Strona główna 0_Slider Szpitalny oddział ratunkowy doczeka się modernizacji? Drogie oferty w powtórzonym przetargu

Szpitalny oddział ratunkowy doczeka się modernizacji? Drogie oferty w powtórzonym przetargu

0

Dwie firmy wyraziły chęć przeprowadzenia modernizacji oddziału ratunkowego w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy, dzięki której SOR ma być bardziej funkcjonalny i lepiej wyposażony.

Przypomnijmy, we wrześniu 2023 roku ogłoszono, że świdnicki „Latawiec” otrzyma z ministerstwa zdrowia blisko 14 mln 647 tys. złotych na modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Realizacja wielomilionowego projektu miałaby potrwać do 2025 roku. – Projekt ten ma na celu poprawę bezpieczeństwa i jakości świadczonych usług oraz podniesienie komfortu pobytu pacjenta, głównie poprzez skrócenie procesów diagnostycznych – tłumaczył wówczas Grzegorz Kloc, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy.

Planujemy modernizację infrastruktury oddziału ratunkowego, wymianę sprzętu medycznego, a przede wszystkim uruchomienie drugiej pracowni tomograficznej, tak, żeby mogła być dedykowana stricte pacjentom SOR-u, by pacjent, który jest w pilnej potrzebie trafiał od razu do pracowni, nie zakłócając procesów diagnostycznych i leczniczych pozostałych oddziałów szpitalnych – zapowiadał dyrektor. – Oczywiście ten projekt jest tylko jednym filarem tego, co może się dziać w szpitalu, bowiem to jest technika i infrastruktura, natomiast ważniejszym filarem są ludzie i tu trzeba zrobić wszystko, by pozyskać specjalistów na ten oddział – zaznaczał.

W ramach przygotowań do realizacji wielomilionowej modernizacji opracowana została koncepcja przebudowy SOR-u oraz program funkcjonalno-użytkowy. Zakładają one m.in. przebudowę i rearanżację przestrzeni oddziału, dostawę i montaż tomografu komputerowego, który ulokowany zostanie w budynku kontenerowym przyległym do oddziału, budowę nowego wejścia dla pacjentów i przeniesienie w jego sąsiedztwo poczekalni, a także remont istniejącego podjazdu dla karetek.

wizualizacja przebudowanego wejścia na SOR (mat. Łapacz Winkowski Architekci, materiały przetargowe SP ZOZ Świdnica)

Docelowo SOR będzie podzielony na strefy funkcjonalne: obszar diagnostyki obrazowej (tomograf), obszar izolacji (z pomieszczeniem pobytu pacjenta, śluzą umywalkową oraz pomieszczeniem higieniczno-sanitarnym), obszar konsultacyjny (z gabinetem lekarskim zachowawczym, gabinetem lekarskim chirurgicznym oraz gabinetem lekarskim pediatrycznym, do którego przewidziano małą poczekalnię oraz sanitariat), obszar obserwacji (z pomieszczeniem obserwacyjnym, dyżurką pielęgniarską oraz sanitariatami), obszar resustacyjno-zabiegowy (z dwoma pomieszczeniami zabiegowymi oraz pomieszczeniem przygotowania lekarzy), obszar segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć (ze stanowiskiem dekontaminacji, podjazdem dla karetek oraz wejściem dla pacjentów, którzy przyjechali sami, segregacją pacjentów, poczekalnią oraz sanitariatami), obszar terapii natychmiastowej (z salą zabiegową oraz pomieszczeniem opatrunków gipsowych), obszar wstępnej intensywnej terapii, obszar zaplecza administracyjno-gospodarczego (z gabinetami ordynatora, chirurgów, internistów oraz pielęgniarki oddziałowej, pomieszczeniem socjalnym i pomieszczeniami porządkowymi).

Władze szpitala nie przewidują zamknięcia oddziału i wyłączenia jego funkcjonowania na czas przebudowy. Dla zachowania ciągłości jego pracy za niezbędne uznano ulokowanie przed wejściem do budynku tymczasowego obiektu kontenerowego z węzłem sanitarnym, do którego na czas prowadzenia prac będą przenoszone poszczególne pomieszczenia. Z kolei na czas remontu podjazdu dla karetek konieczne będzie wykonanie tymczasowej wiaty lub hali namiotowej.

wizualizacja przebudowanego SOR (mat. Łapacz Winkowski Architekci, materiały przetargowe SP ZOZ Świdnica)

W połowie czerwca 2024 roku ogłoszono przetarg na wykonanie modernizacji oddziału w formule zaprojektuj i wybuduj. Postępowanie to zostało jednak unieważnione, ponieważ jedyna złożona oferta przekroczyła planowany budżet o ponad 1,8 mln złotych. Na przebudowę SOR szpital planuje przeznaczyć przeszło 4,8 mln złotych. Przetarg postanowiono powtórzyć. Za drugim razem zainteresowanie realizacją inwestycji wyraziły dwie firmy: wrocławska spółka Energo Construction z ofertą opiewającą na ponad 6 mln 894 tys. złotych, a także białostocka spółka Hydratec, która gotowa jest podjąć się tego zadania za przeszło 6 mln 571 tys. złotych. Obie oferty ponownie przekroczyły budżet szpitala. Nie wiadomo jeszcze, jakie kroki zostaną podjęte w tej sytuacji przez dyrekcję „Latawca”.

Podobnych problemów udało się uniknąć w ogłoszonym oddzielnie zamówieniu na dostawę nowego tomografu komputerowego, który do 30 listopada 2024 roku miałby zostać zamontowany w nowym budynku kontenerowym przyległym do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Do przetargu przystąpiła tylko jedna firma – GE Medical System Polska, która złożyła ofertę opiewającą na 4 mln 492 tys. złotych i zmieściła się w kwocie, jaką „Latawiec” zamierza przeznaczyć na realizację tego zamówienia. Oferta zostanie teraz poddana ocenie.

/mn/

Poprzedni artykułDeszcz nagród dla uczestników Biennale Modelarskiego 2024 w Świdnicy [FOTO/Wyniki]
Następny artykułMamy historyczne zwycięstwo na boiskach Ligi Centralnej