Strona główna 0_Slider Kapsuła czasu wróciła na szczyt kościelnej wieży. W środku znalazły się pamiątki dla...

Kapsuła czasu wróciła na szczyt kościelnej wieży. W środku znalazły się pamiątki dla potomnych [FOTO]

0

Kilka miesięcy temu w trakcie prac związanych z remontem hełmu wieży kościoła parafialnego św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie, w kuli wieńczącej wieżę odnaleziono kapsułę czasu z historycznymi dokumentami. Przy okazji jej ponownego montażu pozostawiono w niej współczesne rzeczy dla potomnych.

Poprzednia kapsuła czasu została odkryta pod koniec maja 2024 roku. O znalezisku poinformowano służby konserwatorskie, a w połowie czerwca Starostwie Powiatowym w Świdnicy dokonano oględzin kapsuły. Wewnątrz kapsuły znaleziono dokumenty pochodzące z XIX wieku. Znalezisko zostało przekazane do Archiwum Państwowego we Wrocławiu w celu poddania konserwacji oraz zabezpieczenia.

Najstarszy z odnalezionych dokumentów, sporządzony w j. łacińskim i niemieckim, zachował się w złym stanie, co uniemożliwiło jego dokładną analizę podczas dokonanych oględzin, jak również ustalenie daty jego sporządzenia. W o wiele lepszym stanie zachowały się dwa późniejsze dokumenty. Pierwszy z nich sporządzony został przez miejscowego proboszcza ks. Lange 19 września 1841 roku i upamiętniał on zakończenie budowy nowego kościoła (który zastąpił wcześniejszy, spalony obiekt), jak również remont wieży (zachowanej z pierwotnej budowli) oraz nakrycie jej nowym hełmem, zwieńczonym miedzianą kulą, chorągiewką (z datą 1841) oraz krzyżem. Wówczas też zamontowano dwie nowe tarcze zegarowe. Co interesujące, do wspomnianego dokumentu dołączono także tabelę zawierającą informacje na temat mieszkańców wsi, ich przynależności społecznej, liczby członków rodzin oraz – co szczególnie ważne – powierzchni gospodarstwa. W trakcie oględzin stwierdzono również, że do dokumentu z 1841 roku dołączono schematyczny rzut przyziemia ówczesnej świątyni – opisywał dr Kamil Pawłowski z wałbrzyskiej delegatury Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Trzeci, najmłodszy chronologicznie z odnalezionych dokumentów, to kilkustronicowy poszyt sporządzony 26 września 1891 r., składający się z trzech rozdziałów, poświęconych historii kościoła i parafii w Jaroszowie (I), sprawom szkolnictwa (II) oraz ogólnej charakterystyce miejscowości i jej mieszkańców (III). Dowiadujemy się m. in., że w 1891 r. w Jaroszowie zamieszkiwało 1252 osób, w tym 1032 katolików oraz 220 ewangelików. W tamtejszych gospodarstwach wykazano 165 koni – wskazywał konserwator.

W ubiegłym tygodniu na szczycie kościelnej wieży zamontowano odrestaurowaną, pozłoconą kulę, chorągiew i krzyż. Przy tej okazji ponowie pozostawiono pamiątkę dla potomnych. – W kuli złożyliśmy kapsuły czasu – informuje parafia pw. św .Jana Chrzciciela w Jaroszowie. Znalazły się w nich m.in. dokumenty parafialne, fotografie, historia kościoła, czasopisma oraz banknoty i monety.

/mn/

fot. Parafia pw. Św.Jana Chrzciciela w Jaroszowie, dr Kamil Pawłowski/WUOZ

Poprzedni artykułZaginęła 18-letnia mieszkanka Żarowa. Policja apeluje o pomoc [ODNALEZIONA]
Następny artykułBył na festiwalu w Cannes, teraz zobaczymy go w Żarowie. Wkrótce pokaz filmu i spotkanie z reżyserem