Strona główna Wydarzenia Świdnica „Odnowiona, ale tylko w połowie”. Świdnicka kamienica wzbudziła zainteresowanie ogólnopolskich mediów

„Odnowiona, ale tylko w połowie”. Świdnicka kamienica wzbudziła zainteresowanie ogólnopolskich mediów

0

Trwa remont XIX-wiecznej kamienicy przy ulicy Komunardów. Zabytkowym budynkiem zarządzają dwie wspólnoty, które w innym czasie otrzymały finansowe wsparcie na wykonanie prac. Z tego powodu połowa secesyjnej kamienicy renowację ma już za sobą, natomiast prace remontowe przy drugiej połowie ruszyły dopiero niedawno. Widok połowicznie odrestaurowanej elewacji przyciągnął uwagę ogólnopolskich mediów.

W maju 2023 roku wspólnota mieszkaniowa przy ulicy Komunardów 11 otrzymała miejską dotację w wysokości 130 tys. złotych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy elewacji frontowej kamienicy. Rok później na ten sam cel przyznano dalsze 255 tys. złotych. W ramach renowacji wspólnota zajęła się tylko swoją częścią budynku.

– Wspólnota mieszkaniowa przy ulicy Komunardów 9 również w 2023 roku składała wniosek o datację, ale została pominięta. Nie zdecydowała się na remont z własnych środków, w sytuacji, gdy sąsiedzi remontowali kamienicę wsparci dotacją. W tym roku ponownie złożyliśmy wniosek, który tym razem uzyskał akceptację, więc niezwłocznie przystąpiliśmy do remontu – informuje Iwona Wiśniowska z firmy administrującej Agora.

W maju 2024 roku Wspólnota z Komunardów 9 otrzymała finansowe wsparcie ze świdnickiego budżetu w wysokości 295 tys. złotych

W połowie czerwca 2024 roku zakończono remont elewacji przy jednej połówce kamienicy, a chwilę później ruszyły prace przy renowacji drugiej części. W wyniku tego powstała wyraźna linia rozgraniczająca obie wspólnoty i prowadząca m.in. przez środek zdobień oraz wieńczącą szczyt budynku rzeźbę Nike. Remont „od linijki” przykuł uwagę „Gazety Wyborczej”, a także „Faktów TVN”, które usiłowały ustalić, czy obie wspólnoty nie mogły się porozumieć i wspólnie wystąpić o dotację.

Ludzie muszą chcieć rozmawiać. Czasami się to nie udaje – mówił Marek Suwalski z Miejskiego Zarządu Nieruchomości w wypowiedzi dla „Faktów TVN”. – Proponowaliśmy, żeby te prace zamknąć w nieco bardziej cywilizowany sposób, bo dzisiaj jest to podział, który idzie poprzez figurę i wszystkie zdobienia – zaznaczał. Sytuację komentował również wojewódzki konserwator zabytków, pod nadzorem którego odbywają się prace przy zabytkowej kamienicy. – Rzeczywiście bardzo specyficzna sytuacja, bo ten podział jest dosyć stanowczy, wręcz od linijki – wskazywał Daniel Gibski. Z kolei rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy wyraziła nadzieję, że za rok kamienica już w całości będzie cieszyć oko.

/Fakty TVN, opr. mn/
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułW jakim stanie jest Świdnica? Będzie debata nad raportem i głosowanie nad absolutorium dla prezydent miasta
Następny artykułDrewno ze Skandynawii: Dlaczego jest tak cenione na całym świecie?