Strona główna 0_Slider Papież i cesarz walczyli na świdnickiej scenie. Mimo ulewy udany pierwszy dzień...

Papież i cesarz walczyli na świdnickiej scenie. Mimo ulewy udany pierwszy dzień Festiwalu Teatru Otwartego [FOTO]

0

Pasjonującą lekcję historii sięgająca w głąb średniowiecza ujętą w widowiskowej formie przeprowadzili aktorzy Teatru Ewolucji Cienia. W odegranych wyrazistych postaciach cesarza Henryka IV i papieża Grzegorz VII ukazali zaciętą walkę o dominację w świecie. Z powodu ulewy i przechodzącej burzy plenerowy wieczorny spektakl zaprezentowano pod dachem świdnickiego teatru. Nie zabrakło jednak fantazji i kunsztu aktorskiego. Jakie jeszcze przedstawienia mogliśmy zobaczyć w piątek, 12 lipca na Festiwalu Teatru Otwartego w Świdnicy?

Choć przedstawienie „Zapomniana historia” stanowi widowisko plenerowe, to udało się aktorom w szybkim tempie zaadoptować go na świdnicką scenę teatru miejskiego. Wszystkiemu winna wieczorna ulewa i przechodząca burza. Mimo tych niesprzyjających warunków atmosferycznych spektakl Teatru Ewolucji Cienia wypadł niezwykle ekscytująco i ciekawie. Artyści w fantazyjnym ujęciu sięgnęli do prawdziwej historii z XI wieku, kiedy to cesarz Henryk IV i papież Grzegorz VII toczyli ze sobą zaciętą walkę o dominację i wpływy. W swojej teatralnej, żywej lekcji historii aktorzy przypomnieli wojnę o inwestyturę i niezmienny mimo upływających tysięcy lat motyw dążenia do władzy bez względu na ofiary.

Pierwszy dzień Festiwalu Teatru Otwartego dał szansę zobaczenia także kilku innych spektakli.

Wcześniej w budynku świdnickiego teatru w bajecznych kostiumach z epoki zaprezentowali się świdniccy seniorzy grający w Teatrze Zielona Gęś. Grupa teatralna, działająca przy Dziennym Domu „Senior-Wigor” w Świdnicy, zaprezentowała barwne przedstawienie „Strasne zecy, czyli krótka historia o władzy, miłości i dążeniu do celu” dzieląc się z publicznością swoimi aktorskimi pasjami.

Pod jeszcze pogodnym niebem na otwartej przestrzeni świdnickiego Rynku zrealizowano natomiast wszystkie dziecięce atrakcje. Były bajkowe harce z Klaunikową Fifi i ekipą. Animatorzy zaprosili najmłodszych do wielu interaktywnych zabaw. Nie brakowało też uwielbianych baniek mydlanych.

Ze swoją Budką Kuglarską odwiedził Świdnicę także Miłosz Budka. Artysta zaprezentował spektakl „Ulica 2.0” z żonglerką, ogniowymi sztuczkami i inne cyrkowymi ewolucjami.

Mnóstwo radości u dzieci wywołał także Teatr Łata. Aktorzy wystąpili w przedstawieniu „Morskie opowieści”, wciągając najmłodszych widzów wir ekscytujących przygód.

Dziś kolejny dzień Festiwalu Teatru Otwartego. Co w programie?

SOBOTA — 13 lipca

godz. 16.30-19.30 Integracyjny Pac Zabaw – Klaunikowa Fifi z Ekipą (plac c)

godz. 17.00 „Kuchnia Pana Lulka” Cichy Teatr (plac a)

Cichy Teatr powstał z połączenia pasji do teatru i cyrku. Od wielu lat w ramach swojej działalności prowadzi działania z pedagogiki teatru i cyrku, tworzy parady i spektakle. „Kuchnia Pana Lulka” przedstawia wesoły dzień pracy pewnego Kucharza, który przez plotki jest na skraju bankructwa. Wesoły splot wydarzeń doprowadzi do szczęśliwie słodkiego zakończenia. Spektakl jest połączeniem cyrku z teatrem lalkowym — Pan Lulek bowiem, w swojej kuchni ma małego lokatora – Szczura, który bardzo mu przeszkadza w prowadzeniu restauracji ale ostatecznie pomoże w kryzysowej sytuacji.

godz. 18.00 „Eko przygody” Teatr Bajka (plac b)

Teatr Bajka działa od 24 lat jako autorskie przedsięwzięcie Bożeny Olizarowicz — aktorki, lalkarki, piosenkarki i animatorki kultury. Tworzony przez aktorów związanych na co dzień z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, koncentruje się na spektaklach dla młodszych widzów. Skupia się na ożywczej mocy martwych przedmiotów, odwołując się do dziecięcej wyobraźni i kreatywności. Przedstawienie „Eko przygody” to zderzenie świata lodu ze światem zieleni i barwnej przyrody. Mały Pingwin, aby ratować swój domek, wyrusza w podróż do ciepłych krajów, by zbadać, dlaczego topnieją lody i znikają kry. W trakcie podróży poznaje różnych ludzi i zwierzęta oraz dzielnie pokonuje napotkane przeszkody. Spektakl jest interaktywnym wydarzeniem z widownią, poruszającym tematykę ekologiczną.

godz. 19.30 „Spektakl może zostać przerwany” Wojciech Parszewski (sala teatralna)*

„Historię padaczki można podsumować jako 4000 lat niewiedzy, przesądów i stygmatyzacji, poprzedzających 100 lat wiedzy, przesądów i stygmatyzacji” ~ Rajendra Kale
Tematem spektaklu jest padaczka. Przedstawienie ma formułę stand-upu, która przeplatana jest scenami z rodziny teatru faktu, lalkowego i fikcji. Dzięki temu skutecznie zdejmowany jest ciężar tematu, a treści edukacyjne wplecione w fabułę przedstawiane są w sposób atrakcyjny. Spektakl powstał na podstawie osobistych doświadczeń aktora i materiałów naukowych z XXVII Konferencji naukowo-szkoleniowej „Psychospołeczne aspekty padaczki”.

Spektakl dla widzów od 14. roku życia.

godz. 21.30 „Nieproszeni” Teatr Fuzja (plac a)

Teatr Fuzja jest poznańskim teatrem alternatywnym, który rozpoczął działalność w 2006 roku. Liderami i założycielami teatru są reżyserzy i aktorzy Anna i Tomasz Rozmiańcowie. Fuzja ruchu, dźwięku, obrazu, rytmu i słowa stanowi język teatru, w którym zespół realizuje się najpełniej. Teatr Fuzja jest jednym z założycieli Spółdzielni Teatralnej i bierze czynny udział we wszystkich projektach tej organizacji. Wspólnie organizują Festiwal Teatrów Zależnych, produkują i prezentują spektakle na festiwalach w Polsce i za granicą. Liderzy teatru prowadzą Pracownię Młodych – projekt edukacyjno-artystyczny dla młodzieży, realizowany we współpracy z instytucjami kultury. Migracje od zawsze zmieniały świat, niosąc ze sobą historie osobiste i zbiorowe, kształtujące tożsamości krajów, narodów i światów. Spektakl „NIEPROSZENI” jest uniwersalną opowieścią o ludziach, skupiającą się na historiach starych i minionych, które ukształtowały nasz obecny świat, oraz na tych, które dzieją się tu i teraz, na naszych oczach, w naszych domach i na naszych granicach. Historie te nas dotykają i wpływają na naszą rzeczywistość.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia. Program może ulec zmianie. W przypadku deszczu spektakle będą przenoszone w miarę możliwości do sali teatralnej ŚOK lub Klubu Bolko. Na bieżąco informacje o zmianach w programie publikowane są na facebooku organizatora – TUTAJ.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia z logo: MN, JD/
/Zdjęcia bez loga: Wojciech Skiślewicz/ŚOK/

Poprzedni artykułZalane piwnice i podwórka, stan ostrzegawczy na Czarnej Wodzie. Bilans piątkowej ulewy [FOTO]
Następny artykułJoanna Goranko czarowała dźwiękami. Z uwagi na deszczową aurę koncert przeniesiono pod dach [FOTO]