Strona główna 0_Slider Kolejki po zaświadczenie o niekaralności. Tłok w świdnickim sądzie

Kolejki po zaświadczenie o niekaralności. Tłok w świdnickim sądzie [FOTO]

0

Od ponad tygodnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy ustawia się ogromna kolejka do Krajowego Rejestru Karnego. – To problem ogólnopolski – podkreśla Bogumiła Matras, kierownik wydziału administracyjnego świdnickiego sądu. Do Świdnicy po zaświadczenie o niekaralności przyjeżdżają m.in. mieszkańcy Wrocławia, Strzelina i wielu innych, oddalonych miejscowości, szukając szansy na uzyskanie dokumentu warunkującego podjęcie pracy, w której będą mieli kontakt z dziećmi.

– To nie jest problem tylko naszego sądu, bo kolejki są analogicznie w innych punktach Krajowego Rejestru Karnego – mówi Bogumiła Matras. W Świdnicy szansy na pozyskanie zaświadczenia szukają osoby, które natrafiły na jeszcze większy tłok niż w Świdnicy np. we wrocławskich sądach. – Wszystkie osoby, które mają jakikolwiek kontakt z dziećmi małoletnimi muszą mieć zaktualizowane zapytanie o karalność łącznie z formuła wynikającą z ustawy (tzw. ustawy Kamilka, przyp. red.).

– Od dnia 15 lutego 2024 r. zmianie ulegają przepisy dotyczące obowiązku przedstawiania przyszłemu pracodawcy lub przyszłemu organizatorowi przed dopuszczeniem osoby do działalności związanej z: wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich lub opieką nad nimi przez przyszłych pracowników lub osoby mające być dopuszczone do ww. działalności zaświadczeń o niekaralności za określone typy przestępstw – informowano na stronach rządowych.

Ustawa, zaostrzająca wymagania wobec osób mających jakikolwiek kontakt z dziećmi, została uchwalona po tragicznej śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy, zakatowanego przez ojczyma. Ustawa ma zwiększyć ochronę dzieci,a przede wszystkim przyśpieszyć reagowanie na krzywdę.

Zaświadczenia o niekaralności można pobierać w formie tradycyjnej lub przez internet. Jest wydawane  w Punktach Informacyjnych KRK przy sądach powszechnych lub drogą elektroniczną przez e-PUAP. Zainteresowanie formą tradycyjną jest ogromne ze względu na to, że w sądach zaświadczenie można otrzymać „od ręki”. Czas obsługi jednej osoby to około 5 minut.

W świdnickim Sądzie Okręgowym, aby rozładować kolejkę zostało uruchomione trzecie okienko. Jak informuje kierownik wydziału administracyjnego, do obsługi skierowano więcej osób. Sytuacja nie jest jednak komfortowa także ze względu na trwający w sądzie remont.

Zainteresowanie zaświadczeniami wzrosło wraz ze zbliżającym się początkiem nowego roku szkolnego.

/red./
fot. Michał Nadolski

Poprzedni artykułNie wybudują im przed oknami dużego budynku? Prezydent zmienia ton i mówi o żłobku z przedszkolem
Następny artykułPrzepadło ponad 23 tysiące wizyt lekarskich i badań. Pacjenci nie odwołują