Strona główna 0_Slider Samochody odholowane. Szeroki wachlarz kar dla „mistrzów parkowania”

Samochody odholowane. Szeroki wachlarz kar dla „mistrzów parkowania”

0

Od kilku lat Swidnica24.pl prowadzi cykl „Mistrzowie parkowania”. Nie ma tygodnia bez kilku, kilkunastu zdjęć, nadesłanych przez czytelników, którzy wskazują nie tylko na łamanie przepisów, ale także kompletne lekceważenie pieszych i innych użytkowników dróg, nie wspominając o terenach zielonych. Świdnicka policja przypomina, że niezgodne z przepisami parkowanie to nie tylko groźba mandatu.

Fot. Straż Miejska w Świdnicy, zdjęcie archiwalne

Ustawa Prawo o ruchu drogowym dokładnie określa miejsca i sytuacje, gdy pozostawianie auta i postój są zabronione. Parkowanie w miejscu niedozwolonym oznacza dla kierującego nie tylko przewidziane w taryfikatorze kary pieniężne, ale także punkty karne. Osoby, które nie stosują się do przepisów związanych z parkowaniem, muszą liczyć się również z kosztami związanymi z odholowaniem pojazdu. Przekonało się o tym dwoje kierujących, którzy zaparkowali na miejscach niedozwolonych naruszając przepisy ruchu drogowego tzn znak B-36 zakaz zatrzymywania się oraz znak T24 -tabliczka informująca o odholowaniu pojazdu na koszt właściciela – informuje asp. Magdalena Ząbek.

Parkowanie w Prawie o ruchu drogowym

Zabrania się postoju:

1) w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;

2) w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;

3) przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;

4) w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;

5) na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.

Poza tym zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli jednak unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu.

Należy również pamiętać, że w przypadku parkowania musimy stosować się także do znaków drogowych, które zakazują postoju i zatrzymywania się w danym miejscu (najpopularniejszy to znak B-35 „zakaz postoju”, czyli ukośna czerwona linia na niebieskim tle oraz znak B-36 „zakaz zatrzymywania się”, czyli dwie krzyżujące się czerwone linie na niebieskim tle).

Ile to kosztuje?

– mandat za nieprawidłowe parkowanie może kosztować od 100 do 800 złotych w zależności od rodzaju wykroczenia, gdzie najpoważniejszym jest naruszenie znaków poziomych i pionowych wskazujących na miejsce dla niepełnosprawnych

– pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela, jeśli kierowca pozostawił go w miejscu, w którym jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Ponadto samochód może zostać odholowany, jeśli:

  • zaparkujesz go w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, nie posiadając jednocześnie odpowiedniej karty parkingowej;
  • zaparkujesz samochód w miejscu, które jest oznaczone informacją, że pozostawiony samochód może zostać usunięty na koszt właściciela.

– światła awaryjne nie usprawiedliwiają parkowania w niedozwolonym miejscu. Za takie postępowanie można otrzymać mandat zarówno za nieprawidłowe parkowanie, jak i nadużycie świateł awaryjnych;

– 800 złotych i 6 punktów karnych kosztuje parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Z kolei za korzystanie z cudzej karty parkingowej grozi mandat w wysokości 1200 złotych 6 punktów karnych.

/Źródło KPP w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułJechał za szybko i bez prawa jazdy
Następny artykuł„Musimy odbudować zaufanie do wymiaru sprawiedliwości”. Jakie pomysły ma nowy prezes Sądu Okręgowego?