Strona główna 0_Slider Pijany na hulajnodze elektrycznej z flaszką w kieszeni upadł na krajowej 35-tce

Pijany na hulajnodze elektrycznej z flaszką w kieszeni upadł na krajowej 35-tce

0

– Przez chwilę nie dawał oznak życia i wyglądało to bardzo poważnie – mówi świadek zdarzenia, do którego doszło dzisiaj, 20 lipca około 18.30 na drodze krajowej nr 35 w Słotwinie. Mężczyzna, jadąc po jezdni elektryczną hulajnogą, stracił panowanie nad pojazdem, przewrócił się i uderzył w głowę. Nie miał kasku.

 – Mężczyzna jechał od strony Świdnicy po wyłożonym kostką granitową brzegu jezdni pomiędzy krawężnikiem i asfaltem. W pewnym momencie stracił panowanie nad hulajnogą, przewrócił się i miał wielkie szczęście, że nie został uderzony przez jadący za nim samochód – opisuje świadek, który natychmiast zadzwonił na numer alarmowy 112. W wyniku upadku mężczyzna doznał widocznych obrażeń głowy. – Przez chwilę nie dawał oznak życia. Pogotowie przyjechało dopiero po 30 minutach. Jeden z kierowców, który się zatrzymał, prawdopodobnie miał przeszkolenie i zaczął udzielać pierwszej pomocy, mieszkanka pobliskiego domu przyniosła krzesło, na które udało się mężczyznę posadzić. Głowa była rozbita, ale butelka z resztką alkoholu, która wypadła mu z kieszeni, nie stłukła się – dodaje świadek zdarzenia.

Na miejsce przyjechał patrol policji. Mężczyzna był już komunikatywny i przyznał, że pił alkohol. Został przez funkcjonariusza przebadany alkomatem. – Badanie wykazało 1,9 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. 44-latek decyzją ZRM został przewieziony do szpitala Latawiec w Świdnicy – mówi mł.asp. Paweł Noga z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Policja przypomina:

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Przepisy zabraniają jazdy hulajnogą w stanie nietrzeźwości oraz pod wpływem środków odurzających. Gdy zawartość alkoholu w organizmie przekracza 0,5 promila, grozi mandat 2 500 zł.

/red./
Zdjęcia użyczone

Poprzedni artykułDolny Śląsk na ludowo w Dobromierzu [FOTO]
Następny artykułSparingowy triumf biało-zielonych nad kolejnym ligowym rywalem