Wstępne plany dotyczące drogowej inwestycji, rozpatrywane warianty przebiegu obwodnicy i parametry drogi zostały omówione podczas spotkania z mieszkańcami, które zorganizowane zostało w listopadzie ubiegłego roku. – Początek znajduje się na końcu małej obwodnicy Świdnicy na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 35 w miejscowości Słotwina, stamtąd prowadzone są dwa warianty, które na odcinku około 5,5 km przebiegają w tym samym śladzie. Różnicę mamy w rejonie miejscowości Boleścin, gdzie wariant 1A jest prowadzony w kierunku zachodnim, bez obejścia miejscowości Boleścin, a drugi wariant 1B obchodzi tę miejscowość od strony południowej – opisywał Marcin Rościszewski z firmy Lafrentz Polska. Dla wariantu 1A długość drogi wyniesie 7,2 km, dla 1B – 8,8 km. – Będzie to droga o klasie G, czyli główna, o jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Projektowana prędkość to 100 km/h – wyliczał projektant.

Podczas spotkania szereg zastrzeżeń i uwag dotyczących przebiegu obwodnicy zgłosili mieszkańcy kilku miejscowości położonych na terenie gminy Świdnica. W związku z tym postanowiono zorganizować kolejne spotkania, tym razem w poszczególnych miejscowościach. Mieszkańcy swoje uwagi przedstawiali również na piśmie. Protesty wzbudziło przede wszystkim poprowadzenie drogi zbyt blisko domów, problemem było również nieuwzględnienie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej przez jednego z mieszkańców, a także tzw. wody powodziowej, której droga odcinałaby odpływ, doprowadzając do zalań budynków.

W czerwcu 2024 roku, podczas dwóch spotkań w Boleścinie i Witoszowie Dolnym, projektanci przedstawili trzeci wariant przebiegu obwodnicy, który miał uwzględniać większość postulatów mieszkańców i przewidywał m.in. odsunięcie drogi od zabudowań w Boleścinie i Słotwinie, czy też dokonanie korekty przebiegu w rejonie Witoszowa.

22 sierpnia 2024 roku ruszyła procedura dotycząca wydania decyzji środowiskowej dla południowo-zachodniej obwodnicy Świdnicy.  – Na wniosek złożony pismem z dnia 29.07.2024 przez Województwo Dolnośląskie – Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu, w imieniu której działa pełnomocnik pan Michał Schmidt – Lafrentz Polska Sp. z o.o., zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa południowo-zachodniej obwodnicy m. Świdnicy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 382” – poinformowano w obwieszczeniu opublikowanym przez Urząd Gminy Świdnica.

Ze złożonym wnioskiem oraz materiałami zgromadzonymi w sprawie można zapoznać się w Dziale Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Świdnicy, II piętro, pokój 307 od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Urzędu oraz składać uwagi i wnioski do postępowania. Uwagi i wnioski mogą być wnoszone w formie pisemnej, ustnie do protokołu, za pomocą komunikacji elektronicznej. Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Wójt Gminy Świdnica – dodano.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wójt zwróci się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdnicy oraz do dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu o wydanie opinii w sprawie zasadności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla drogowego przedsięwzięcia. W ramach rozpoczętego postępowania o opinię w sprawie realizacji inwestycji poproszona zostanie również prezydent Świdnicy.

Uzyskanie decyzji środowiskowej pozwoli ostatecznie zatwierdzić przebieg obwodnicy Świdnicy i umożliwi wykonanie kolejnego kroku, jakim będzie ogłoszenie postępowania przetargowego na sporządzenie kompleksowej dokumentacji projektowej oraz na realizację inwestycji. Kiedy budowa drogowego obejścia miasta mogłaby się rozpocząć? – Nie wcześniej niż za 6-7 lat można przewidywać wbicie pierwszej łopaty – prognozował w czerwcu 2024 roku Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Podkreślał przy tym, że będzie to uzależnione od wielu czynników, a przede wszystkim od możliwości pozyskania środków na sfinansowanie budowy.

/mn/

Poprzedni artykułŚwidniczanie na starcie międzynarodowych zawodów!
Następny artykułKolejny upalny dzień. Pomarańczowy alert dla powiatu świdnickiego