Strona główna 0_Slider Brytyjski zespół wokalny wystąpił w świdnickiej katedrze. Dobiegł końca XXV Festiwal Bachowski...

Brytyjski zespół wokalny wystąpił w świdnickiej katedrze. Dobiegł końca XXV Festiwal Bachowski [FOTO]

0

W monumentalnym świdnickim zabytku sakralnym wybrzmiał złoty standard brytyjskiego śpiewu a cappella. Miłośnicy muzyki poważnej mieli okazję usłyszeć dzieła renesansowych kompozytorów. Z wielkim kunsztem wykonał je zespół istniejący już ponad 50 lat i występujący na największych scenach świata – The Tallis Scholars. Tym wyjątkowym koncertem zakończył się 25. jubileuszowy Festiwal Bachowski.

Ostatnim wydarzeniem święta muzyki klasycznej był koncert a cappella w Katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, który cieszył się wielkim zainteresowaniem. Przed zgromadzoną publicznością wystąpił ceniony za swoją znakomitą technikę wokalną, wszechstronność i umiejętności wykonawcze – The Tallis Scholars pod batutą Petera Philipsa. Brytyjski zespół istniejący już ponad 50 lat i koncertujący na największych scenach świata zaprezentował dzieła renesansowych kompozytorów, wśród nich utwory Giovanniego Pierluigiego da Palestriny, zwanego „Bachem Renesansu”.

XXV Festiwal Bachowski trwał łącznie 11 dni – od 18 do 28 lipca. Jubileuszowej edycji wydarzenia przyświecało motto: „Hymn do wielkiego miasta”. W tym roku znakomici artyści, muzycy i zespoły, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej, zaprezentowali około 20 koncertów w Świdnicy i innych dolnośląskich miejscowościach – w tym w Żarowie, Bagieńcu, Pożarzysku, Michałkowej, Niedźwiedzicy, Jugowicach, Walimiu, Olszyńcu, Sobótce, Glinnie, Łagiewnikach, Zastrużu i Piławie Górnej.

Muzyczne i artystyczne wydarzenia zrealizowano zarówno w monumentalnych zabytkach sakralnych, kameralnych kościołach, pałacach, zamkach, ale też innych ciekawych przestrzeniach – jak chociażby dworzec kolejowy, magazyn dworcowy, muzeum czy winnica. Zupełnie nowym i nieoczywistym miejscem festiwalowych występów był także świdnicki Areszt Śledczy. Oprócz koncertów zrealizowano także edukacyjny cykl „Bach dla dzieci” z otwartymi próbami instrumentalistów, w których brali udział najmłodsi. Organizatorami 25. Festiwalu Bachowskiego byli – Świdnicki Ośrodek Kultury, Capella Cracoviensis oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Świdnicy wraz z partnerami.

/red./
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułJakie kubki promocyjne wybrać na targi i konferencje?
Następny artykułJak sprawdzić historię samochodu sprowadzonego z Dubaju?