Oszuści podszywający się pod pracowników banku przekonali 44-letnią mieszkankę powiatu świdnickiego, że zgromadzone przez nią oszczędności są zagrożone, dlatego konieczne jest przelanie przez nią pieniędzy na wskazane przez nich konto. Świdniccy policjanci ponownie apelują o ostrożność.

– Do funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Świebodzicach zgłosiła się kolejna osoba oszukana metodą na pracownika banku. Tuż przed weekendem do 44-latki zadzwoniła nieznana jej osoba, podając się za pracownika parabanku z pytaniem, czy kobieta składała wniosek o pożyczkę. Kiedy ta zaprzeczyła, rozmówca poinformował ją, że w takim razie za chwilę skontaktuje się z nią pracownik jej banku. W rozmowie kobieta przekazała w jakim banku ma konto, jaki to rachunek oraz jakimi środkami dysponuje. Po chwili odebrała kolejny telefon od osoby, która przedstawiła się jako pracownik działu bezpieczeństwa z banku, w którym 44-latka ma zgromadzone środki. Mężczyzna powiadomił ją, że jej pieniądze zgromadzone w ich banku są zagrożone, bo dane kobiety zostały użyte do zaciągnięcia pożyczki. Następnie poinformował, że za chwilę skontaktuje się z nią kolejny pracownik banku i przekaże dalsze instrukcje – relacjonuje asp. Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
Kolejny „konsultant” ustalił z 44-latką, że po weekendzie ponownie skontaktują się z nią pracownicy banku w celu zabezpieczenia środków znajdujących się na jej koncie. – Zgodnie z umową tuż po weekendzie kobieta znów odebrała telefon od rzekomego pracownika banku. Następnie zgodnie z instrukcjami udała się do banku, gdzie dokonała przelewu na wskazane przez oszustów konto w kwocie blisko 49 tysięcy złotych. Po tym otrzymała kolejną dyspozycję do przelewu, ale wówczas zorientowała się, że to oszustwo, co potwierdziła w rozmowie z pracownikami banku. Kobieta złożyła też stosowne zawiadomienie w Komisariacie Policji w Świebodzicach, a policjanci zablokowali środki przelane oszustom – opisuje Ząbek.
Świdnicka policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. – Prawdziwi pracownicy banków nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta ani tym bardziej kodów autoryzacyjnych, kodów BLIK. Jeśli dzwoni do nas osoba podająca się za pracownika banku i namawia do przekierowania środków na inne konto, wygenerowania i przekazania kodów płatności elektronicznych, czy też zainstalowania oprogramowania na telefonie lub komputerze – z cała pewnością rozmawiamy z oszustem – wskazują mundurowi.
/KPP Świdnica, opr. mn/
![„Ciągnie się to już od roku, a końca budowy nie widać”. Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy objazd i wskazują na rosnące opóźnienie [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Krzyzowa-most-w-przebudowie-mix-238x178.jpg)
![Popularyzatorzy kultury i historii, animatorzy i działacze społeczni, zasłużeni dla miasta. Uhonorowani odebrali wyróżnienia [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/wreczenie-9-tytulow-Zasluzony-dla-Miasta-Swidnicy-2025.12.12-mix-238x178.jpg)
![Strażacy interweniowali po alarmie z czujki tlenku węgla [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Tlenek_wegla_w_Strzegomiu-6-238x178.jpg)
![Strażacy interweniowali po alarmie z czujki tlenku węgla [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Tlenek_wegla_w_Strzegomiu-6-100x75.jpg)


![Świdniccy kryminalni zabezpieczyli prawie 9 kg niedozwolonych substancji [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/policja-Swidnica-100x75.jpg)
![Uszkodzone przyłącze gazowe w Świebodzicach [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/3-100x75.jpeg)

![Świąteczny koncert zespołu i chóru Armii USA wkrótce w Świdnicy. Wygraj zaproszenie [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2023/04/Orkiestra-Sil-Powietrznych-Stanow-Zjednoczonych-w-Europie-21-04-2023-Swidnica-5-100x75.jpg)
![Muzyczna uczta w Barokowym Zakątku. Wygraj zaproszenia na koncerty! [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Petra-Matejova-podczas-Dni-Muzyki-Kameralnej-2025.11.16-2-100x75.jpg)